Lohusalık

Lohusa Hüznü (Bebek Hüznü) Nedir?

 bebekhuznu

 

İlk kez de anne olsanız, dördüncü kez de; anne olmak, doğumdan sonraki günlerde ya da haftalarda eğlenceli ve keyifli olduğu kadar başa çıkılması zor bir durumdur. Bir çok kadın doğumdan sonra “bebek hüznü” denilen bir sendrom yaşayabilir. Doğum sonrası yaşanan, bebek hüznü ve depresyon, diğer depresyonlara göre daha geneldir. Yeni anneler için bu depresyonun semptomlarını anlamak ve yardım almak önemlidir. Psikolojik destek ve tedaviyle tekrar mutlu ve sağlıklı bir aile yapısına kavuşulabilir.

 

Bebek Hüznü

Kadınların neredeyse %80’ i bebek hüznünü (lohusa hüznü de denir) deneyimlemişlerdir. Bebek hüznü, bebeğin doğumundan sonra ilk günlerde annenin yaşadığı kederlenme hissi ve duygusal dalgalanmalardır. Bebek hüznü sebebiyle, bir dakika önce çok mutlu hissederken, bir dakika sonra gözyaşlarını tutamayabilir. Üzgün, hüzünlü, sinirli, mutsuz, karamsar, tükenmiş hissedebilir. Bebek hüznü genelde birkaç gün sürer ama bir iki haftaya kadar da devam edebilir.

Neden olur?

Duygusal iniş çıkışların, hamilelik ve doğumla birlikte seviyesi değişen hormonlardan kaynaklandığına inanılır. Artan östrojen ve progesteron hormonu seviyesi doğumdan sonra aniden düşer ve bu da ruh halini etkiler. Bu kadınlık hormonları birkaç hafta içinde hamilelik öncesindeki seviyelerine gerilerler. Hormon seviyeleri normale dönünce “bebek hüznü” tıbbi bir destek gerekmeden kendiliğinden iyileşir.

 

Ne yapmak gerekir?

Dinlenmek, düzgün beslenmek ve destek olunması çok önemlidir. Uykusuz, stresli ve bitkin olmak depresyonu ve kederlenme hissini tetikler.

Bebek hüznüyle başa çıkmak için yeni anneler doğumdan sonraki ilk günlerde ve haftalarda aile bireylerinden, arkadaşlardan ya da bir yardımcıdan, ev işleri, ev alışverişi, yemek hazırlanması vs. gibi konularda destek almalıdırlar. Mesela anne banyo yapıp rahatlarken ya da uykusunu alırken birisi yemek hazırlayabilir…

Dinlenmeli ve iyi besinler alınmalıdır. Yakın arkadaşlarla ya da diğer yeni annelerle konuşmak, dertleşmek birçok konuda yalnız olmadığını gösterecek ve rahatlatıcı olacaktır.

Eğer ağlamak istiyorsa, gözyaşlarını tutmaya gerek yok. Ama karamsar ve üzücü düşüncelerden uzak durmak gerekir.

 

Ne zaman doktora başvurmalı?

Eğer, “bebek hüznü” 1-2 haftadan daha uzun sürerse, bu duygusal iniş çıkışların sebebinin doğum sonrası depresyonu olup olmayacağı konusunda doktorunuzla konuşun.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Blanca Camarillo kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Richie Shockley kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Josefina Delatte kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi