Aktiviteler Bebek Çocuk Duyurular

Bebek Oyuncak ve Araç-Gereçlerinde Güvenlik

shutterstock_17300989

Uykusuz Anneler Kulübü olarak bizim için en önemli konuların başında gelen “güvenlik” konusunu dinlemek ve sizlere aktarmak üzere geçtiğimiz hafta bebek araç gereçlerinde güvenlik konusunda bilgi veren BAGİDER toplantısındaydık.

Bagider’in kuruluş amacı;

“Ülkemizde bebek sektöründe bulunan  mevcut ürün ve hizmetlerin, Avrupa Birliği standartlarına ve üretim kurallarına uygun olarak sunulması için gerekli zemini hazırlamak. Buna bağlı olarak,  sektördeki derneğe üye olan veya olmayan firmaların bu standartlara uymasını sağlamak, gerekli durumlarda standartların uygulanmasındaki aksaklıkların ortadan kalkması için yetkili kuruluşlarla görüş alışverişinde bulunmak.”

Bebeklerimizin araç-gereç ve oyuncaklarının hangi standartlarda olması gerektiği konusunda aldığımız bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz. Ürün alırken ve kullanırken bu konulara dikkat etmeli, satın alma kararlarında bu özellikleri göz önünde bulundurmalıyız ki çocuklarımızı olası kazalardan koruyabilelim.

 

bagider güvenlik1

Oyuncaklardaki en büyük riskler;

– Boğulma tehlikesi

– Toksik ya da kanserojen maddelerden zehirlenme

– Mıknatıs veya küçük parçaların yutulması

– Strangülaston (ip yutulursa organı sararak boğulması)

– İşitme kaybı

bagider güvenlik3

Bu risklerden uzak durabilmek için dikkat edilmesi gerekenler;

– Ürün üzerindeki uyarılar, işaretler, kullanım talimatları mutlaka okunmalı

– Oyuncakla üzerlerinde veya ambalajlarında CE işareti taşımalı

– EN 71-1 ve EN 71-2 testinden geçtiğine dair üzerinde ibare bulunmalı

– Ürün üzerinde firma ismi, adres, barkod numarası bilgileri mutlaka olmalı ve ambalaj saklanmalı

– Mutlaka 0-3 yaş sınırlamalarına dikkat edilmeli (0-3 yaş çocuklarına uygun oyuncaklarla sadece 0-3 yaş grubu çocuklar oynamalıdır. Parçalanabilir, kopabilir, kesici parçaları olabilen , yutabileceği kadar ufak parçalı oyuncaklar 0-3 yaş çocuğa verilmemelidir.)

shutterstock_3479478

Tekstil ürünlerinde ise kalite ve güvenlik testleri yapılmış olması gereklidir. Azoboyar madde kullanılmamalı ve özellikle 0-3 yaş ürünlerinde Eko-Teks (Oeko-tex standard100) sertifikaları olmalıdır. Bebek ve çocuk kıyafetlerinde ayrıca kordon, ip, düğme, çıtçıt, zımba gibi aksesuarlarda da güvenlik testleri yapılmış olmalıdır.

Eko-Teks (Oeko-tex standard100) sertifikası nedir?

OEKO-TEX® Standard 100, tekstil ürünlerinin tüm üretim aşamalarını (ham madde, ara ve son ürün) kapsayan bağımsız bir denetleme ve sertifikasyon sistemidir. Bu standart, insan ekolojisi açısından şüpheli zararlı maddelerin analizlerini içermekte ve sınır değerler öngörmektedir. Bir tekstil ürününün, standartta belirtilen şartları yerine getirmesi durumunda başvuru sahibine (markaya) “Confindence in textiles passed for harmful substances according to Eko-tex standart 100” (Tekstillerde Güven Öko-tex 100 Standardına göre zararlı madde içermez) yazısı bulunan etiketi kullanma hakkı verilmektedir. Yani Eko-Teks etiketi uluslararası güvenilirliği ifade eden bir ekolojik kalite markasıdır.

Bebeklerimiz ve çocuklarımız yetişkinlere göre bazı kimyasallara karşı daha savunmasız. Bu noktada neden bebek ürünlerinde daha fazla dikkatli olmalıyız konusunu Greenpeace‘den aldığımız aşağıdaki notlarla aktaralım istedik.

Neden bebekler ve çocuklar bazı zararlı kimyasallara karşı daha savunmasızdır?

Yapı, metabolizma ve davranış da dâhil olmak üzere bazı faktörler, bebekleri, çocukları ve gelişmekte olan cenini kimi zararlı kimyasallara karşı daha savunmasız hale getirir.

* Vücut ağırlığıyla ilişkili olarak, soğurma ve metabolizma

* Vücut ağırlıklarına bağlı olarak çocukların yiyecek, sıvı ve hava alımı daha fazla olduğundan ve altı ila sekiz aylıktan küçük bebeklerde gastrointestinal emilim artış gösterdiğinden bazı kimyasalların emilimlerinde de artış görülebilmektedir.

* Çocuklar, ev içindeki eşyalarla daha yakın temas kurarlar. Vücut ağırlığına bağlı olarak ciltlerinin daha geniş yüzölçümüne sahip olmaları, temas yoluyla vücuda alınabilen kimyasalların daha yüksek seviyelerde emilimine sebep olabilir.

Psikolojik farklılıklar:

* Kimyasalların kandan beyne geçişini sınırlayan kan-beyin bariyeri adım adım gelişir. Bu nedenle cenin ve bebek beyninin kandaki belirli kimyasallara maruz kalma seviyesi daha yüksek olabilir.

* Çocukların organları bazı kimyasalları daha geniş ölçüde depolayabilir ve dağıtabilir.

*  Metabolizmanın vucüda alınan kimyasalları parçalama veya ayırma kapasitesindeki azalma, çocuklarda aynı seviyede kimyasala maruz kalan yetişkinlere nazaran daha önemli etkiler yaratır. Davranış ve maruziyet

* Bebekler ve yürümeyi yeni öğrenen çocukların çoğu, vakitlerinin büyük bir kısmını yerde geçirir veya yere yakın olur. Çocukların yoğun buhara, araba egzozuna, ev tozuna ve temizlik ürünlerinden yayılan kimyasallara en çok maruz kaldığı yer, zemindir.

* Bebekler ve çocuklar nesneleri ve parmaklarını sık sık ağızlarına götürürler. Sindirim sistemleri, nesnelerin ve parmaklarının üzerindeki kararsız kimyasallara yetişkinlere nispeten daha sık maruz kalır.

 

Tüm bu bilgiler ışığında bebeklerimiz ve çocuklarımız için aldığımız tüm ürünlerin kalite ve güvenlik testlerinden geçmiş olması çok önemli. Bu noktada merdiven altı tabir edilen kontrol edilmeden satılan ürünlerin içerdiği büyük riskleri görünce bu konuya da dikkatinizi çekmek istiyoruz uykusuz anneler. Bagider Yönetim Kurulu Başkanı Perviz Aran’ın özellikle üstünde durduğu merdiven altı ürünlerin bakanlık takibinin bile zor olduğu çünkü bilinen büyük mağazalarda bu ürünlere rastlanmayacağı ama özellikle Anadolu’da ufak mağazalarda yer aldığı için çocuklarımız için büyük tehlikenin söz konusu olması. Ayrıca TSE’nün yaptığı testlerin sadece ilk aşamada olması daha sonra bir kontrolün olmaması da bir risk unsuru yani bir üretici bir kere ürününü testten geçirdikten sonra tekrar kontroller söz konusu değil.

Bu toplantı sonucunda fark ediyoruz ki bebek araç-gereçleri ve oyuncaklarında ülkemizde daha fazla denetim ve kontrol gerekli.

Bagider’in özellikle güvenlik konusunda biz annelerin hassasiyeti, takibi, talepleri ve geri bildirimleri ile farkındalık ve gelişmeye katkı sağlayacağını umuyoruz.

 

Uykusuz Anneler Kulübü

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi