Bebek gelişimi Çocuk gelişimi

Bebek ve Çocuklarda Dil Gelişimi

toddler-423227_640

 

Bebeklerde konuşma birçok anne babanın sabırsızca beklediği konu 🙂 Çocuğunuzun konuşmayı öğrenmesinin yolu çok kolaydır: birlikte çok konuşun ve çok dinleyin.

Bilmeniz gerekenler

Her ne kadar çocuklarda dil gelişimi için ilk yıl gerçekten çok önemliyse de temel öğrenme çocukluğun erken dönemleri boyunca devam eder ve dilimizi öğrenmek hayat boyu devam eden bir süreçtir.

İlk 12 ayda bebekler, konuşmayı desteklemek ve dillerini geliştirmek için temelleri atarlar. İlk 3 yıl ve daha sonrasında da söyleyebileceklerinden daha fazlasını anlarlar.

Dil gelişimi çocuğunuzun iletişim kurma, duyguları ifade etme ve anlama yeteneğini destekler. Ayrıca düşünmesini, problem çözmesini ve ilişkiler kurmasını da destekler. Anlamayı, dili kullanmayı ve bundan keyif almayı öğrenmesi en kritik ilk adımdır. Okuma ve yazmanın da temelidir.

Çocuğunuzun dil gelişimini teşvik etmek için en iyi yol birlikte doğal şekilde ve sık sık konuşmaktır.

Bebeğinizle konuşmak

Bebeğinizin ilk yılında onunla konuşun ve o da konuşuyormuş gibi davranın. Size sesler çıkardığında ve mimikler yaptığında hatta dikkatini verdiğinde bile, sizinle konuşuyormuş gibi davranın. Konuşmanız bittiğinde sırayı ona verin, size tepki vermesi için fırsat verin – bir gün o da yapacak…

Bebeğiniz mırıldanmaya başladığında ona benzer seslerle karşılık verin. O da muhtemelen tekrar mırıldanmaya başlayacaktır. Bu konuşmayı devam ettirir ve çok eğlencelidir!

Bebeğinize yanıt vermek
Bebeğiniz büyüdükçe ve size mimikler ve kelimeler kullanmaya başladıkça, iletişim kurmak için onun bu denemelerine yanıt vermelisiniz. Çocuğunuzu izleyin; mesela çocuğunuz başını sallayarak bir şeyi istemiyor ise, bu hareketi “hayır” olarak değerlendirin. Eğer bir oyuncağı işaret ediyorsa, “onu alabilir miyim?” ya da “onu çok sevdim” diye algılayabilirsiniz.

Çocuğunuzun frekansını yakaladığınız ve yanıt verdiğiniz zaman, onun iletişim kurmasını desteklemiş olursunuz. Kelimeleri gelişmemiş olsa bile, söyleyeceği ne kadar çok şey olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Günlük konuşma 
Neler olduğu hakkında konuşun. Anlamasa bile bebeğinizle konuşun – yakında anlayacak. Ona bir şeyler ifade edebilecek şeyler hakkında konuşun, aynı zamanda çok fazla farklı kelime kullanmayı da unutmayın.

Bebeğiniz biraz daha büyüdükçe, onunla konuşmaya halen devam edin – yaptığınız şeyleri ve onun yaptığı şeyleri anlatın.

Çocuğunuz hikayeler anlatmaya başladığında, onu geçmişte ve gelecekteki şeyler hakkında konuşmaya teşvik edin. Günün sonunda ertesi gün için planlar hakkında konuşun – örneğin, birlikte haftalık alışveriş listesi yapmak veya anneanneyi ziyarete giderken neler götürüleceğine karar vermek gibi. Buna benzer olarak, birlikte dışarıda geçirilen bir günden sonra o gün hakkında konuşun.

Yeni kelimelerle tanıştırmak
Çocukların değişik içeriklerde farklı kelimelere maruz kalmaları çok önemlidir. Bu durum kelimelerin değişik kullanım yerlerini ve farklı anlamlarını kavramalarına yardımcı olur.

Bebeğinizle birlikte okumak
Çocuğunuzla birlikte kitaplar okuyun ve büyüdükçe daha karmaşık kitaplarla bunu yapmaya devam edin. Resimler hakkında konuşun. Farklı konularda kitaplar okuyun ve kitapta geçen olayları çocuğunuzun yaşamı ile ilişkilendirin. İlginç resimler içeren kitaplar konuşmaya odaklanmak için çok güzeldir.

Sesli okuyun ve söylerken kelimeleri gösterin. Bu çocuğunuza yazılı ve sözlü kelimeler arasındaki bağı ve bu kelimelerin dilin bir parçası gösterir. Bunlar okuma yazmayı geliştirmek için de önemli kavramlardır.

Çocuğunuzun öncülüğünde onu takip edin
Eğer çocuğunuz konuşarak ya da mimik ve jestlerle bir diyalog başlatırsa, onun açtığı konuya bağlı kalarak yanıt verin.

Ayrıca söylediği şeyi tekrarlayabilir veya türetebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz “Elma” derse, “Kırmızı bir elma mı istiyorsun? Ben de kırmızı elma istiyorum. Hadi beraber kırmızı bir elma yiyelim” gibi..

 

Dil Gelişimi: İlk 6 yıl

3 aylıktan 6 yaşa kadar çocuğunuzun dil gelişiminde önemli bazı becerileri size aşağıda sıraladık.

3-12 ay
Bu dönemde çocuğunuz daha çok mırıldanır ve güler, seslerle oynar, mimik ve mırıldanmalarla iletişim kurar. İlk sene mırıldanmalar önemli bir gelişmedir ve birçok çocukta kelimeler 12 aylıkken oluşmaya başlar.

Mırıldanmadan sonra “özel bir dil safhası” onu takip eder. Bu dönemde çocuğunuz diyalog tonunda anlaşılmaz ses dizeleri üretir. Bu mırıldanmaları daha anlamlı yapar.

İlk kelimeler genelde 12 aylık civarında başlar. Çocuğunuzun ilk kelimeleri çıkarken aynı anda mırıldanmalar, anlaşılmaz dil dizeleri ve yeni kelimeler hepsi birlikte görülebilir.

12-18 ay
Bu dönemde, genellikle ilk kelimeler ortaya çıkmıştır (bu tek kelimelik sözler anlam olarak zengindir). İlerleyen aylarda kelime dağarcıklarına daha fazla kelimeler eklenmeye devam eder. Bebekler söyleyebildikten çok daha fazlasını anlar ve basit direktifleri yerine getirebilirler. “Hayır” dediğinizde sizi onaylamasa bile aslında anlar!

Eğer bebeğiniz 12 aylıkken halen mırıldanmıyorsa ya da jestler göstermiyorsa doktorunuzla konuşun.

18 ay – 2 yaş 
İkinci yaşında çocuğunuzun kelime hazinesi artmıştır ve iki kelimelik kısa cümleler kumaya başlar. Ona söylenenlerin çoğunu anlar ve siz de onun söylediklerini anlayabilirsiniz (çoğu zaman).

Dil gelişimi çocuktan çocuğa değişiklik gösterebilir ama 18 aylık civarında bebeğiniz henüz hiç kelime söylemiyorsa doktorunuzla konuşun.

2-3 yaş
Çocuğunuz daha uzun ve karmaşık cümleler kurarak konuşmaya başlar. Konuştuğunda kelimeleri de doğru şekilde seslendirmeyi becerir. Aynı anda hem oyun oynayıp hem de konuşabilir. 3 yaşına geldiğinde yabancı insanlar muhtemelen söylediklerinin çoğunu anlayabileceklerdir.

3-5 yaş
Çocuğunuz artık anaokulu çağında. Ondan artık uzun ve karışık diyaloglar bekleyebilirsiniz. Daha fazla türden konuda konuşmak isteyecektir ve kelime hazinesi de gelişmeye devam eder. Ondan eğlenceli hikayeler de duymak için sabırsızlanabilirsiniz.

5-6 yaş
Okul döneminin başlangıcında artık daha fazla kelime öğrenmiş olacak hem de düzgün konuşmaya başlayacaktır. Ayrıca iyi bir hikaye anlatıcısı olur. Farklı tipte cümle yapıları kullanmaya da başlar.

Çocuklar farklı hızlarda büyür ve gelişim gösterirler. Her çocuk tam aynı zamanda aynı gelişmeleri göstermez. Gelişim evrelerinde tahmini süreler verilmektedir; ancak yine de normal kabul edilen bazı gelişmeler bulunmaktadır. Eğer endişeleriniz varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

 

 

 

Görsel kaynak: www.pixabay.com

http://raisingchildren.net.au/articles/language_development.html sitesinden alıntı yapılmıştır.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi