Bebek Bebek bakımı Bebek gelişimi

Bebeklerde Büyüme Atakları

shutterstock_83131060

 

Büyüme esnasında neler olur?

Büyüme evrelerinde bebeğiniz her zamankinden daha hızlı şekilde kilo alacak, boy atacak ve baş çevresi büyüyecektir. Ayrıca önemli gelişim evrelerinden ya da temel becerilerden birini de kazanmış olacaktır.

Çoğu anne bebeğinin büyüme atağında olduğunun en önemli belirtisinin iştahının açılması olduğunu söyler. Dolayısıyla bebeğinizin acıktığı zamanlara dikkat edin.

Eğer bebeğiniz anne sütü alıyorsa, emzirmeler normalden daha uzun sürer. Eğer biberon maması alıyorsa, biberon bittikten sonra da halen doymamış olduğunu görürsünüz.

Bazı bebekler de herhangi bir belirti göstermeden büyüme evrelerinden geçerler. Bebeğinizin kilosunu ölçer ve üst persentile çıktığını görürsünüz ya da birden tulumu kısa gelmeye başlamıştır.

Bebeğiniz büyüme evresindeyse, normalden daha fazla ya da daha az uyumaya başlayabilir. Araştırmalar da bebeklerin bu evrelerde daha çok kucak istediğini, daha telaşlı ve tedirgin olduklarını göstermiştir. Bu durum da gündüz ve gece uykularını bölebilmektedir.

Büyüme atakları ne zaman olur ve ne kadar sürer?

Büyüme atakları her zaman olabilir. Küçük bebeklerde, genellikle bir ya da iki gün sürer. Daha büyük bebeklerde ise bir hafta sürebilir.

Bazı uzmanlar büyüme ataklarının genelde bebeğin ilk yılında belli zamanlarda olduğuna inanırlar. Bunlar:

2 haftalıkken

3 haftalıkken

6 haftalıkken

3 aylıkken

6 aylıkken

Her bebeğin büyüme şekli farklıdır. Dolayısıyla eğer bu zamanlarda büyüme atakları göremezseniz endişe etmeyin. Eğer mutlu ve huzurlu bir şekilde besleniyorsa ve kilo alımı devam ediyorsa, her şeyin yolunda gittiğini ve iyi büyüdüğünü anlamış olursunuz.

Büyüme atakları, beslenme atakları ile aynı mıdır?

Hayır, ama birbiriyle bağlantılıdır. Beslenme atakları, bebeğinizin her zamankinden daha fazla acıktığı zamanlardır. Bu büyüme ile bağlantılı olabilir de, olmayabilir de.

Beslenme konusunda yaşanan ataklarda, bebeğiniz daha uzun süre beslenecektir. Eğer emziriyorsanız memede daha telaşlı olabilir ve biberon ile besleniyorsa biberon bittiğinde halen aç görünebilir.

Belki siz de tecrübe etmişsinizdir, bazı günler her zamankinden daha fazla emzirmek gerekebilir. 24 saat içinde 18 kez gibi..

Şaşırtıcı olarak, büyümenin beslenme hamleleriyle ilişikli olduğu hakkında çok fazla araştırma yoktur. Ama bebeğin daha fazla kalori alması durumunda daha hızlı büyümesi kulağa mantıklı gelmektedir.

Bundan dolayı bazı insanlar, büyüme ve beslenme ile aynı şeyi kastederler.

Daha fazla beslenmek dışında, büyümenin diğer belirtileri nelerdir?

Uyku

Büyüme atağında ve hemen öncesinde, normalden daha fazla uykusu gelir. Geceleri daha az uyanması, gün içinde daha fazla dinlenmesi, daha fazla gündüz uykuları uyuması gibi belirtiler onun büyüme evresinde enerji topluyor olduğunu gösterir. Küçük bir araştırmada büyüme evresinde, bebeklerin bir iki gün boyunca normalden 4,5 saat daha fazla uyudukları ortaya çıkmıştır.

Tam olarak bunun neden olduğu çok açık değildir. Ama uyku esnasında beyinde büyüme hormonu (HGH) denen bir protein üretilmektedir. HGH büyüme için çok önemlidir. Dolayısıyla uyku, bebeğinizin büyüme evresinde ihtiyacı olan yakıtı sağlamaktadır.

Bazı bebekler de büyüme aşamasında daha az uyku isterler, böyle olursa bebeğiniz geceleri daha sık uyanacak ya da gündüz uykuları kısa kısa olacaktır.

Bebeğinizin rutinlerindeki bu değişimler sizin için yorucu ve karmaşık gelebilir.  Eğer sabrınız tükeniyor ve bitkin düşüyorsanız, kendinize bunun birkaç gün sonra geçeceğini hatırlatın. Çok geçmeden bebeğinizin rutini normale dönecektir.

Davranışlar

Büyüme evresinde, bebeğiniz normalden daha huzursuz ve kucağa düşkün olabilir.

Bebeğinizin her daim kucak istediğini ve bıraktığınızda da ağladığını görebilirsiniz. Ya da uzanıp yattığında ve sakinken bile tedirgin ve ağlamaklı olduğunu fark edebilirsiniz.

Davranışlardaki değişikliğe neyin sebep olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir. Bebeğinizin büyümek için daha çok enerji harcıyor olması, daha fazla yorulmasına ve bunalmasına sebep oluyor olabilir. Ayrıca bir teori de, bu davranış değişikliklerinin gelişiminde bir sıçrayışın meydana geleceğinin göstergesi olduğunu söyler. Bu büyüme evresi sürecinde ya da başka bir zamanda meydana gelebilir. Yani eğer bebeğiniz telaşlı ve huysuzsa, yeni bir gelişe olacak demektir. Emeklemek yada yuvarlanmak gibi….

Büyüme atağı sırasında ben ne yapabilirim?

Bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu izleyin ve ona bu ihtiyacını sağlamaya çalışın. Ekstra besleme, gündüz uykusu, sessizlik ya da kucak gibi…

Büyüme atağı evresinde, anne sütü emen bebekler sanki yeteri kadar süt ememiyor gibi görünebilirler. Endişelenmeyin; süt üretiminiz bebeğin ihtiyacı oranında artacaktır.

Eğer normalden daha fazla acıkıyorsa, vücudunuzun buna uyum sağlaması 1-2 gün sürer, o yüzden ilk başlarda can sıkıcı olabilir.

Bebeğinizi sık sık ve daha uzun emzirerek sütünüzün artmasını sağlayabilirsiniz. Bu dönemde dengeli beslenerek, bol sıvı içerek ve bu süreçte ailenizden arkadaşlarınızdan yardım alarak, kendi sağlığınıza da dikkat edin.

Eğer bebeğiniz biberonla besleniyorsa, mama bittiğinde halen aç görünebilir.  Durumda eğer isterse ikinci kez biberon verebilirsiniz.

Bu bir büyüme atağı mı yoksa bir sorun mu var?

Büyüme atakları bebekleri uykulu ve keyifsiz yapabilir, fakat ateşe, sinirliliğe ve halsizliğe neden olmaz. Bunlar bebeğinizin başka bir sorunu olabileceğinin belirtisi olabilir. Eğer böyle belirtiler varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Eğer emziriyorsanız ve sütüm yetmiyor diye endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın; takviye gıda için tavsiye alabilirsiniz.

Bebeğinizin huysuz olması ve doymuyor olması sadece büyüme belirtisi olmayabilir. Tatiller, diş çıkartma, rutinde değişmeler ve ufak çaplı hastalıklar da beslenmesini, uykusunu ve davranışlarını etkiliyor olabilir.

Eğer bebeğinizin rutini değiştiyse ve huzursuz hissediyorsa beslenmeyi rahatlatıcı buluyordur. Dolayısıyla her zamankinden daha iştahlı göründüğünden,  size daha fazla ihtiyaç duyabilir.

Eğer bebeğinizin davranışları, beslenmesi ve uyku alışkanlıkları aniden değiştiyse ve endişeleniyorsanız doktorunuza danışın.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi