Bebek Bebek beslenmesi Sağlıklı Yaşam Yenidoğan

Bebeklerde Kabızlık

356

Bebeğimin kabız olduğunu nasıl anlarım?

Öncelikle, bebeğinizin tuvalete çıkma alışkanlığının normalini bilmelisiniz. Her beslenmeden sonra bağırsakları hareketleniyor olabilir ya da sonrasında bir gün veya daha fazla bekliyor olabilir. Bebeğinizin kendine has yapısı, ne yediğine ve ne içtiğine, ne kadar aktif olduğuna ve besinleri ne kadar sürede sindirdiğine bağlıdır.

Eğer bebeğiniz mama ile besleniyorsa ya da katı gıdalardan yiyorsa, muhtemelen bağırsaklarının hareketliliği düzenli ve günde 1 kez olacaktır. Eğer anne sütü alıyorsa, normal bir sayı ya da bir düzenden bahsetmek mümkün olmayacaktır – sadece bebeğinizin tipik alışkanlığı neyse öyle olacak. Anne sütü alan bebeklerde haftada bir kez bile bağırsaklarının çalışması rastlanılabilen bir durumdur.

Bir süre sonra, bebeğinizin kendine özgü durumunu anlayıp kendinizi ayarlayabileceksiniz. Eğer kabız olduğundan şüpheleniyorsanız; aşağıdaki belirtilere dikkat edin.

  • Genelden daha az bağırsak hareketi oluyorsa, özellikle de üç gün ya da daha fazla süre kakasını yapmadıysa ve kakasını yaparken sıkıntı çekiyorsa.
  • Kakası sert ve kuruysa ve çıkarmakta zorlanıyorsa – ne sıklıkla olduğu önemli değil.

 

Bebeğim neden kabız olur?

Muhtemel bazı sebepler vardır:

Katı gıda. Eğer katı gıdaları daha fazla yer ve hafif kabız olursa şaşırmayın. Bunun sebebi genelde pirinç olabilir, sıklıkla ilk geçiş döneminde ilk verilen besinlerdendir ve az lif içerir. Kabızlık ayrıca anne sütünden kestiğinizde olur çünkü bu az sıvı almasına da neden olur.

Bebek maması. Anne sütüyle beslenen bebekler daha az kabız olurlar. Anne sütünde yağ ve protein dengesi mükemmeldir, bundan dolayı da kakası neredeyse her zaman yumuşaktır –günlerce kakasını yapmasa bile.

Eğer bebeğiniz mamaya geçtiyse, mamanın içeriğinde bulunan bir şey onu kabız yapabilir. Mamaların protein içerikleri birbirinden farklı olabilmektedir. Bebeğinizin doktoruna ne marka mama vermeniz gerektiğini danışabilirsiniz.

(Duyduklarınızın aksine, mamaların içindeki demir miktarı kabızlığa sebep olmaz.)

Susuzluk. Eğer bebeğiniz susuz kalmışsa, sistemi yediği ve içtiği besinlerin tüm sıvısını alarak işlemeye devam eder – ayrıca bağırsaklarındaki sıvıyı da emer. Bunun sonucunda kakası sert ve kuru olur ve dışarı çıkmakta zorlanır.

Hastalık ve medikal durumlar. Her ne kadar genel bir durum olmasa da; hipotiroid, gıda zehirlenmesi ya da belli gıda alerjileri ve metabolik rahatsızlıklar da kabızlığın nedeni olabilir. Eğer bebeğiniz sürekli kakasını zor ve ağrılı yapıyorsa doktoruyla detaylıca durumu konuşmalısınız.

 

Bebeğimin kabızlığını nasıl tedavi ederim?

İşte size deneyebileceğiniz bazı öneriler:

– Bazı egzersizler yaptırın. Eğer bebeğiniz emekleme dönemindeyse, emekleyerek gezinmesini sağlayın. Eğer henüz emeklemiyorsa bacaklarını kucağına doğru itip çekme hareketi yapın. Sırtüstü yatar pozisyonda, nazikçe bacaklarını dairesel hareketlerle bisiklet çevirir gibi hareket ettiriN.

– Bebeğinizin karnına masaj yapın. Göbek deliğinin üç parmak aşağısında sol tarafına, parmak uçlarınızla hafif bir baskı uygulayın. Bir sertlik hissedene kadar bastırın. Üç dakika kadar hafifçe ama sabit bir baskı uygulayın.

– Eğer bebeğinize mama veriyorsanız, doktora markasını değiştirmeniz gerekip gerekmediğini sorun.

– Eğer bebeğiniz 4 haftalıktan büyükse doktorunuza danışarak, anne sütünün ya da mamasının içine çok az kuru erik suyu ekleyin. Normalde bebeğinize bu dönemlerde meyve suyu vermezsiniz ama kabızlığını rahatlamak için az miktarda vermeniz sorun olmaz. (Eğer kuru erik suyunun tadını sevmezse elma ya da armut suyu da ekleyebilirsiniz.) Kaç aylıksa o kadar ayı 30cc ile çarpıp (4 aylıksa 4x30cc) günlük miktarı o kadar verebilirsiniz. 8 aylıktan sonra ise, kabızlığı tedavi için günlük 180cc ye kadar verebilirsiniz.

– Eğer bebeğiniz çeşitli katı yiyecekleri yiyebildiği yaştaysa; pilav, muz ve pişmiş havuç gibi kabız yapan yiyecekleri kesin. Bağırsaklarının hareketlenmesi için birkaç yemek kaşığı kuru erik, şeftali ya da armut püreleri vermeyi deneyin. En iyi sonuç için önce bebeğinize karın masajı yapıp lif oranı zengin yiyecekler verin.

– Bebeğinizin doktoruyla tedavi yöntemlerini konuşun. Kakasını yumuşatmaya yarayan, bağırsaklarını yumuşatacak ilave bir destek önerir mi sorun. Ama kesinlikle doktorun önerisi olmadan bu tür desteklerden kullanmayın. Eğer bebeğiniz şiddetli derecede kabızsa doktorunuz ayrıca gliserin fitil de önerebilir. Fitil, kakasını yapmayı kolaylaştırabilir. Fitili özel durumlara göre kullanmak iyi gelir, ama bunu rutin hale getirmeyin, çünkü alışması durumunda kakasının dışarı çıkması, fitil olmadan zor hale gelir.

– Eğer bebeğiniz kakasını yaptığında bir miktar kan varsa, veya makat kısmında cildinde çatlaklar oluşmuşsa, iyileşmesi için o bölgeye aloe vera losyon uygulayabilirsiniz. Bölgeyi mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun; ayrıca doktoruna bu çatlaklardan bahsedin.

 

Ne zaman doktora götürmeliyim?

Eğer bebeğiniz yemiyorsa, kilo kaybediyorsa ya da kakasında kan varsa doktora görünmelisiniz. Uyguladığınız temel tedaviler – beslenme çözümleri gibi- işe yaramadıysa doktora görünmenizde fayda var. Ayrıca 4 aylıktan küçükse, kakası sert ve her zamankinden farklı olarak 24 saat boyunca bağırsaklarında bir hareket olmadıysa doktora görünebilirsiniz. Doktorunuza danışmadan ilaç desteği vermemelisiniz.

 

 

Kaynak: http://www.babycenter.com/0_constipation-in-babies_79.bc

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi