Bebek Bebek bakımı

Bebeklerde yastık kullanımı zararlı mı?

bebklerde yastık

Anne adayları bebek beklerken yenidoğan bebeği için alışveriş yaptığında süslü yatak-yastık takımları çok ilgi görüyor. Her ne kadar şık görünseler de aslında yenidoğan bebeğinizi yastıkta yatırmak sağlıklı bir yaklaşım değil. Boğulma riski sebebiyle ilk 1 sene yastık kullanılmamalı (hatta bazı kaynaklar bu süreyi ilk 2 seneye kadar uzatır), yastık kullanılmaya başlandığında ise ince bir yastık tercih edilmelidir.

Zaten yenidoğanın boyun kısmı kısa olduğu için aslında bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu yastık desteğine ihtiyaç duymaz. Boğulma riskinin yanı sıra yenidoğanın boyun kasları ve omurilik gelişimi için de yastık kullanılmaması önerilir. Yenidoğan bebeklerin düz, yastıksız bir zeminde yatması, yatakta büyük oyuncaklar gibi eşyalar bulundurulmaması çok önemli. Özellikle ilk bir yılda görülen ani bebek ölümleri büyük oranda yumuşak yastık ve büyük, yumuşak oyuncakların yatakta bulunmasına bağlı olarak gelişiyor.
Bu konudaki bir diğer önemli nokta da yenidoğan bebeklerin yüzüstü uykuya yatırılmaması. Bebeğiniz uyanıkken yüzsütü pozisyonda oyunlar oynaması gelişimi için son derece yararlıdır. Fakat yüzüstü pozisyonda uyumayı riskli olduğu için ilk 6 ay süreyle ve özellikle yenidoğanlarda önermiyoruz.
Bazı durumlarda anneler hep aynı pozisyonda yatan bebeklerin kafasının şeklinin bozulduğundan şikayetçi, bu durumda da yine yüzüstü pozisyonda uyumayı önermiyoruz. Fakat bebeğinizin pozisyonunu değiştirerek, dönüşümlü olarak bir süre kafasının sağ tarafına, bir süre sol tarafına yatırabilirsiniz.
Genelde yastık kullanımını önermesek de bazı özel durumlarda bebeğin başının yükseltilmesine ihtiyaç duyulabilir. Örneğin; bazı nörogelişimsel hastalıkları olan ve bu sebeple çok fazla salya üreten bebeklerde, reflüsü olan bebeklerde özellikle emzirme, beslenme sonrası yatarken artan reflüyü engellemek için baş kısmının hafifçe yükseltilmesi önerilir. Yatak yine düz fakat hafif eğimli olmalı. Bu eğimi sağlamak için yatağın baş kısmına hafifçe açı verebilirsiniz ya da yine yatağın baş kısmının altına küçük bir battaniye ya da yastık koyabilirsiniz. Burda dikkat edilecek nokta yastığı bebeğin başının altına değil, yatağa eğim vermek için yatağın altına koymak.
Özel bir durumu olmadığı sürece bebeklerin yastıksız, düz bir zeminde, sırtüstü ve sık sık pozisyonları değiştirilerek uyumasını önerilir.

 

*görsel www.growingyourbaby.com dan alınmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Uzm. Fzt. Gamze Polen Akşimşek • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi