Bebek Bebek gelişimi

Bebeklerde Yürüteç Kullanımı

bebeklerde yürüteç kullanımı

Annelerin en çok sorduğu soruların arasında yer alıyor ‘’Yürüteç kullanmalı mıyım?’’, ‘’Ne zaman yürüteç kullanmaya başlamalı?’’ soruları.

Çevresine ilgi duyan ve keşfetmek için hareketlenmeye başlayan bebeğinizin güvenliğini sağlayacak tedbirleri aldıktan sonra özgür bırakın ki; çevresini, vücudunu, kendini tanımaya başlasın. Serbestçe hareket etmesi engellenen, zamanını bebek karyolasında ya da sandalyesinde geçiren bebeklerin motor, duyusal ve sosyal becerileri daha geç gelişir. Bu bebeklerin akranlarına göre daha geç yürüdükleri de gözlenmiştir.

Kimi anne yürüteç kullanımının bebeğin motor gelişimini destekleyeceğini düşünse de aslında tam tersi olduğunu biliyor muydunuz?

Özellikle 4-7. Aylarda kullanılmaya başlanan yürüteç bebeğinizin omurgasının gelişimine zarar verebilir. Bu aylar bebeğin desteksiz oturma denemelerinin başladığı, sırt ve karın kaslarının güçlendiği ve omurganın yerçekimine karşı dik durmayı yeni yeni öğrendiği dönemlerdir. Bu dönemde omurga yerçekimine karşı dik durmaya hazır olmadığı için, yürüteç kullanırken öne ya da yana doğru yığılan bebeklerde omurga problemleri (kifoz, skolyoz, kifo-skolyoz) gelişmesine neden olabilir.

Bebeklerin ayağa kalkmadan önce farklı pozisyonları denemesi (yüzsütü pozisyonda oyunlar oynaması, sürünme denemeleri, sırtüstü yatarken bacaklarını hareketlendirmeleri, oturma pozisyonunda farklı yönlere ağırlık aktarmalar) gövdenin yanı sıra kalça kontrolünü sağlayan kasların da güçlenmesini sağlar. Kalça yapısı tam gelişmeden yürüteç kullanan bir bebekte vücut ağırlığının asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi gelecekte kalça problemlerine sebep olabilir.

Bebekler yürümeye başlamadan önceki sürünme, emekleme ve sıralama dönemlerinde aslında ayaklarına ağırlık vermeyi öğrenirler. Zaman içerisinde ayak ve bacaklardaki kaslar işlevleri doğrultusunda gelişir. Henüz basmaya hazır olmayan bir bebek ayaklarına ağırlık verdiğinde ayak deformiteleri oluşabilir. Bunun yanında ayağa kalkmak için normal süreci yaşamayan bebek, çoğunlukla yere ayak tabanlarını tam temas ettiremez, yürüteçteyken rastgele itmeler yaparak hareket eder. Çoğunlukla da parmak uçlarını kullanarak itmeler yaptığı için zamanla parmak ucunda yürüme gelişebilir ve yürüteç kullanmayı bırakıp, desteksiz yürümeye başladığında da bu şekilde parmak ucunda yürümeyi devam ettirebilir.

Yürüteç kullanımıyla birlikte bebek aslında normal gelişimiyle uyumsuz hareket etmeye başlar. Bu da yürüteçleri bebek için son derece güvensiz hale getirir. Amerika Birleişk Devletleri’nde yaplan çalışmalarda bebeklerin ilk 15 ay içinde büyük oranda yürüteç kullanımına bağlı olarak kazalara maruz kaldıkları görülmüştür.  Amerikan Pediatri Akademisi de kazalara sebep olduğu gerekçesiyle yürüteç kullanımını desteklemiyor.

Yürüteç yerine dengesi sağlam bir oyuncak puset, marketteki alışveriş arabalarının çocuk boyutlarına uygun tasarlanmış olanları ya da oyuncak bir sandalyeyi iterek oyun oynaması yürümeyi öğrenen bebeğinize yürüteç kullandırmaktan daha sağlıklı aktiviteler olacaktır.

 

Uzman Fizyoterapist

Gamze Polen AKŞİMŞEK

 

*görsel babieslounge.com dan alınmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Uzm. Fzt. Gamze Polen Akşimşek • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi