Çözüm yolları Editörün Seçimi Uncategorized Uyku Eğitimi

Bebekleri Uyuturken En Çok Yapılan 10 Yanlış

bebek uyutma

–          Uyku vaktini geçirme

Birçok insan uykuya dalmadan önce yatakta biraz vakit geçirir. Bu bebekler için de aynıdır. Uykuya dalması için yatakta vakit geçirmek sadece bebeğinizin rahatlama moduna geçmesine yardımcı olmakla kalmaz, sizin için de yatakta beraber güzel vakit geçirmenizi sağlar. Her ne kadar size vakit harcattıran bir rutin olsa da uzun vadede size zaman ve enerji kazandıracaktır. Uykuya dalmasından 1 saat önce bunu uygulamaya başlayabilirsiniz. Perdeleri kapayın, odayı karartın, sütünü ve hikayesini hazırlayın. Öncesinde ılık bir duş aldırmak da uykusunu getirecektir. Duştan sonra direkt odasına götürün, bir ninni cdsi eşliğinde, loş ışıkta giysilerini giydirin. Bir hikaye okuyun ve kollarınızda beslenmesini sağlayın. Bitince de henüz uyumamışken ama uykulu halde yatağına koyun.

–          Bebeğin uyku sinyallerini görmezden gelme

Bebekler yorulduğunun ve uykusu geldiğinin sinyallerini verirler. Bu sinyaller; gözlerini ovuşturmak, esnemek, yavaşlayan hareketler, huysuzlanmak, oyuna ve kişilere karşı ilgi göstermemek olabilir. Bebeğinizin uykuya ihtiyacı olduğu zamanları ve geceleyin verdiği uyku sinyallerini izleyin. Eğer bu sinyallerden herhangi birini görmezseniz, uyku saati yaklaşırken sessiz ve karartılmış odasında sakin bir aktivite tavsiye edilmektedir. Bu şekilde uykusu gelmeye başlar ve işaretleri görebilirsiniz. Eğer bebeğiniz fazla yorulduysa ve aşırı huysuzlandıysa, onu her zamankinden farklı sessiz bir yere götürün ve biraz daha fazla zaman harcayın.

–          Uyku destekleri yaratma

Bebeğiniz yeni doğduğunda, siz tamamen yorgun ve bitkin haldeyken onu uyutmak için her şeyi denediniz. Bunlar sallamak, emzirmek, şarkı söylemek, kucağınızda yürümek, sırtını sıvazlamak, vs olabilir. Ancak bebeğiniz 3-4 aylık olunca bunlar alışkanlık haline gelir. Bunlar kötü ya da olumsuz davranışlar değildir ama eğer bunlara bağımlı ve ya bunları yapmadan uyuyamaz duruma gelirse problem yaratabilir. Bu durumda her uyandığında –hepimiz geceleyin defalarca uyanmak zorunda kalabiliyoruz- tekrar dalmak için sizden şarkı söylemenizi, sallamanızı, kucağınıza alıp yürütmenizi, vs. bekleyecektir. Tabi ki kısmen bunları yapıyor olsanız bile uykuya dalmasını tamamen bu şekilde sağlamayın. Bu işin anahtarı; bebeğinizi henüz uyumadan uykulu halde yatağına koymaktır (tercihen 6-8 haftalıktan itibaren, sağlıklı bebekler için.) ; böylece kendi başına uykuya dalmayı ve uyanınca da tekrardan uyumayı öğrenecektir.

–          Beşikten büyük yatağa kısa sürede geçiş

Bu ailelerin yaptığı genel bir hatadır. Bebeğinizin beşiğini, parmaklıklarından kendi başına tırmanmaya başlayana kadar değiştirmeyin. Böyle bir durumda zaten tehlikeli olacağından büyük yatağa geçiş yapmanız gerekecektir. Aksi halde yaklaşık 2 yaş civarına kadar beşiğinde uyumasını sağlayın. Beşiğin kenar parmaklıkları, “yatağında dur” gibi komutlarınızı anlamayacağı için de faydalı olacaktır. Yatağı değiştirirken dikkat etmeniz gereken iki husus vardır. Yatağın kenarlarının düşmeye karşı güvenli olmasını sağlayın. Tek tarafı duvar kısmındaysa diğer açıkta kalan kısma bariyer koyabilirsiniz. Bariyer koyamıyorsanız kendi inip çıkmasını da destelemek için yatağın kenarına yere minderler koyabilirsiniz.  Yatağını değiştirdiğinizde yeni yatağı için çarşaf, battaniye seçimini kendisine yaptırıp, bu değişimi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ancak bu değişimden sonra, her gece yanında uyumaya alıştırırsanız, aylarca hatta yıllarca buna mecbur kalabilirseniz!

–          Siz neredeyseniz bebeği de orada uyutmak

Kimse bebeğinin/çocuğunun uyku zamanının esiri olmak istemez, ama gerçek şu ki; bebek arabasında, ana kucağında, mama sandalyesinde uyuması ihtiyacı olan uykuyu almasını sağlamaz. Hareket halindeyken alınan uyku, beyni hafif uykuda tutar. Böylece bebek derin ve dinlendirici bir uykuya dalamaz. İyi bir uyku alışkanlığı geliştirmek için her gece aynı ya da benzer bir ortamda ve aynı saatte uyumalıdır. Bazı durumlarda bu kural bozulabilir. Ancak genelde istikrarlı olmalısınız. Planlarınızı, buluşmalarınızı bebeğin uyumadığı zamanlara denk getirmeye çalışın. Gece gezmelerinizde bebeğinizi alışkın olmadığı bir ortamda çok yorulmaması, uyku düzeninin bozulmaması için evde aile büyükleriyle ya da bakıcıyla bırakmanız daha iyi olacaktır.

–          Uyku saatlerine bağlı kalmamak

İstikrarlılık; çocuklarda özellikle uykunun anahtarıdır. Düzenli öğle ve gece uykusu saati, hormon üretimleri için gereklidir. Vücut saatimiz için belirli ve düzenli uyku saatleri çok önemlidir. İstikrarlı uyku saati sağlamak, çocuğunuzun her gün aynı saatlerde kendiliğinden uykusunun gelmesini sağlar. Eğer uyku zamanını günden güne değiştiriyorsanız, vücut ne zaman uykuya geçeceğini bilemez. Uyuma zorlukları genelde bu istikrarsız uyku saatlerinden kaynaklanır. Tabi ki bazen esnek olmamız gerekebilir. Bazı günler öğle uykusu daha fazla ya da daha az sürebilir. Yorgunluk durumunu ve uyku sinyallerini görebiliyorsanız, uyku saati düzenini daha kolay sağlarsınız.  Eğer bebeğiniz memnunsa doğru bir uyku düzeni tutturdunuz demektir. Eğer bebeğiniz huzursuz ve sıkıntılıysa belki daha fazla öğlen uykusu uyutmalı, gece yatma saatini daha erkene almalı, daha geç uyandırmalı, ya da bunların hepsini yapmalısınız.

–          Gece geç saatlere kadar uyanık tutup, sabah geç uyanmasını ummak

Kulağa hoş geliyor – gençler gece geç yatıp, ertesi gün öğlene kadar uyanmak istemezler mi? Maalesef bu küçükler için geçerli değil. Tekrar edelim, vücut saati öyle güçlü bir şey ki, çocuğunuz gece kaçta yatarsa yatsın, her sabah aynı saatte uyanır. Çocuğunu geç vakitte yatıran ebeveynler sabah fazla yorgun bir çocukla karşı karşıyadırlar. Bunun yerine çocuğunuz için bir uyku vakti belirleyin, ve her gece 10-11 saat uykuda kalsın.

–          Gecenin ortasında uyutma yöntemleri bulmak

Bununla yüzleşin: Gecenin 2’sinde doğru ve akıllıca kararlar almak zordur. Ve bu gece yarısı uyanmaları esnasında ebeveynler en büyük uyutma hatalarını yaparlar. Büyük yanlışlardan biri bebeği yanınıza almaktır. Bunu aileler genelde çocukları tekrar uykuya kolayca dalsın diye yaparlar, sürekli yanlarında yatsın diye değil. Ayrıca bu gece yarısı uyanmalarında uyutma destekleri devreye girer. Bunlar daha önceki maddelerde sıralandığı üzere ileride problem yaşatabilir. Mesela bebeğin ağlamasına dayanamayıp onu sallamaya başlarsanız, daha sonra bebek her ağladığında sizin gelip onu sallayacağınızı bilecek ve ona göre davranış geliştirecektir. Böylece her gece aynı durumla karşılaşabileceksiniz. Eğer gece yarısı uyandığınızda sabır gösterebilecek halde olmuyor ve yanlış uygulamalar yapıyorsanız, uyuyan eşinizden yardım isteyip gece uykularını nöbetleşe  paylaşabilirsiniz.

–          Anne ve babanın farklı yöntem uygulamaları

Ebeveynler bebeklerini uyutma düzeni sağlamada beraber hareket etmelidir. Bebeğin kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi ve iyi bir uyku uyumasına yardımcı olmak için aynı taktikleri uygulamalısınız. Babanın bebeğe birkaç hikaye kitabı okuması , annenin sadece bir hikaye okuması gibi rutinlerde farklılık elbette olabilir. Ancak büyük kararlar beraberce kararlaştırılıp uygulanmalıdır. Uygulanacak yöntemin anne ve baba tarafından da uygulanabilecek olması sebebiyle ona göre karar verilmelidir. Geceleyin en çok uyanan elbette ki karar vermede daha baskın olacaktır (Anneler). Unutmayın: İstikrar uyku düzenini sağlamada çok önemlidir.

–          Kısa zamanda pes etmek

Hiçbir zaman kötü uyku davranışlarını değiştirmek için geç değildir, ancak aileler sabırlı olmalıdır. Aylar hatta yıllarca bebeğinizde yarattığınız alışkanlıklarını değiştirmede çok hızlı sonuçlar beklemek gerçekçi değildir. Ebeveynler 2-3 hafta boyunca gündüz ve gece uykularında koçluk yapmalıdırlar. Bazı aileler ise çocuklarının uyku davranışlarının kendiliğinden düzeleceğini düşünürler. Ama bu maalesef olmayabilir. İnanın ki uykusuz ve sabırla geçirdiğiniz bu süreç, ileriki zamanlarda size geceleri huzur sağlayacaktır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Ece Kaplan

  Öncelikle merhaba benim bebeğim dört aylık ve uyku sıkıntımız çok büyük ilk olarak en büyük yanlış baştan ayakta yatağında sallayarak uyutmak oldu ve şimdi düzeltemiyorum hiç bir taktirde sallanmadan uyumuyor ve en kötüsü de sallama durduğu an uyanıyor ve uyumuyor geceleri bir elim yatağında devamlı sallıyorum en derin uykuda bile gece yatağı bıraktığım an uyanıyor ve gündüzleri de böyle artık sabrımın son ret desin deyim lütfen bana yardım edim teşekkürler

  • Senem Öztürk

   Ece Hanım merhaba, öncelikle bu sorun için doktora danışdınız mı hiç?

   • Banu Kurtboğan

    Merhaba Ece hanım, benim kızım ilk üç ay saç kurutma makinesi sesi ile uyuyordu ve ses kesilince uyanıyordu. 4 aylık olduktan sonra uyku eğitimine başladım. İlk başlarda çok zordu. İlk gün saç kurutma makinesini açmama ramak kalmıştı. Eşim engelledi. Yanında olmama rağmen bir saat ağladı. sabır her şeyi çözüyor. Şu an ufak sızlanma günlerini saymazsak yatağa bıraktığımda bir kaç dakika içinde uyuyor bebeğim. Yani hiçbir şey imkansız değil.

 2. Canan

  Merhaba

  Benim oglum 15 aylik. Geceleri defalarca kalkıyor ve agliyor. Bazen tekrar uyutmak saatler sürüyor. Hic istememe rağmen sallamaya alıştı ve bazen kendimi sabaha kadar onu sallarken buluyorum. Cok ugrastim kendi kendine uyumayı öğrensin diye. Bir sure oyle oldu da ama son bi kac aydir delirmek uzereyim. Goturnedigim doktor kalmadı. Kulak iltihabı var dediler ilaç kullandık gecti ama hala uyumuyoruz. Dis olabilir dendi kac dis cikti ama hic gelişme yok. Gündüz uykumuz guzel 2 saat araliksiz cogu zaman ama gece asla mesela 2 saat aralıksız uyumaz. Saat bası kalkar bazen yarım saat 15 dk da bir kalktığı da oluyor. Bazen tükendiğimi hissediyorum ama sabah olunca oğlumun o guzel gülüşünü görünce hersey siliniyor enerji doluyorum tekrar. Gecelerimiz kabus oldu resmen. Lutfen ama bir akıl verin.

  • Senem Öztürk

   Canan hanım merhaba, uyku eğitimlerini denediniz mi peki?

   • Canan

    5 6 aylikken denedik bazı yöntemler. Oğlum cok da guzel alışmıştı kendi kendine uyumaya. 6. Ayda bi hastalık atlattık boğaz enfeksiyonu ondan sonra tamamen değişti bir de bu ayda kati gıdaya geçtik o sorunsuz oldu cok şükür. Bu hastalıktan sonra huy değiştirdi oglum bu yöntemler ise yaramadı cok ugrastim tekrar gündüz emzirip yatağına Koyuncu uyurdu geceleri uyumazdi aynı sekilde. Bana memeyi kesmem önerildi en son. Önümüzdeki ay kesecem ama emin değilim ise yarar mı diye? Çünkü her kalktığında emmiyor veriyorum istemiyor cogu zaman. Yorgun ve uykusuzum

    • Senem Öztürk

     Gece emzirmeyi bıraktığınızda muhtemelen farklılıklar olacaktır. Uykusu bölünmediği ve emmediği için uykuları biraz daha düzene girer. Uyku eğitimi zaten 6. aydan sonra öneriliyor. Siz yine sitemizdeki uyku eğitimlerini okuyup size uygun olan eğitimi tekrar deneyin. Faydası olacaktır. Bol uykulu günleriniz olsun 🙂

     • Canan

      Önerileriniz için cok tesekkur ederim senem hanım.

     • Senem Öztürk

      Rica ederim. En kısa zamanda düzeni sağlarsınız umarım.:)

 3. Pınar Solmaz Keçecioğlu

  Senem hanim merhabalar, Benim oglum 27gunluk. Sizce uyku danismanligi almak için çokmu erken.gunduz uykulari çok kısa maksimum 1 saat uyuyor.gece banyoda sonra 3 saat sonrasında 2 saatlik zamanlarda uyuyor.ancak gündüz çok uykusu Var.esniyor gözleri kapanıyor ancak uyumuyo. Tracy Hogg yöntemiyle uykuya hazırlık ve pisstt pat yöntemiyle uyutmaya çalışıyorum. Çok ağlıyor.daha 2.gunum.biyandan kendimi çaresiz hissediyorum ama ona bunu öğretmem gerektiğinide biliyorum.uyumasi gerekli.bu yönteme devam etmelimiyim.birde diyelim 2 saat uyumadi gerekli ama 1.saatin sonunda uyandı. Pist pat yaparak uykuya devam etmesini mi sağlamaliyim. Bunu yapmaya çalışırken okadar çok agladi ki ellerini yemeye başladı ve bende yarım saat agladim tan sonra dayanamayıp meme verdim.sonrasinda sakinlesip uyudu.yanlis mi bu..çok çaresiz im. Sürekli doğrusu yanlismi çelişkisi. Nolur yardım edin.

  • Senem Öztürk

   Pınar Hanım merhaba, bebeğiniz henüz çok küçük uyku eğitimi için. Uzmanlar da 6. aydan önce uyku eğitimini önermiyorlar. Bu dönemde ise anneye destek çok önemli. Şimdi zaten algısı bunu anlaması için yeterli değil. Kucağınızda ya da nasıl rahat ediyorsanız bu dönemde uyutun. Ama dediğim gibi size destek önemli. 6. aydan itibaren de uyku eğitimini verebilirsiniz. Bebekler anne karnında sesli bir ortamda oldukları için saç kurutma makinası gibi sesli bir ortamda uyutmayı deneyebilirsiniz.Sadece sabır bu dönemde. Kolay gelsin. Başka sorularınız olursa buradayız. Bol uykulu günler:)

   • Pınar Solmaz Keçecioğlu

    Ozaman ben herhangi bir şey yapmaktan vazgeçip mümkün olduğunca sabırla bebegimi uyutmaya çalışmalıyım. Memede uyumasi yada gündüz 2 saatten az uyumasina bakmadan ona ihtiyaç duyduğu kucagi vermeliyim.elim üzerinde yataginda uyutmaya çalışıyorum ama çok ağlıyor. Ilk zamandan itibaren bir düzen oturtmak istedim ama dediğiniz gibi sanırım çok erken.tesekkur ederim

    • Senem Öztürk

     Rica ederim. Siz rahat olursanız eminim o daha da rahat uyuyacaktır. Sabırla ve şefkatle uyutun bebeğinizi. Kendinizi de ihmal etmeyin. Bol uykulu günler diliyorum. 🙂

 4. Aycan Çelik

  Merhaba

 5. Mürvet Söğünmez Atmaca

  Merhaba
  8 aylık bebegin var ve anne sütü ağırlıklı besleniyor ikinci cocuğum ilki de uyku egitimi veremedim iki yıl uykusuz gezdim bir iki yıl daha sanırım dayanamam sizden yardım istiyorum gece çok fazla kalkıyor ilk uykuya geçiste 3-4 saaat uyuyor sonra saat bası kalkıyor 7 ye kadar bu böyle devam ediyor aksam 8.30 -9 arası uyuyor

 6. Zümral Bahar Akin Caybasi

  Merhaba, oglum 8 aylik. Emerek uyuyor. Tabii gece uyandiginda da emerek uykuya donmek istiyor. Geceleri sutten kesmeyi denedim 1. gun 1 kez uyandi sallayarak kucagimda uyuttum, 2. gun defalarca uyandi ve kucagimda sallamaya calistigimda, beni itti. Kucakta durmak istemedi.Ayagimda zaten hic sallatmiyor. Isiklari yaktik oturduk. Belli bir sureden sonra tekrar aglamaya basladi. Lutfen bana bir yol gosterin. Yorgun ve enerjisiz hissediyorum. Ihtiyaclarina yeterince karsilik veremeyecegimden korkuyorum artik bu sekilde.

 7. Said Gözde Hendekci

  Benim oğlum uyumuyor çok sık uyanıyor kızım ve oğlımla aynı anda başa çıkamıyorum buda daha büyük sorunlara sebep oluyor kızım iki yaşında oğlum üç aylık ne yapayım bilemiyorum kafayı yemek üzereyim

 8. Tuba Miyasoğlu

  Merhaba Senem hanım.Oğlum 25 günlük ve uyumuyor.günde toplam 4 saat uyumuyor bile.İlk iki hafta sadece geceleri biraz sorun yaşıyorduk.ikinci haftada eşim bebeğimin mememi az emmesinden dolayı eğitim vermekte ısrar edince 5gün boyunca biberonu kestik ve çoğu zaman bebek aç kaldı.bu süre zarfında huyları değişti.çogu zaman ağlıyor ve uyumamaya başladı.bazen 7saat boyunca hiç uyumuyor.bu durumu nasıl düzeltebilirim.önerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

 9. TC Öznur Kışlalıoğlu Bayhan

  Senem hanım merhaba benim bebeğim 4 buçuk aylık ve çok uyku sıkıntısı yaşıyoruz . Sabahları emzirip uyutuyorum ve 1 saat uyuyor en fazla sonra yeniden kalkıyor yine 1 saat uyuyor uykusu bölüne bölüne uyuyor. Akşamları ise daha kötü hep emmek istiyor emerek uyuyor zaten . Çok yoruluyorum geceleri de yarım saatte bir kalkıyor yalancı meme niyetine kullanıyor beni yalancı memeye de alıştıramadık uykusu ne zaman düzene girer ne yapmalıyım . Şimdiden teşekkürler.

 10. Tuuba Güler

  Benim bebeğim 52 günlük önceki gün gündüz ve gece olmak üzere hep uyudu dün ise hiç uyumadan geceyi ayakta geçirdik düzenini mi sağlamaya çalışıyor bilemedim uyması için ne yapabilirim önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar

 11. enesin annesi

  Mrb senem hanim benim bir yasini doldurmak uzere olan bi oglum var. Cok fazla gaz sancisi cektigimiz icin uyusun doye her yolu denedik. Sallanmak en sevdigi oldu hemde elimizde carsafla 🙁 yaz gelince balkona eski usul besik bile yaptik icinde hemen uyuyor. Balkona asilan portatif salincaklrdan aldik eglensin diye bu defa salincakta uyumaya basladi. Besige yatiramiyoruz. Ogretmenim yaz tatilini uyku icin degerlendirmye karar verdim. Oglumu nasil kendi basina uyumaya alistirabilirim yardim istiyorum. Arlarda kendi kendine uyudugu donemler oldu ama cok hareketli bi cocuk hemen ilgisi dagliliyo. Uykusu geldiginde esneyip gozlerini ovuyor. Hemen anliyorm ve balkona goturup uyutuyorum ama daha kolay bi yolu olmali 🙁

 12. Arzu Pekcan

  merhabalar benım bebegım 19 aylık sıkıntım buyuk..cok guzel uyku duzenımız vardı takı ev degısıklıgı yapana kadar cocugumun yaklasık 2aydır uyku duzenı yok.tıpkı yenı dogmus bır bebek gıbı gecelerı butun gun uyuyo gunduzlerı ıse hep ayakta…cıldırmak uzereyım….butun gece ayakta oldugu ıcın gunduzlerı uytmasam bıle bayılıo resmen uyku duzenı yapmak ıcın yardımcı olun

 13. Zeynep Yildirim

  Merhaba senem hanım. Bebeğim 4.5 aylık çok şükür gece uykumuz güzel. Ama çok geç uyuyor saat 12 de uyuyor 8:30 9:00 gibi uyanıyor. Gün içerisinde uykusu toplam 3.5 saat . ben erken uyusun erken kalksın istiyorum. Bu düzeni nasıl kurabilirim

 14. Bahar Hasan

  Mrb ,15 aylık bir oğlum var halà emziriyorum fakat bu son 3 gundur gunduz ve gece daha sık emmek istiyor .Normalde aksam 8 sabah 7 uyuyor. Gece 11de ve sabah emiyordu ama bu son 3akşamdır Geceleri daha sık ağlayarak uyanıyor çılıklar atarak ve meme vermediğim süre sakinleşmiyor ve hiç bir şekilde avutamıyorum ,Su verdiğimde ,nenni söylediğimde veya kücağıma alıp sakinleştirmek istediğimde daha çok çılık atmaya başlıyor ne yapsam işe yaramıyor emmeden sakinleşmiyor Ne yapmalıyım bilmiyorum !?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Stormy McDowall kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi