Anne Yazıları Uyku eğitimi denemeleri

Dr.Sears-Bebeklerin Uykusu ve Öğrenmemiz Gerekenler

Dr. Sears’ın Attachment Parenting ekolünü araştırırken What To Know ( Bilinmesi Gerekenler ) makalesi ile karşılaştım. Bebeklerin uyku düzeni hakkındaki makaleyi kendim ve çevrem için Türkçe’ye çevirmeye karar verdim:

Herşeyden önce bilinmesi gereken ilk şey: ¨Bebektir bilmez, anlamaz, farketmez lafını hemen çöpe atın!¨

Sears ailesi en önemli noktaları şu şekilde sıralamışlar :

Uykuya hazırlık evresi: yetişkinlerin çoğu nasıl uyku öncesi giyinme/ soyunma ile başlıyorlarsa bu düzene bebekler de aynı şekilde başlar. Yetişkinler uykuya dalmadan önce belli ritüelleri tekrarlama eğilimi gösterebilirler; Tv seyretme, kitap okuma,müzik dinleme, cinsel ilişkiye girme vb. gibi. Uykuya geçiş aşamalarında beyin dinlenmeye başlıyor, önce uykunun REM aşamasına geçiliyor, sonra da derin uyku diye tabir edilen kısmına. Bu aşamada zihin ve vücut en sakin olduğu dönemde, beden gevşemiş, nefes alışı düzenli,kaslar kendini bırakmış. Bundan 1,5 saat kadar sonra beyin uyanıyor ve çalışmaya başlıyor. Böylece uykunun derin kısmından tekrar aktif uyku ya da hafif uyku diye açıklanan aşmasına geçiliyor. Bu aşamada beyin çalışmaya devam ettikçe, gözler de göz kapaklarının altında kıpırdamaya başlıyor. Bu esnada rüya görmek, yana dönmek, hatta nevresimleri tamamen uyanmadan düzeltmek bile mümkün. Hatta tamamen uyanıp banyoya gitmek ver geri yatağa dönerek tamamen derin bir uykuya dalma da bu aşamada yapılabiliyor. Uykunun derin ve hafif olan bu iki aşamasına bu şekilde geçişler tüm gece boyunca birkaç saatte bir tekrarlandığından, genel olarak bir yetişkin ortalama 2 saati aktif(hafif ) uykuda, 6 saati de derin uykuda geçirebiliyor. Oysa tamamen derin uykuda geçirmediğimiz halde kendimizi tüm gece derin uyumuş zannedebiliyoruz.

Bebeklerin uykuya geçişleri: Bebeğinizi kollarınızın arasında sallıyor, yürüyor, veya emziriyorken göz kapakları yavaşça kapanmaya başlar.Göz kapakları tamamen kapalıdır ancak nefes alış verişi halen düzensizdir ve göz kapakları da hafifçe hareket etmektedir. Elleri ve dudakları belli belirsiz oynar, hatta dudaklarında tebessümler belirir. Hatta hafifçe emiyormuş gibi bir refleks de gösterebilir. Tam siz “uyuyan” bebeğinizi yatağına koyarak sessizce dışarı çıkmaya çabalarken uyanır ve ağlamaya başlar. Bunun sebebi henüz halen hafif uyku evresinde olması ve derin uykuya geçmemesidir. Bu durumda aynı uyutma rutinini yeniden ancak bu sefer 20 dakika kadar daha uzun sürecek şekilde tekrarlamanız faydalı olacaktır.Bebeğin hareketlerinin yavaşladığını, kaslarının gevşediğini, nefes alış verişinin hafiflediğini ve düzenli hale geldiğini ,sıkıca tutan ellerinin gevşediğini ve ağırlığı yokmuş gibi kollarının düştüğünü göreceksiniz. Şimdi derin uykuda ve sizin de sessizce odadan çıkarak uyuduğu için rahat bir nefes almanızın zamanı gelmiştir.

Bebeklere uykuya geçiş öğretilmelidir, uykuya dalması için yatağa bırakılması değil ! Bazı bebekler yatağa bırakıldıkları gibi uykuya geçişi kendileri yapabilirken , bazıları yardımla uyuyabilir. Bunun sebebi, yetişkinlerin yatağa girer girmez derin uykuya geçme alışkanlıkları varken bebeklerin veya küçük çocukların önce hafif uyku devresine ordan derin uyku aşamasına geçebiliyor olmalarıdır.

Ortalama 20 dakikalık bir aktif uyku döneminden sonra derin uykuya geçen bebekleri eğer yatağa koyar koymaz derin uykuya geçmesini beklerseniz muhtemelen uyanacak ve tepki gösterecektir. Bazı bebekler büyüdükçe bu aktif uyku evresi süresini kısaltabilirler. Ancak her bebek farklıdır ve kendi bebeğinizin uyku alışkanlıklarını, uykuya geçiş sürecini iyi gözlemlemeli ve bebeğinizi bir uyku mekanından ( kollarınızdan yatağa veya beşiğe ) başka bir mekana geçirmeden evvel derin uyuduğundan emin olmanız gerekir.

Bebekler yetişkinlerden daha kısa süreli uyuma evrelerine sahiptir. Bebeğiniz uyurken yanında durun ve uyumasını seyredin,bir uyku evresinden öbürüne geçerken rahatsızlık verici bir unsur oluşursa(açlık gibi ) bebeğiniz uyanabilir. Eğer uyanmazsa ortalama 10 dakika süren aktif uyku-hafif uyku evresine geçecek, sonra tekrar derin uykuya dalacaktır. Yetişkinlerin hafif uyku-derin uyku-tekrar hafif uyku diye geçişleri 90 dakika civarında iken bebeklerde bu süre 50-60 dakika civarındadır. Böylece saat başı veya daha kısa sürede bir uyanmalarının sebebi budur. Eğer tam bu esnada bebeğinizin yanında olursanız, veya bir ninni söyler, rahatlatıcı bir elle sırtını sıvazlar, nefes alışınızı duymasını sağlarsanız uyanmadan tekrar derin uyku eşiğine geri dönecektir.

Bazı bebekler bu geri dönüşü kendi kendilerine yapabilir veya uyansalar bile kendi kendilerine yardım almadan uyumayı başarabilirler.Eğer bebeklerin uyku eğilimlerinin ne yönde olduğunu veya uyuma alışkanlıklarını iyice anlarsanız , onun uyku alışkanlıklarına zarar vermeden uyku zamanı ebeveynliği yapabilirsiniz.Bu noktada ben uyku eğitmenleri/danışmanlarından ve onların bebeğe tüm gece uyumayı öğretecek, bir bedeli ve elbette bir riski de içeren modern methodlarından ayrılıyorum.

Gece uyanmalarının belli faydaları da vardır. Bebekliğin ilk aylarında anne sütü hızlıca emilir ve çabuk sindirilir, bebeklerin uyanma ve beslenme ihtiyaçları daha fazladır. İlerleyen aylarda süre azalır, ancak bu sefer de uykuda geçirilen süre boyunca bazı negatif faktörler, mesela nezle olan ve burnu tıkanan bebeğin nefes alması, üstü açık olduğu için uykusunda üşüyen bebeğin durumu gibi, derin uykuda kendini ifade edebilme imkanı olmadığı için sizin kalkmanız ve uyanması neticesinde giderilmesi kaçınılmaz olan durumlardan bazılarıdır.
Uzun yıllar neticesinde öğrendiğimiz en önemli şey: Bebekler yaradılışları neyi yapmayı gerektiriyorsa onu yaparlar. Düşünün ki gece boyu deliksiz uyuyan bir bebek, ne kadar muhteşem geliyor kulağa. Sizin için evet ama bebeğiniz için değil.Onun sıcaklığa, karnının doymasına hatta havaya ihtiyacı olduğunu düşünün.Bunlar onun sağlığının iyi olması için gereklidir.Bebekler iyi hallerini tehdit eden koşullara karşı çıkmak için uyanmaktadırlar.

Bir bebeği hazır olmadığı halde derin uykuya çok erken geçişini sağlamaya çalışmak onun iyiliği için zararlı olabilir. Bu sebeple uyku danışmanlarının yeni anne baba olmuş aileleri çok erken aşamalarda bebeklerini derin uykuya yatırmak için baskı altına almaları doğru olmayacaktır. Gece uyanmalarının gelişimsel faydaları da vardır.Uyku araştırmaları bebeklerin yetişkinlerden daha “akıllıca” uyuduklarını ortaya koymuştur.Beyin REM uykuda dinlenmediği için beyin gelişiminin hafif uykuda daha etkin olduğu teorisini ileri sürmektedirler.REM Uyku esnasında vücutta beyinin büyüme hormonları olarak nitelendirilen sinir proteinleri salgılanmaktadır.Ayrıca öğrenmenin de aktif uyku esnasında gerçekleştiği düşünülmektedir.Beyin bu süreyi uyanıkken elde edilen bilgiyi ayıklamak, saklamak, lazım olmayanlarını ekarte etmek için kullanır.Prematüre bebeklerin uykularının neredeyse % 90 ‘ının REM uykuda geçirerek muhtemelen beyin gelişimlerini tamamlamaya çalışmaları dikkat çekici bir durumdur. Birgün hafif uykunun beyin gelişimine olan desteği anlatırken sık sık uyanan bir bebeğin annesi şöyle demişti: ” Bu doğru, benim bebeğim çok akıllı olacak ! ”

Büyüdükçe bebekler de uyku olgunluğuna kavuşurlar. Benim bebeğim ne zaman gece boyunca uyur hale gelecek diyebilirsiniz. Bu sürecin oturduğu, bebeklerin kolaylıkla uykuya daldığı ve uyku evresinde kaldıkları süre bebekten bebeğe göre değişir. Bazı bebekler kolayca uyur ama uykuda kalamazlar. Bazıları uykuya zor dalar ama uzun süre uyurlar. Diğer tükenmiş bebekler ise ne kolayca uyurlar ne de derin uykuda kalırlar…( Allahım en zoru da bu değil mi ?!? ) İlk 3 ayda minik bebekler herhangi bir doyurulma ihtiyacı olmadan 3-4 saat uyukuda kalabilirler.Gene de toplamda 14 ila 18 saatlik uyku dönemleri vardır. 3 aydan 6 aya kadar olan dönemde ise; birçok bebeğin uykusu oturmaya başlar. Gündüzleri daha uzun sürelerde uyanık kalırlarken geceleri 5 saatlik uyku periyotlarında uyur hale gelebilirler.Gece boyu 1 veya 2 uyanma olması muhtemeldir.Derin uykuda olan evre de uzamaya başlar. Buna uyuma olgunluğu denir. (Bu aşamada 1 yaşına yaklaşan ama hala 6 saatlik uyuma devresi olmayan bebekler için ise ayrıntılı bir açıklama yapılmamış, oysa çok makbüle geçerdi. Sena’dan dipnot)

Son olarak akılda tutulması gereken en önemli şey, bebeğinizin gece uyanmalarının sizin ebeveynlik tarzınızdan çok bebeğinizin yapısıyla ilgili olduğudur. Ayrıca diğer ailelerin bebeklerin uyuma alışkanlıkları ve uzun uykularını anlatırken genelde abarttıklarını, bunun kendi iyi ebeveynliklerinin bir sonucu olduğunu söylemelerini aklınızdan çıkarmayın. Ki bu doğru değildir. Bebeğinizin sık uyanması sizin hatanız değildir.

Ne yaparsanız yapın bebekler gene de uyanabilirler. 6 aylıktan sonraki uyanmalarda bazı sebeplerin sıklıkla geçerli olduğu görülmüştür. Diş çıkarma sancıları, üşüme, karın ağrısı, ağrılı uyaranlar gibi fizyolojik etkenlerin yanı sıra oturma, emekleme, yürüme becerilerinin uykuda da geliştirilme arzusu bunların başında gelir. 1 yaş ile 2 yaş arasındaki uyanmalarda ise kabus görme ve ayrılık korkusu belirleyici olmuştur.

Tüm bu sebepleri anlasanız ve aklınızda tutsanız bile yine de uyku hem bebekler hem anne babalar için gerekli ve elzemdir. Uyuyamayan bir anne baba ve çocuk arasındaki ilişkiler zedelenebilir…” Dr. Sears ,” 8 Infant Sleep Facts Every Parents Should Know “

Mutlu anne = mutlu bebek !

Sena Dinlenç Baran

http://www.dorikus.com/ufaklik-buyurken/bebeklerin-uykusu-ve-ogrenmemiz-gerekenler/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Banuefe

  Tesekkurler Sena,
  Ferber’i hicbir zaman yapamayacagimi bildigim, Tracy’i kismen uygulayabildigim icin 16 ay sonunda bu durumdayiz muhtemelen. Neyse, annenin kendini ve cocugunu tanimasi bir erdemdir diyerek Pantley’e hatmettim. Sears’a da goz atayim diyordum ama tercumelerle ilgili iyi seyler duymamistim. Bu yazi iyi fikir verdi, sagol.

 2. Tansu Oskay

  Doğal Ebeveynlikte önemli olan bir bölüme bu makale çevirisi fikrinle parmak basmışsın Sena, eelerine sağlık. Ben de bu ekolden taraf bir danışmanım biliyorsun, Emir bebek de bu yüzden bu yolda ilerliyor…

 3. Zeynep Uskan

  Bana yardimci olur musunuz lutfen alti aylik bir kizim var ve her gece uyaniyor uc dort saat uyanik kalip zar zor rezene caylari emzirme ve alt degisme sureclerimizden sonra uyutabiliyorum ve yanimda benimle birlikte uyumak istiyor bana yardim edin lutfen ..

 4. Aysegul Albayrak

  8aylik kizim dogdugundan beri saat 5dedimi uyanip ciglik cigliga agliyor 8aydir hergun ayni bunu nasil duzeltebiliriz hamilelik donemindede 5te karnimda kipirdanip beni uyandirirdi geceleri cok sik uyaniyoruz lakin 5te aglamasi bir baska lutfen yardim

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi