Anne-Baba

Ben Yapamayınca Sen De Yapamamış Oldun…

anne rekabeti2

Nerede o eski her şeyi ben bilirim teyzeleri, kayınvalideleri, anneleri.. Eskiden çocuk mu yaptın; senden yaşça büyük ya annen ya teyzen yaşında insanlardan oluşan bir güruh sana dünyayı dar etmek suretiyle her şeyi onlar bilirler ve öyle olmaz böyle derlerdi. Hala varlar, hala yapıyorlar, hala biliyorlar, sana dünyayı yine dar ediyorlar aslında…Ve fakat bunlardan daha güçlü milislerle karşı karşıyasın artık, yaşıtın ya da kendi dönem annelerin!

Bir düşünüyorum da annemden yemediğim bilmişliği bu aynı dönem anne olmuş ya 1-2 sene evvel ya da sonrası, bu gruptan yemişimdir. Ben çok bilmelerini, çok akıl vermelerini, sen bilmiyorsun ver şu çocuğu tavırlarını aynen teyzelerde uyguladığım metodla dikkate dahi almayarak savuşturdum. Kah dinliyormuş gibi yaptım dinlemedim, kah dinliyormuş gibi dahi yapmadan dinlemedim.

Bazı kimselere de sorular sordum tabi ki, onları dinledim, zaten sen sormadan anlatmayan anneler, ablalar, teyzeler başımızın tacıdır.

Buradaki kriterim hep ortaya çıkan yavruyla doğru orantılıdır, yavrunun mutluluk, huzur, oyun, beslenme, anne ile bağlanma, uyku vs. gibi durumlarda gözlemleyebildiğim kadarıyla hali, fikir alışverişindeki temel değerlerimdir.

Benim seçtiğim annelik doğrudur, yanlıştır, ortadadır, kenardadır, kıyıdadır, köşededir onu bilemem, çok da bilmeme lüzum yok, bana göre önemli olan çocuğun yanında saf tutmaktı. Onu yapmaya çalıştım hep.

Bu noktada bir anne olarak dediğim gibi beni aynı dönem anneleri daha bir baymıştır, herkes kendine göre en doğrusunu ya da kolayına geleni ya da rahatına geleni yapar, yapmakta özgürdür, kimse yargılama hakkına sahip değil. Bunu hepimiz biliyoruz.

Gelelim sadede; hem etrafımızdaki annelerden hem sosyal medya üzerinden bir konuda sürekli dayak yer olduk. Etrafımızdaki anneler birşeyi mutlaka bizden iyi biliyor bunda hem fikiriz, ama şu “önünde sonunda bu çocuk cips-jelibon,şeker-çikolata yiyecek” anneleri var ya hani,”ayy aç televizyonu uyur orada” anneleri. Bu işleri bir bırakın artık arkadaşım, güzel kardeşim, sen yedirdin jelibonları biz uzaktan baktık öylece, şaşırdık kaldık, üstelik bohemdin, üstelik doğalcıydın, üstelik felsefeler yapıyordun, herşeyi biliyordun ve jelibon veriyordun, sana dönüp neden ama demedik, sen de bize “önünde sonunda çikolata da yiyecek,cips de yiyecek” deme lütfen. Bırak benim çocuğum kral tvlere, futbol maçlarına, kuduruk çizgi filmlere maruz kalmadan kitabını okuyup uyusun.

Çünkü biliyoruz bir gün bu çocuklar dövme de yaptırabilir, alkol ya da tütün mamülleri de tüketebilir yetişkin olduğunda. Ama şimdi tutup kolundan bir dövme salonunda peppe’yi çizdirmiyoruz koluna. Çok şükür!

Annesi süt içirmiyorum mu diyor, içirmesin, cips yedirmiyorum mu diyor bırak yedirmesin. O kadın senin anneliğine laf ediyor değil, vay sen çocuklarını zehirliyorsun ne biçim annesin diyor da değil, o sadece kendi çocuğunu kendi kafasına göre besliyor. Bırak takılma ,darlama şu kadını.

Maalesef sağlıklı beslenmek bu ülkede tepki topluyor, bu sadece çocuğunuz için değil, siz yaptığınızda da aynı şekilde defansla karşılanıyor, yemeğe gittiniz salata mı söylediniz “ayy sen onunla doyucak mısın şimdiğğğ”, Starbucksta yağsız sütle latte mi istediniz “ayy bari kahveyi doğru düzgün içeydinn” minvalinde yaşıtlarınız, arkadaşlarınız, çevreniz tarafından mahalle baskısına maruz kalıyorsunuz. Ama öğle yemeğinde şöyle göm bir iskender tereyağlısından (o da güzel tabi bu arada severiz) aslansın kaplansın.

Yani diyeceğim o ki bırakınız yapsınlar bırakınız etsinler. Negatif akıl vermenin kimseye faydası olmuyor…

Bir Edip Cansever şiirinin bir kısmı ile anlatayım bir de;

“Ama herkes ki kendisi olsun

Sonra herkes kendisi olsun

Bir gün herkes kendisi olsun…”

Ne güzel olmaz mı?

 

 

* görsel pinterest.com dan alınmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Alberta Hawker kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL