Yaşam

Beyaz Gürültü (White noise) Nedir?

“Beyaz gürültü”ye beyaz sesler de denir. Aslında bir gürültü değildir. Rüzgar, dalga, şelale, radyo dalgası, okyanus sesleri gibi uğultulu ses frekansı veya sinyaldir. Beyaz nasıl tüm renkleri içerisinde bulunduran bir renk ise; beyaz sesler de insan kulağının alabileceği tüm seslerin frekansını içerisinde eşit olarak barındıran özelliğe sahiptir. İsmi de zaten buradan gelmiştir. Vantilatör, saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge gibi devam eden sesler ile rüzgar, su, dalga sesleri,vs de bu özelliğe sahiptir.

Bebeklerin de anne karnında duyduğu ses beyaz gürültü olması sebebiyle, doğumdan sonra bebeğin rahatlaması ve kendini huzurlu hissetmesi için bu sesler çok yardımcı olur. Özellikle de kolik bebeklerde..

Aslında bu sesler sadece bebekleri değil bizleri de sakinleştirici ve uyku getirici etkiye sahiptir. Kulak çınlamasına iyi geldiği, kolay öğrenme sağladığı, uykusuzluk çeken kişilere yardımcı olduğu bilinir. Vertigo hastalığına da iyi geldiği söylenmektedir. Hayvanlarda hatta özellikle de köpeklerde sakinleştirici olduğuna inanılır.

Beyaz gürültü sağlayan cihaz, cd, oyuncak, linkler vs.yi sizler için araştırdık.

Profilo Ninni Makinesi

profilo-ninni-makinesi

Bizi takip eden uykusuz anneler bilir, en çok önerdiğimiz ve pratik bulduğumuz uygulama Profilo Ninni Makinesi. 

Artık akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz bir uygulama ile telefonunuzu uçak moduna alarak gece boyu tekrarlayan bu müzik ve sesler ile uykuya devam etmesine destek olabilirsiniz. Uykusuz Anneler Kulübü’nün önerisi olan Profilo Ninni Makinesi‘ni telefonunuza ücretsiz olarak şu linkten indirebilirsiniz uykusuz anneler 🙂

 

 

Cloud B Uyku Arkadaşım Kuzucuk

Adsız132131

Kuzucuğun çıkardığı huzur verici 4 farklı ses ile ( anne kalp atışı, bahar yağmuru, okyanus dalgaları, balina mırıltıları ) bebekler mışıl mışıl uyuyacak. Zaman ayarlıdır. Ses seviyesi ayarlanabilir. Kolayca yatağın kenarına asılır. Sevimli kuzucuk aynı zamanda bebeğinizin vazgeçemeyeceği bir oyuncak olacaktır. Cloud B bir Amerikan markasıdır.

 

Philips SBCSC 150 Baby Cradle Player (Bebek Müzik Kutusu)

geger

Bebekler için rahatlatıcı farklı sesler içeren ve anne karnında duyduğu seslerin mevcut olduğu ve istenirse ses kaydı yapılıp onu da dinletebileceğiniz çok güzel bir alet. Önceden Türkiye’de vardı, ancak şu anda piyasada bulunmuyor. Yurtdışından bulup getirtmek daha kolay..

 

Fisher Price Beşikte ve Yerde Delüks Yağmur Ormanı Dönence

26461lFPR-BFR22_2

 

Fisher Price Yağmur Ormanı Dönence kolayca beşik veya karyolaya takılır. 8 oyuncağı ile birlikte bebeği uyku zamanında rahatlatmaya yardımcı olur. Oyuncaklar klasik müzik, ninniler ve doğa sesleri eşliğinde 20 dakikaya kadar döner. Uyku zamanı haricinde, ürün beşikten veya karyoladan çıkarılarak yerde kullanılabilir. Yerde kullanmak için destek ayağı takılır. Bu kullanım sırasında oyuncaklar bebeği eğlendirir ve duyularını harekete geçirir.

 

Vardem Müzikli Projektörlü Işıklı Rüyalar

Vardem-Kut-Muzikli-Projektorlu-Isikli-Ruyalar-10203

Bebek Rüyası hareketli görüntüleri duvara veya tavana yansıtan, güzel melodiler ve doğa sesleri çalan gelişmiş karyola ışığıdır. Ses, ışık ve zaman ayarı uygun kontrol düğmeleri ile ayarlanabilir. Ses sensörü, bebek ağladığında tatlı uyku melodilerini ve sesleri tekrar aktive ederek bebeğin uykuya geri dönmesi için devreye girer. Daha büyük çocuklar için gece lambası olarak kullanılabilir. Dolayısıyla bebeğiniz büyüdüğünde de kullanabilirsiniz. Güzel melodiler dinlemek için mod seçimi yapılabilir.,

 

Fisher Price Fil Müzikli Gece Lambası

gd

30 dakikaya varan doğa sesleri, ışıklar ve müzik! Kullanışlı taşıma kolu sayesinde kapıya asabilir veya istediğiniz yere yanınızda götürebilirsiniz. Rahatlatıcı müzik ve doğa sesleri bebeğinizin işitme duyusunu, dinlendirici ışıklar ise görme becerisini geliştirir. Sevimli karakter bebeğe arkadaşlık eder ve güvende hissetmesini sağlar. Doğa sesleri ise bebeğinizi rahatlatarak yavaş yavaş uykuya dalmasına yardımcı olur. Hitap Ettiği Yaş Aralığı: Doğumdan İtibaren…

 

Munchkin Nursery Projector and Sound System

jkbçöm

Aydınlatma ve melodi dinletme özelliği olan bu cihazlar da bebeklerin uyuması ve rahatlaması için ideal yardımcıdır. Mozart müzikleri, ninniler de mevcut. http://www.amazon.com/Munchkin-Nursery-Projector-Sound-System/dp/B006SFUEF2

 

Chicco İyi Geceler Yıldızlı Projektör

Chicco-Iyi-Geceler-Yildizli-Projektor-325 Chicco-Iyi-Geceler-Yildizli-Projektor-324

 

Bebeğinizi huzurlu ve büyüleyici Işık gösterisi ve melodisi ile yatıştırır ve uyumasına yardımcı olur. Birden farklı ses modu bulunmaktadır: Doğa Sesleri, Klasik müzik ve Ninni Gece lambası ayarı parlak ışıkların yansımasını sağlar, onları izlemek bebeğinizin ilgisini çeker ve rahatlayarak uyumasını kolaylaştırır. Bebeğiniz yatağında uykuya dalana kadar yalnız kalmasın lambanın peluşu Pixie ona eşlik etsin.

 

CD – Buzuki Orhan Osman – Kolik 2007

fhft

CD, özellikle kolik bebekler için beyaz gürültüleri içeren çamaşır makinası, aspiratör gibi seslerden ve enstrümanlardan oluşuyor.

 

 

Ayrıca akıllı telefon ve tabletlerde bu sesleri dinlemeniz için uygulamalar da mevcut.

http://www.uykusuzanneler.com/bebeginizi-uyutmak-icin-en-iyi-mobil-uygulamalar/

 

* Bu içerik Profilo Ninni Makinesi’nin desteği ile hazırlanmıştır.

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Alberta Hawker kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi