Yaşam

Bir Çocuk Ve Bir Kedi Annesi

 

Kızım doğduğundan beri evde başka bir canlı besleme konusunda endişelerim vardı. İlk olarak hepimizin aklına gelen hijyen sorunu ve başka bir canlının daha sorumluluğunu alma fikri biraz frene basmama neden oldu. Kızım canlılara karşı ilgili bir çocuk. Sokak hayvanları ile temasa geçmesi konusunda hiçbir zaman engel koymadım önüne. Özellikle sokak kedilerine karşı gösterdiği ilgi her zaman hoşuma gitti. Dünyayı ve doğayı kavramasında özellikle insanın dışındaki canlıları fark etmesi, ilgi göstermesi gerektiğini düşündüm.

Konu evde beslemeye gelince tabii daha farklı dinamikler ortaya çıkıyor. Eve bir canlı almak neredeyse bir doğum gibi bir şey. Geri dönülemez bir durum. O yüzden emin olmak, gerçekten istemek ve hazır olmak çok önemli. Aynı bir çocuğa sahip olmak gibi. Mental olarak bile hazır olmak durumundasınız ve ailedeki her bireyin bunu istiyor olması gerekiyor.

Kızım 6 yaşında ve 4 yaşından beri bir kedi sahiplenmek istiyor. Çoğu zaman bunun çocukça bir istek olduğunu ve gelip geçici bir durum olduğunu düşündüğüm için hep geri durdum. Yaklaşık 2 ay önce bu konudaki isteği tavan yaptı ve rüyasında bile gördüğünü söylemeye başladı. Bir dilek tut dediğinizde hemen ‘bir kedim olsun istiyorum’ diyordu.

Gerçekten kolay bir karar değildi belki ama kader ağlarını ördü ve tam o dönemde çok yakın bir arkadaşımın kedisi yavruladı. Bana fotoğraflarını attı ve içlerinden biri sanki benim karnımdan çıkmışçasına beni kendine çekti. İnanılmaz bir duygu. Olur mu olmaz mı diye düşünmedim bile. Onun artık bizim aile ferdimiz olduğunu biliyordum. Yaklaşık 2 ay gibi bir süre kedinin annesi ile vakit geçirmesi, emmesi gerekiyordu. İnanın bu süreyi nasıl bekledim anlatmam mümkün değil.

Sonuç olarak tam da kızımın doğum gününde evimizin yeni üyesi ailemize geldi. Eve bir kardeş gelmesinden farksız iniş çıkışlar yaşamadık değil. ‘Onu çok mu seviyorsun’ sorgulamaları ya da ‘Ona da kızım diyorsun bana da’ diye tespitler yapması. İlk günlerdeki aşırı heyecanlı tutumu bir süre kendini bu sorgulamalara bıraktı ama bu süreçte bile her zaman kediye olan sevgisini belli etti. Sonra bir gün karşıma alıp konuştum. Bu kedi sen canlıları çok sevdiğin için bize geldi. Adını koyma sorumluluğunu aldığın gibi, bakım, doyurma ve onunla oynama sorumlulukları da sana ait diye net bir şekilde belirttim. O konuşmadan sonra kızımın üstüne gelen sorumluluk hissini resmen gözlerimle gördüm. Hatta çoğu zaman artık beni bile uyarıyor. Onu öyle yapmamalısın, anne kedinin ihtiyaçları var vb.

6 yaşında üstüne aldığı bir canlının sorumluluğunun ona çok fazla katkıları olacağını hissediyorum. Canlıya özen gösterirken kendine, ailesine, çevresine, doğaya karşı da özen gösteren bir çocuk olacağını hissediyorum. Ve doğa sevgisinin ve bizim dışımızdaki canlılara karşı olan sorumluluklarımızın kitaplardan değil deneyimlerden öğrenileceğine inanıyorum. Evde başka bir canlı ile vakit geçirirken ekrana, dijital oyunlara karşı ilgisini kaybettiğini gözlemliyorum. Ya da çizdiği resimlerde artık insan temasından çok doğadaki diğer varlıklara da yer verdiğini görüyorum.

Sadece bu konularda da değil psikolojik olarak evdeki herkesin üstüne bir rahatlama geldi sanki. Kediyi kucağına alıp seven hemen bir gevşiyor, rahatlıyor. Kendin dışında kendini ifade edemeyen bir canlıya dikkatini vermek ve empati yapmaya çalışmak tam bir odaklanma çalışması sanki.

Herkes evine bir canlı almalı gibi büyük konuşmayacağım ama sevgili anne ve babalar en azından çocuklarınızın tüm hayvanlara karşı olan ilgisine set çekmeyin. Eğer sizin korkularınız varsa bunu onların fark etmesine engel olun. İnanın kendinden başka canlıları seven, kollayan bireylere ihtiyacımız var. Ve çocuklar içlerinde büyük bir sevgi ile doğuyorlar. Bırakın bunu başka canlılarla paylaşsınlar.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Durum Bildirimi

  Özge Doğan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi