Anne Ruh Sağlığı Anne Yazıları Editörün Seçimi

Bir Kabulleniş Şekli; Annelik

Kendime dair birçok deneyimi kabulleniş şeklim farklıydı. Ergenliğimden kadınlığıma geçişimde deneyimlere, olaylara, seçimlerimin sonuçlarına karşı daha dik başlı hatta zaman zaman agresif bir duruşum olurdu. Bu agresif tutum çevreme değil tam tersi tamamen bana dönük bir tavırdı her zaman.

Hep en doğru ve filtresiz eleştiriyi -canımın çok acıyacağını bilmeme rağmen- kendime yapmaktan hiç çekinmedim. Bu dışarıdan gelen her şeye karşı güçlü bir savunma mekanizması geliştirme yöntemimdi. Savunma mekanizmasının sadece bir olay karşısında değil daha bir şey yaşanmadan hazır olması için iç sesim hep konuşurdu. Daha iyisi, daha güzeli, daha kabul edilebilir olanı hep vardı. Hayatımda yaşadığım her şeyi kabulleniş şeklim aslında kabullenmeden, idareten bir şeyleri yaşadığımı gösterdi sonradan. Kariyerim benim için iyi değildi idare ediyordu. Sosyal yaşamım gerçekten keyif aldığım anlar değil gidilmesi, görülmesi önerildiği için yapılan planlarla doluydu. Arkadaşlık kavramım sanki şarap gibi mutlaka yıllanması gereken bir şeymiş gibi kafamda ayrılıyordu. Oysa her ilişki eskirdi ve eski her zaman iyi değildi. Bu hislerin bendeki karşılığı iç dengesizlik oldu.

Düşünmek çok yorucu olmaya başlamış, kendimle konuşmak ve sorgulamak cezaya dönüşmüştü. Bunun devamı ise kendimi yok saydığım, çok sorgulamadan sadece akışa bıraktığım bir dönemi getirdi. Gerçekten her şey yolunda değildi ama seçimlerin ya da sonuçların bana bağlı olmadığı deneyimler o zaman için bir tatil gibi gelmişti.

Ve sonra annelik…

Tersin düz, düzün ters olduğu dönem. 7 yıldır yaşadığımız her gününde gerçek sorgulama neymiş öğrendin dedirten deneyimler. Artık kendimi değil bir rolüme odaklanıp sadece o rolü “iyi” kılmak üzerine başlayan bir mücadele. Bir yere kadar zor geçen ama artık dış sesin değil iç sesin doğru olduğunu anladığın o büyük aydınlanma anı.

Annelik rolüm ile beraber bana gelen yüksek kabulleniş hali. Kolay oldu diyemeyeceğim ama ne yaparsam yapayım, içimden çıkan insanı bile kendime göre şekillendiremeyeceğimi anlamak aslında aldığım en büyük hayat dersi. Ben sadece kendimden sorumluyum ve başkalarının benim sayemde ya da bana rağmen olan davranışlarından sorumlu değilim. Eğer birileri isterse bir yol gösterici, yoldaş olabilirim ama önden giden bir rehber olamam. Çünkü ben sadece kendi hayatıma rehberlik yapabilirim.

İşte bu kabulleniş şekli sürekli kullanılan “anne olduktan sonra ne değişti” sorusunun cevabı benim için.

Ben benliğimi, hayatımı, dengemi ve yanlışlarımı kabullendim.

Ben rollerimin mükemmel değil olduğu kadar olmasını kabullendim.

Ben sevgiyi rehber almayı ve bilgiden geri kalan tek şeyin his olduğunu kabullendim.

Ve her şeyden öte bu kabulleniş şekli ile iyileştim…

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Durum Bildirimi

  Özge Doğan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets. Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi