Anne Yazıları Uyumayan çocuklar

Çocuğuna Rehber Olmak

mother-and-baby-photography

 

Çocukların ailelerini seçerek hayata geldiklerine inanıyor musunuz bilemiyorum; inanıyorsanız yazıyı okumaktan daha büyük keyif alırsınız, inanmıyorsanız da bu çocuğunuzun rehberi olduğunuz gerçeğini değiştirmiyor.

Yaradan bize güvendiği ve inandığı için kullarından birini, bir bebeği emanet eder; Tanrı bunca inanırken bize kendimize dair şüpheye düşeriz;  bakabilecek miyim, yapabilecek miyim diye…

Bebek içimizdeyken sanki  her şey daha çok kontrolümüzde ve daha kolaydır; oysa içimzde ne olup bittiğine müdahale edemeyiz bile;  tuhaf öyle değil mi?

Çocuk bizi bilerek ve güvenerek çıkar içimizden, bir tek bizi bilir zaten; dünyası bizden ibarettir. Yardımımıza ama daha önemlisi rehberliğimize ihtiyacı vardır.  Çocuğuna rehber olabilidğinde uyku, yemek, tuvalet ve benzeleri sorunsuz bir biçimde akışın içinde hallolur.

Rehberliğin esas alındığı ebeveynlikte “eğitim” kelimesine yer yoktur;  çocukların eğitime ihtiyacı yoktur; çocukların yardıma ihtiyacı vardır; anlatmak istediklerini anlayan ve bu doğrultuda rehberlik edebilecek ebeveynlere.

İşte bu nedenle uyku eğitimi, tuvalet eğitimi ve daha nice peşinden “eğitim” kelimesi gelen süreçlere karşıyım. Uyumak insan oğlunun doğasında olan ve ihtiyacı olan temel yaşam gerekliliklerinden biri.  Uyumamak diye bir şey yok aslında, uykuya nasıl geçeceğini bilememek var. Bazı bebekler uykuya nasıl geçeceğini bilemiyorlar, benim oğlum da bunlardan biriydi. Ve bazı bebekler uykuyu çok sevmiyorlar, sağlıklı olabilmek için uyumaları gereken sürenin minimumunu tamamlamak onlar için yetiyor; yine Aren Mir, oğlum, bunun en güzel örneklerinden biri.

Bebekler dünyaya geldiklerinde anneyle aralarında öyle güçlü bir bağ var ki, ağlamayla, kıpırdanmayla veya türlü yollarla anneye gönderdiği mesajların anlaşılacağını varsayıyor; öyle ya 9 ay boyunca içinde yaşadığı canlının anlamaması mümkün değil; ama bebek içimizden çıktığında verdiği mesajlar anneye değmeden önce öylesi  katmanlarla karşılaşıyor ki bazen annenin tam da o anlayacağı yere, yüreğine değemeden, geri sekiyor; çünkü annenin zihni karışık, çünkü annenin kalbi sıkışık. Oysa o katmanlar tek tek aradan çıksa bebeğin o sinyali değecek annenin kalbine ve herşey kendiliğinden çözülecek; çünkü anne  bilge aslında, çünkü anne çocuğunun ilk rehberi….

Bebek uyumuyor; anne yoruluyor, anne üzülüyor ve çözüm arıyor; konu ne olursa olsun insanoğlunun çözüm için ilk baktığı yer kendi dışında; oysaki sorun neredeyse çözüm de oradadır. Bebeğinin sinyallerini görmeden, kendi rehberliğini bilemeden arıyor çözümü uyku eğitiminde;  kah işe yarıyor kah yaramıyor ama bir şey gözden kaçıyor o da çocuğun asıl ihtiyacı olan anlaşılmak! Bebek uykuya dalmayı öğreniyor ama anne & çocuk arasında varolan sadece keşfedilmesi gereken ve aslında o keşfe çıkarsan çok da zevkli olacak süreç baltalanıyor; çocuk uykuya dalmayı öğrenirken bir şeyi daha öğreniyor verdiğim sinyaller annesinin gönlüne her zaman değmediğini.

Konu her ne olursa olsun çocuğunuzun da sizin rehberiniz olduğunu hatırlayın, ona rehberlik edebilmek için önce rehberinizi iyi tanımanız gerekiyor!

 

Çocuğunuzun uykuya dalmasını öğrenmesini istiyorsanız rehberinizin sinyallerinin gönlünüze o sonsuz bilgeliğin olduğu yere ulaşmasına fırsat tanıyın sonrası mı işten ondan sonrası bu sitede bulabileceğiniz bir çok güzel “”uyku eğitimi” yazısında.

 

www.evcilikhayati.blogspot.com

 

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Serüven

  Tüten Yolukar • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi