Bebeğim kaç saat uyumalı? Editörün Seçimi Uyku Eğitimi Uyku eğitimine başlarken

Bebeğiniz Günde Toplam Kaç Saat Uyumalı?

shutterstock_15949510

 

Farklı ekollerden uyku eğitimi uzmanlarının genelde üstünde anlaşabildiği konulardan biri de gündüz uykusunun gece uyanmalarını çok etkilediği. Aşağıdaki liste rehber niteliğinde, her çocuk tabi ki farklı. Bu listeden de faydalanarak çocuğunuzun günde toplam kaç saat uyuduğunu bir hafta boyunca gözlemleyin. 10 -11 aylık bir bebek günde 14 saat uyuyorsa ve bunun 4 saati gündüz uykusunda geçiyorsa, gece uyanmalarının sebeplerinden biri de bu olabilir. Uzmanlar, ‘’çocuğun yatma saatini ve uyuma süresini kontrol edemiyorsanız, uyanma saatini edin’’ diyor. Çocuğunuz gündüz uyumaya, gece uyanık kalıp sabah geç kalkmaya  meyilliyse, sabah belirli bir saatte düzenli olarak uyandırabilir, gündüz uykularını da makul bir süreye sınırlandırabilirsiniz. Bu makul süreyi hesaplarken yaşına uygun uyanık kalma süresini , toplam uyku zamanını ve çocuğunuzun doğal ritmini  göz önünde bulundurun.

Aşağıdaki Liste Tracy Hogg’dan alınmıştır.
0-1 Ay:     19-21 saat
2- 3 Ay:    16-18 saat
4- 6 Ay:    15-16 saat
6-9 Ay:     13.5 -16 saat
10-12 Ay: 13-15 saat
13-24 Ay: 13-14 saat

Çocuğunuz iki uyku arasında kaç saat uyanık kalmalı biliyor musunuz?
Uyku eğitimi ile ilgili yazılanlardan anladık ki hemen herkes uyku eğitimi dendiğinde bebeği ağlatmayı anlıyor. Oysa ki uyku eğitimi metotları çeşit çeşit ve ağlatmak genelde son çare olarak görülüyor. Ortak payda ise şu:
” Yorgun-uykusuz çocuk, çok daha zor uyuyor ve gece daha çok uyanıyor”.Çocuğunuz uykuya dalmakta zorlanıyorsa genelde iki nedeni olabilir:
1- Uykusu gelmeden yatırmışsınızdır
2- Uyku saati çoktan geçmiştir. Çocuğun hiperaktif, yerinde duramaz bir hali varsa, mızmızsa, ağlıyorsa ya da uykuya aniden bir saniye içinde dalı veriyorsa; genelde ikincisi geçerli oluyor. Bazı çocuklarda sadece bu basit problem çözüldüğünde, uyku kaliteleri bir anda artıyor. Bunun için de çocukların yaşlarına uygun sürelerde uyanık kalması gerekiyor. Aşağıda Tracy Hogg’dan alınmış aylara göre ortalama uyanıklık süreleri var. Her çocuk aynı olmuyor ama bu süreler kesinlikle çok iyi bir rehber niteliğinde.

Yeni Doğan: 50-60 dakika
1 -2 Aylık:   1 saat / 1  saat 15 dakika
2- 3 Aylık:   1 saat / 1 saat 20 dakika
4-6 Aylık :   1.5  / 2 saat
7-9 Aylık :   2 saat 45 dakika  / 3 saat
10-12 Ay:    3 /4.5 saat
13 Ay +  :    5/ 6 saat

Notlar:
– Çocukların sabah uyandıktan sonra ilk uykularına kadar uyanık kalma süreleri öğleden sonraya göre daha kısa oluyor.
– Bebeğiniz gündüz kısa uyuyorsa,  yorgunluk sorununu gece çok erken yatırarak çözebilirsiniz. Sanılanın aksine erken yattığı için erken kalkmayacak daha geç kalkacaktır.
– Çocuğunuzun ideal uyanık kalma süresi büyüdükçe değişir. Uyku emarelerini gözlemleyin. Büyüdükçe yavaş yavaş 10’ar 15’er dakika ekleyerek süreyi arttırın.

 

Uykusuz öneri:Uykusuz Anneler Kulübü olarak size yardımcı olacak bir önerimiz daha var; rutininize rahatlatıcı sesleri ve müzikleri eklemek. Artık akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz bir uygulama ile telefonunuzu uçak moduna alarak gece boyu tekrarlayan bu müzik ve sesler ile uykuya devam etmesine destek olabilirsiniz. Uykusuz Anneler Kulübü’nün önerisi olan Profilo Ninni Makinesi‘ni telefonunuza ücretsiz olarak şu linkten indirebilirsiniz uykusuz anneler 🙂

 

 

* Bu içerik Profilo Ninni Makinesi’nin desteği ile hazırlanmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. gülşah

  bence her çocuğun yapısı farklı…bu saatlere bağlı olmamak lazım..

 2. aybuke

  Her çocuk farklı demek bazen kolayımıza geliyor değil mi!

  Zaten ortalama saatler verilmiş ama eğer çocuğun ‘yapısı’ bu saatlerin 2-3 saat ileri ya da gerisinde ise hatalı olan anne oluyor. Yaşasın ve ‘uyusun’ bunu kabul eden anneler!

  Çözüm yolu aramayacaksanız bu sitede işiniz ne? Bari yapıcı bir yorum bıraksaydınız da en azından diğer annelerin kafasını bulandırmasaydınız, yazık valla..

 3. yasemin

  bilgiler için çok teşekkürler, benim oğlum 11 aylık ve uykuya dalmakta güçlük çekiyor ve sanırım sebebi de uyku saatinin geçmiş olması… Bu yazı sayesinde bunu anlamış oldum.. Çok sağolun, yazılarınız ışık oluyor anneler için:)

 4. afra

  Saatler mantıken uygun..Benimki sabah gec kalkıyor.. Gerci ben yanından saat kacta kalkarsam o zaman kalkıyor da denebilir. 13 aylık ve gunduz bir defa uyuyor maksimum 1.5 saat. Gece de 10 civarı uykuya dalıp sabah 1o civarı kalkıyor. Kendi kendine uykuya dalma mefhumu yok bizimkisinde benim onla yatmam gerekiyo illa.

 5. uyan artık

  Valla benim gözlemim bazı anneler uykuya gereken önemi vermiyor. Ve sanıyorlar ki çocukları az uyuyor. Oysa o kadar büyük yanılgı içindeler ki… Allahtan dileğim o kör gözler açılsın ve bebişler mışıl mışıl uyuyup büyüsünler…

  Ve uykusuz anneler sizi seviyorum. Bazen çok şey bilirsin ama bir tık eksiktir ve bildiklerin işe yaramaz. İşte siz o tıkları anlatıyorsunuz..
  Çok teşekkür ederim…

 6. büşra

  Yazılanlar gerçekten çok doğru,benim oğlum 45 günlük hala bi düzen oturtamamıştık sebebini anladım,birde hakikaten erken yatınca daha gec uyanıyor biz hep gec yatıralım gece rahat uyuyalım diyorduk ama oğlumuz 2saat sonra kalkıyordu ama erken uyudugu zaman 4.5 saat hiç kalkmadan uyuduğu oluyor.harika bi site biçok konuda ışık tuttu,ben kendim sağlıkçıyım birşeyleri teorik manada bilmek pek işe yaramıyor ama böyle tecrübelerle pekiştirilince çok güzel sonuçlar çıkıyor teşekkürler bu siteyi hazırlayıp bizim gibi tecrübesiz ailelere yardımcı olduğu için..

 7. FULYA ÇAKMAK

  Merhaba;

  Kızım 3 aylık ve uyku sorunumuz dizboyu idi.Tesadüfen yukarıdaki sürelere rastladım.Kendimce uygulamaya geçtim.Şuan sorunumuz düzelmiş gibi.Aslında bu kadar basit olduğuna, bunu kimsenin sizin gibi açık anlatmamasına hala inanamıyorum.Çok teşekkür ederim.

 8. nurdan yıldırım

  merhaba benim kızım 12 aylık sadece anne sütü alıyo geceleri zaten normaldede ek gıda pek yemiyor sadece anne sütü aldıgı içinde geceleri çok sık uyanıyo diyo cevremdekiler ve sabaha karsı 1 saatte yarım saatte bi uykusunda ağlıyo bi süre sonrada uyanıyo zaten neden o şekilde ağladığını anlayamıyorum rüya görüyo desem hepmi devam edicek bu rüya uyuyo uyanıyo hep ağlıyo

 9. bilge akyıldız

  merhaba benim kızım 11 aylık.çok hafif bir uykusu var.çıt etsen uyanıyor.buna bir çözüm bulamadım açıkcası.uyku süreleri çok kısa oluyor.halen geceleri uyanıp en fazla 2 saatte bir emiyor.gece deliksiz bir uykusu yok .çoğu zaman ayakta sallayarak veya yan yana yatarak uykuya dalıyor.bende düzene girmesini sağlayacak bir yöntem arıyorum.yaklaşık 1 ay sonra işe döneceğimden annane be babaanne bakacak .onlara teslim etmeden kendim uyku düzenini yaratıp onlara öğretmek istiyorum.ne olur ya benim bebeğimde yatağına koyduğum zaman uyusa.

 10. Zeynep A

  selam, biri 2 yaşında diğeri 2,5 aylık olan iki oğlum var. çocuğun kaçta yatıp kaçta kalktığına günde toplam kaç saat uyuduğuna hep dikkat ettik ve bence de çok önemli bu. büyük oğlumu bazen uyandırdığımız oluyor özellikle öğle uykularından, ama genelde uyandırmamaya çalışıyoruz, ben onun yerine eksik saatlerin ertesi güne devrettiğini düşünüyorum. 2 yaşındaki oğlum günde 12-13 saat kadar uyuyor, 10 saat gece 2 saat gündüz gibi (+1 saat de uyutma çalışması oluyor malesef). eğer gece daha geç uyutabildiysek ya da sabah erken kalkarsa, öğlen uykusunda bunu takviye ediyor. dün geceden 1 saat açığı varsa öğlen uykusuna daha erken yatırmaya çalışıyoruz ki 3,5 saat bile uyusa çok geç uyanmasın.

 11. KÜBRA ÜSTÜNDAĞ

  oğlum 26 aylık ben şunu sormak istiyordum geç saatte uyuma alışkanlığını öğlen uyutmayarak giderebilirmiyim veya bu yaşta artık öylen uykusunu kaldırsak da olur mu

 12. Yasemin Cücen

  Hmm. İtiraf etmeliyim ki ben bunları okumak için cok geç kalmışım.! Benim Kızım 11. haftasına girecek. cok mzmız bir bebek değil ama en cok sorun yaşadığımız nokta gece uykusuna giriş. bazen öyle oluyor ki gece 2. ye kadar uyutmak için uğraşıyorum, Mama saatlerinde sadece azcık mırıldanıyor mamasını yeyince uyuyor. Gunduz 2 ye kadar bu sekilde uyuyor. akşam Gece 12 – 1 e kadar toplasam 4 saat uyumuyor belkide. Verilen tabloya göre çok az uyuyor :((

 13. zehra demirci

  bebeğmi memeden ayırdım 1ay olmasına rağmen gece uykududan uyanınca çok ağlıyor ne yapabilirm
  i

 14. Anne sütü fazlası – Çekenden sor! | evlenmeden doğurabilirsin

  […] * Bebeğiniz büyüdükçe, uyku aralıkları açılırken emzirme aralıklarını da aynı şekilde açmaya çalışın. Böylece sütünüz boş yere artmamış olur. Bebeklerin ayına göre ne kadar süre uyanık kalabildiğine buradan bakabilirsiniz: http://www.uykusuzanneler.com/cocugunuz-gunde-toplam-kac-saat-uyumali/ […]

 15. Asiye KARAKOC

  Erken yatırma yöntemini bende denemeliyim acaba uyku saatini mi kaçırıyoruz.

 16. sirac gamze

  slm anneler ya ben yeni anneyim ve nisanin birinde birinde oglum dort aylik olacak ama bizde uyuku duzeni yok bazen saat 9 da bazen 12 de bazende ucte uyuyor sabah saat yedide kalkiyor emzdiriyorum bazen hemen yatiyor bazende bir saat kadar uyanik kaliyor sonra tekrar uyuyor 3 saat sonra tekrar uyaniyor yiyor uyuyur ben bu cocuga nasil uyku duzeni tutturacam saat kacta uyumali uyuyorken kac saatte bir emzdirmeliyim hic bilmiyorum lutfen yardim edinnnnnnnnn:(

 17. atilgan

  merhabalar benim bebeğim 10 aylık okadr skin bir bebkti ki taki 6 ayından sonra diş çıkarmaya başladıktan sonra cok değişti…gece ağlama krizleri tutardı…sakinleşip uyurdu..şimdide emeklemeye başladığından beri uyumaz oldu ben yatırıryorum o beşikte kalkıyor oyun istiyor fünde 2 kez uyutuyordum 1 düşürdüm saat 21.30 yatırıyorum 1 saat uyuduktan sonra kalkıyor bzimle gece 1 kadar ayaktayız sabahta haliyle 10 11 gibi kalkıyor..anne sütü alıyor ek besinde veriyorum vaktimiz evde geçiyor cogunlukla…LÜTFEN BANA BİR AKIL VERİN HEPSİNİ DENİYORUM OLMUYOR BU GECİCİ BİR DURUMSA BIRAKACAĞIM ARTIK…

 18. Aysu Akbaş Karakaş

  Merhabalar, bebeğim tam 8 aylık ve 8 aydır uykusuzuz. İlk 4 ay koligimiz vardı sonrada diş sıkıntımız başladı ve hala sürüyor. Artık ne yapacağımızı şaşırdık. Geçen bir ay boyunca hastalandı ve bu hastalık son nokta oldu. Yalnız olduğumuz için bana çok bağlandı şimdi kimseye gitmiyor ve sadece kucağımda uzun bir süre ağladıktan sonra uyuyor. Her 15-20 dk da bir uyanıp ağlıyor. Gece ise max 2 saatte bir emmek istiyor. Artık bir yerlerden başlayıp bi düzen oturtmak istiyoruz. Ama bize en uygun yöntem hangisi hiçbir fikrim yok. Gerçekten doğru bir yönlendirmeye ihtiyacimiz var. Rica ediyorum bilgisi olan biri cevaplayabilir mi?

 19. Merve Erdem

  Benimde 3 aylık oğlum var. kendisi gündüzleri kısa kısa uyuyor; fakat saatleri tutturamıyorum maalesef ya daha erken uyuyor yada uyku saatinden biraz daha geç uyuyor; fakat aksam 22:00 da uyuyor. bana yardımcı olun gündüz uykularını nasıl uzun ve zamanında düzene sokabilirim???

 20. Kerem Alp Ulutaş

  8aylik oğlum var. Eskiden gündüz uykuları asla yarım saatten uzun sürmez, gece 8-9 kere uyanırdı. Neredeyse her saat başı. Internetten ulastigim bir “Ebeveyn Koçu”ndan uyku danışmanlığı aldım. Gorusmeler telefon üzerinden yapıldı. Çok güzel gelişmeler yaşadık. Ücret tahmin edilen kadar yüksek değil. Emin olun bu perisanlik hali anneliğin kaderi değil ilgilenen olursa daha fazla bilgi verebilirim.

 21. Kerem Alp Ulutaş

  Bebeklerin uyumama problemleri farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir, bu konuda yorum yapabilecek tecrübeye sahip degilim. Ancak sağlıklı gelişim icin her bebek 7 civarı güne başlamalı (evet malesef pazar günü de dahil 🙂 ) Aldığım uyku danismanli sırasında, ilk kural saat kaçta yatarsa yatsın bebeği sabah 6.30-7de uyandırmaktı.

 22. çilem

  Merhaba benm 10 aylık oğlum var sürekli beşiğinde sallayarak uyutuyorum daha önce tek başına uyuması için alıştırmaya çalıştım ama başarılı olamadm şuanda beşiktede ayaktada sallıyorum fakat uyumamak için çok direniyor ( sürekli olduğu yerde dönüyor ters dönüyor tekrar düzeliyor direniyor ) huzurlu bir şekilde nasıl uyutabilirim oğlumu yardımcı olursanız sevinirim.

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi