Bebek bakımı Diş çıkarma

Çocuğunuzun Diş Sağlığını Korumak

dentist-428645_640

Çocuğumun ilk diş hekimi ziyaretini ne zaman yapmalıyım? 3 yaşındaki çocuğum için diş ipi kullanmalı mıyım? Diş teli taktırmak gerekir mi nasıl anlayacağım?

Birçok aile çürükleri önlemek gerektiğini bilir, fakat bunu yapmanın en iyi yolunu her zaman bilemeyebilirler. İşte size bununla ilgili bazı öneriler…

Çocuklar ne zaman diş fırçalamaya başlamalıdır?

İyi bir diş bakımı bebeğin ilk dişinin çıkmasından önce başlar. Henüz dişi görmüyor olmanız, o dişlerin orada olmadığı anlamına gelmez. Dişler, aslında hamileliğin ikinci evresinde oluşmaya başlar. Doğumda bebeğinizin 20 süt dişi vardır. Bazıları damağın içinde tamamen gelişmiştir.

Bu küçük dişlere nasıl ve ne zaman bakım yapacağınız aşağıda:

 

 • Bebeğiniz diş çıkarmadan önce; temiz, nemli bir bezle damaklarını silip zararlı bakterilerden arındırın.
 • Bebeğinizin dişleri çıktığında, bebeklere uygun diş fırçası ile fırçalayın. Su ve pirinç tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanın. Sağlık Bakanlığı onaylı diş macunu kullanmalısınız. (Eğer floridsiz bir macun kullanıyorsanız bile miktarı miniumda tutmalısınız çünkü yine de yutabilir)
 • Bebeğinizin dişleri yan yana çıkmaya başladığında, eğer dişler birbirine değiyorsa, diş ipi kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • 2 yaş civarında dişi fırçalanırken tükürmeyi öğrenmelidir. Ağzına su verip çalkalayıp tükürmesini istemeyin, bu durum diş macununu yutmasını daha da kolaylaştırır.
 • 3 yaş ve üzeri çocuklar, bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanmalıdır.
 • 6 yaşın altındaki çocukları, diş macununu yutmaya daha meyilli olduklarından, dişlerini fırçalarken yalnız bırakmayın.

 

Eğer iyi beslenme alışkanlıkları kazandırılmazsa bebeklerde yine de diş çürükleri oluşabilir. Bebeği biberonla uyutmak dişlerine zarar verebilir. İçecekteki veya sütteki şeker, bebeğin dişinde saatlerce kalırsa, diş mineleri zarar görür. Biberondan zarar gören dişlerde; ön dişlerin yüzeyinde kabarıklık, çukurlaşmalar, ya da renk bozulmaları belirtileri ortaya çıkar. Farklı sebeplerle çocukların dişlerinde çürükler oluşabilmektedir ve ön dişlerini tamamen kaybetmeleri söz konusu olabilir. (Kalıcı dişler daha sonra çıkacaktır.)

Çürükleri önlemek için aileler ya da doktorlar çocukların günün belli saatlerinde biberon almaları gerektiği konusunda yardımcı olmalıdırlar. 6 aylık bebeklerde biberondan pipetli suluklara geçiş önerilebilir. 12 aylıktan itibaren, motor gelişimleri sayesinde bardaklarını kendileri tutabilirler.

 

Diş Hekimini Ziyaret

Uzmanlar bebeklerin ilk doğumgünleri itibariyle diş hekimlerine görünmelerini öneriyorlar. Bu ilk ziyarette doktor diş fırçalama ve diş ipi kullanma teknikleri konusunda size açıklamalar yapacak, size bebeğiniz üzerinde uygulamalı gösterecektir.

Bu ziyaretler problem varsa erkenden teşhis edilmesini ve çocukların diş hekimlerine alışmasını sağlayacaktır. Böylece ileride dişçiden korkma gibi bir eğilimleri olmayacaktır. Çocuğunuzu; çocuklara özel uzmanlaşmış diş kliniklerine götürmeye dikkat etmelisiniz. Pediatrik diş hekimleri çocukların karşılaştıkları özel diş sorunlarıyla ilgili uzmanlıklara da sahiptirler. Ayrıca sizi farklı bir uzmanlık alanı olan hekime de yönlendirme yapabilirler; ortodontist, çene cerrahisi, vs gibi…

Eğer bir çocuk çürük ya da diğer problemler için bir risk taşıyorsa, diş hekimi koruyucu ya da diler güçlendiren bir kaplama uygulaması yapmak isteyebilir. Florid diş minesini güçlendirir ve çürüklerden korur.

 

Çürükleri Önlemek

Çürükler, yemeklerden sonra dişleri fırçalamamaktan dolayı dişlerin üzerinde bakteri ve yemek artığı kalmasıyla oluşur. Asit diş üzerinde birikir, diş minesini yumuşatarak çukur veya çürüğe sebep olur.

Çürüklerden korunmak için öneriler aşağıdadır:

 • Erken yaşlarda iyi ağız alışkanlığı edindirin. Çocuklara en az günde iki kez diş fırçalamayı ve düzenli olarak diş ipi kullanmayı öğretin.
 • Yeterli florid kullanın. Düzenli florid kullanımı, diş minelerini sertleştirir ve asit oluşumunu zorlaştırır. Çoğu diş macununda florid olsa da bazen tek başına diş minesini sertleştirmek için yeterli olmayabilir. Ancak dikkatli olun; çok fazla florid de dişte lekelere sebep olabilir.Diş hekiminizle florid desteği kullanmadan önce mutlaka konuşun.
 • Bazı yiyecekleri sınırlayın ya da yedirmeyin. Şekerli gıdalar, meyve suları, şeker (özellikle şekerli sakız, çiğnenen vitaminler, vs) diş minelerine zarar vererek çürüklere neden olur. Eğer çocuklarınız bu yiyeceklerden yiyorsa, yedikten sonra şekeri temizlemek için mutlaka dişlerini fırçalamalıdırlar. Aynı şey, tatlandırılmış şuruplar için de geçerlidir. İlaçlarını içtikten sonra mutlaka dişlerini fırçalayın.

Çocuğunuzun kalıcı dişleri çıkmaya başladığında, diş hekiminiz, özellikle çiğnemenin çok olduğu arka dişlere ince bir tabaka halinde koruyucu uygulayabilir. Bu koruyucu kaplama, dişlerin ulaşılması zor çukur kısımlarında oluşacak bakterileri engelleyecektir. Fakat çocuklar da şunu bilmelidir ki; bu koruyucular hiçbir zaman diş fırçalamanın ya da diş ipi kullanmanın alternatifi değildir.

 

Eğer çocuğunuzun bir problemi varsa

Eğer sizin dişlerinizde çürük oluşumları yaygınsa ya da diş etinizde hassasiyet, problem varsa, çocuğunuz da risk altında sayılır. Dolayısıyla bazen çok mükemmel diş bakımı alışkanlığı olsa bile diş problemleri görülebilir. Eğer çocuğunuzun dişi ağrıyorsa mutlaka doktora başvurun. Tedavi gerektiren bir düş çürüğü belirtisi olabilir.

Yeni materyaller, diş hekimlerinin artık daha fazla dolgu ve tedavi imkanları olmasını sağlamaktadır. Eskiden amalgam denen gümüş renkli bir alaşım ile dolgu yapılırken, artık reçine gibi malzemeler kullanılmaktadır. Reçinenin dişe sıkı tutunmasıyla, dişten düşmesi gibi bir ihtimali olmuyor ve ayrıca diş hasarlarını ya da yarık damak gibi problemleri de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Reçine diş renginde olması sebebiyle, çok daha etkileyicidirler.

Ancak kırılma, yoğun çürük, şekil bozukluğu durumlarında, dişçiler genelde porselen kaplama ya da çelik malzemeler de kullanmaktadırlar.

 

Ortodonti

Çocuklar büyüdükçe, çene düzgünlüğü ve diş yamuklukları sorun haline gelir. Ortodonti tedavi şimdilerde eskiye göre daha erken yapılmaya başlanmıştır. Fakat diş tellerinin eskiden ergenlik döneminde utanılacak bir durum olması günümüzde kalmamıştır. Artık 7 yaş itibariyle çocuklar düzeltici aletler, etkili plastik malzemeden materyaller kullanmakta; eski tip demir aksamlar artık kullanılmamaktadır.

 

Diş hekimleri, çocukların erken yaşlarda müdahalelerle daha etkili ve uzun vadeli sonuçlar alındığını doğrulamaktadırlar. Ufak çocukların dişleri erken zamanlarda düzgünleştirilmekte ve ileride daha büyük sorunlar yaşamaları önlenmektedir.

 

Bazı çok nadir durumlarda, doktorlar ciddi operasyon gerektiren bir sorun var ise genel anestezi kullanılmasını önerebilirler. Aileler anestezistlerin iyi ve ağız konusunda uzman olmalarına dikkat etmelidirler. Doktorunuza anestezist hakkında bilgi amaçlı sorular sormaktan çekinmeyin.

Düzenli muayeneler ve iyi bir ağız hijyeni bu tip ciddi sorunlarla karşılaşmanızı önleyecektir. Ayrıca, çocuklarınız spor yaparken dişlerine zarar gelmemesi için bilinçlendirin, gerekirse diş koruyucu aparatlardan kullanmasını sağlayın.

 

Çocuklar büyüdüğünde, rutin dişçi kontrollerini, doktorun da önerisiyle, 3 ayda bir kereden, yılda bir kereye düşürebilirsiniz. Şekerli gıdaları kontrol altında tutarsanız, diş fırçalama ve diş ipi kullanmayı desteklerseniz ve diş hekimiyle iletişim halinde olursanız; çocuğunuzun diş ve ağız sağlığını korumuş olursunuz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi