Uzmanımız

Çocuklar Neden Uyumaz?

Aslında uyumamak fizyolojik olarak mümkün olabilecek bir şey değildir ve iyi kötü tüm çocuklar uyurlar. Özel bir sağlık sorunu olmayan bir grup çocuğun çeşitli nedenlerle uyumak için diğerlerinden daha fazla yardıma ihtiyacı olur. Sorun da burada başlar

Bazı çocuklar uyumak için neden daha fazla yardıma ihtiyaç duyar?

Yeni doğan her sağlıklı bebek doğum sonrası yaşama aynı hızda adapte olamayabilir. Bebekler kendi içinden ve dışından gelen çok sayıda uyaranla baş etmeye çalışırlar. Mesela gebelik boyunca maruz kalınan türlü hormon ve kimyasalla, sindirim zorluklarıyla, dermatolojik hassasiyetlerle ya da içine doğulan dünyanın ısısı, ışığı ve sesiyle baş etmek bir bebek için oldukça korkutucu ve endişe/kaygı verici ilk yaşam deneyimleri olabilir. Bebeğin uyuması için endişe seviyesinin azalması ve sakinleşmesi gerekir ki bu da kimi bebekler için diğerlerinden daha fazla zaman alabilir.

Anne ve babanın temel görevi de yeni yaşamın bu zorluklarıyla baş etmede bebeklerine eşlikçi ve yardımcı olmaktır. Bebeğinin ihtiyaçlarını anlamak, onu sakinleştirmek ve uyutmak için elinden geleni yapan anne-babalar zamanla çok yorulmaya başlar ve bebeklerini en hızlı şekilde uyutan bir yöntemi bulup bunu sürekli uygular hale gelirler. Bu yöntem de bebeğin bildiği tek uyuma yolu haline gelir. Hal böyle olunca da yetişkinler ve diğer bebekler gibi uykuları geldiğinde ya da gece boyunca uykuları hafiflediğinde kendi başlarına uykuya dalamazlar ve haftalar, aylar ve ne yazık ki bazen yıllarca sizin onu uyutmanızı beklerler. İşte bu çocuklar da ‘uyumayan çocuklar’ olarak adlandırılırlar.

Uyumak için daha fazla yardıma ihtiyacı olan bu çocukların büyük kısmı zamanla hatalı uyku alışkanlıkları edinmiş çocuklar olup ailelerine verilecek temel bir uyku eğitimi ile kısa sürede uygun uyuma alışkanlıkları edinebilecek çocuklardır.

Ancak çocuk uyku sorunlarında altının özellikle çizilmesi gereken en önemli nedenlerden biri de bebek için temel bakım verenin duygusal olarak ulaşılabilir (emotional availability)olup olmadığıdır. Uygusal Ulaşılabilirlik bir çeşit anne bebek arasındaki iletişim sorunu olarak görülebilir ve bu gibi nedenlerle uyku sorunu yaşayan bebeklerin aileleriyle yapılacak çalışma uyku eğitimine ek olarak ruhsal bir çalışmayı da gerekli kılabilmektedir.

 

Uzman Psikolog Aysun Bal Ömeroğlu
http://aysunomeroglu.com.tr

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Stormy McDowall kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi