Editörün Seçimi Yaşam

Çocuklar ‘tane’ değildir, teşekkürler!

Tek çocuklu ailelerin sıklıkla ‘Çocuğu kardeşsiz bırakmayın’, ‘Tek çocuk hiç çocuk’ gibi o asla bitmek bilmeyen cümlelerle karşılaştığına şahit oluyorum. Bunun tek cevabı var aslında o da ‘Sana ne?’ ama yine de bu öyle hemen verilebilen bir cevap değil maalesef, ayıp diyoruz, kabalık olur gibi geliyor. Karşınızdaki insanın sizin en mahrem konularınızı üstüne vazife edinmesinin değil de ona cevap vermenin bize ayıp diye öğretilmesi de ayrı bir konu tabii, ona sonra geliriz. 

İnsanların koşullarını, hayattan beklentilerini, ne isteyip istemediklerini, duygusal hallerini, maddi manevi ne durumda olduklarını bilmeden böyle bir konuda bu kadar iddialı konuşmanın manasızlığı bir yana, bütün bunları bilmek bile çocuk yapma konusunda fikir yürütme hakkı vermez kimseye. Çocuk yapıp yapmamak çocuğu yapacak iki kişinin kararı.

Kendim de 35 yıllık bir tek çocuk olarak bu vesileyle tek çocuklu, çok çocuklu ya da çocuksuz fark etmez, eğer özel olarak fikriniz sorulmadıysa hiçbir aileye kurulmaması gereken cümlelerden birkaçını sıralamak isterim.

-Kardeşsiz olur mu? Yapıverin bir tane daha gitsin, nasıl büyüdüğünü bile anlamazsınız, birbirlerine bakarlar. 

-Yavruum, sen kardeş istemiyor musun? Söyle annenlere yapsınlar sana bir kardeş.

– Kardeşi olmazsa bu çocuk şımarık olur, siz ona bir kardeş yapın.

-Bir tane daha yapın, belki bu sefer kız olur. Kızın olması bambaşka bir his.

– Bir tane daha yapın, belki bu sefer oğlan olur. Oğlun olması bambaşka bir his.

-Yapın bir tane aradan çıksın, aramızda büyür gider.

-Yaşlandıkça daha zor olur, bir an önce bir tane yapın.

-Zaten bir taneyi büyüttünüz, ne zorunuz var bir tane daha yapmaya?

-Birinciye zor baktınız, ne gerek var ikinciyi yapmaya?

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Zeynep Gönenli • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets. Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi