Sağlıklı Yaşam

Çocuklara farkındalığı öğretmenin 8 yolu

daisies-838799_640

 

Farkındalığın bizim için iyi olduğunu artık biliyoruz. Farkındalık; bizim ebeveynliğimiz için, tepkilerimizde içgüdülerimize yenik düşmeden faydalı müdahalelerde bulunabilmek için olması gerekendir.

Farkındalık çocuklarımız için de iyidir. Araştırmalar gosteriyor ki, farkındalık çocukların dikkatlerini yöneltmesine, öfkelendiklerinde sakinleşmelerine ve daha iyi kararlar almalarına yardımcı olur. Kısaca, duygusal düzenleme ve kavramsal odaklanmaya yardımcı olur.

Peki çocuklarımızda farkındalık için nereden başlamalıyız? Çocuklarımıza bu önemli becerileri nasıl öğretebiliriz?

Ön hazırlıklar;

Kendi çalışmanızı oluşturun: Eğer daha önce hiç yapmadıysanız çocuğunuza bale öğretmeniz zordur. Farkındalığı çocuğunuza esaslı bir şekilde öğretmek için, öncelikle kendinizde bunu çalışmanız gerekmektedir. Günde sadece 5-10 dakikalık meditasyonlar ile başlayabilirsiniz. Günlük aktivitelerinize farkındalık katmak için yollar bulun. Bu aşama gözünüzü korkutmasın – zaten muhtemelen birçok farkındalık davranışı çalışıyorsunuz!

Basit tutun: Farkındalık ufak çocukların anlaması için büyük bir kelime. Basitçe farkındalık bilinçlenme demektir. Kendi düşüncelerimizi, duygularımızı, bedensel hassasiyetlerimizi ve çevremizdeki şeyleri ve şu anda çevremizde olup biten her şeyi fark etmemizdir.

Beklentilerinizi kontrol edin: Farkındalığı öfke krizlerini bertaraf etmek için mi istiyorsunuz? Hareketli olan çocuğunuzu sakinleştirmek için mi? Evinizi daha sessiz hale getirmek için mi? Eğer böyleyse, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Her ne kadar sakin ve sessiz olmak farkındalığın olumlu yan etkileri olsa da, esas amaç bu değildir.

Çocuklarımıza farkındalığı öğretmenin amacı, onlara içsel ve dışsal deneyimlerindeki duyarlılıklarını geliştirme becerileri vermek, düşüncelerini “sadece düşünce” olarak algılamalarını, duygularının bedenlerindeki dışavurumun nasıl olduğunu anlamak, dikkatleri dağıldığında bunu anlamaları ve dürtülerini kontrol altında tutmalarını sağlamak olabilir. Bu elbette her derde deva değil ve dürüst olmak gerekir ki, sorun olan öfke krizleri, yüksek sesle konuşma, tartışma, inatlaşma gibi normal çocuk davranışlarını tamamen yok etmeyecek.

Zorlamayın: Eğer çocuğunuz bu konu ile ilgilenmezse, bir süre bırakın. Zamanı gelmemiş olabilir ve bu da sizin önce tek başına çalışmanız için iyi olur.

 

Ön hazırlıklarınız tamamsa çocuğunuzu farkındalıkla tanıştırmak için önerilerimiz:

1.Zili dinleyin: Çocuklar için farkındalığı çalışmanın en kolay yolu, duyabildiklerine odaklanmalarını sağlamaktır. Çınlayan bir kase, çan ya da benzer ses çıkaran bir telefon uygulaması kullanabilirsiniz. Çocuğunuza ses çıkaracağınızı söyleyin ve o sesi duyması kesilene kadar dikkatlice dinlemesini söyleyin. (genellikle 30 saniye sürer)

2.Oyuncakla nefes alma çalışması yapın: Ufak çocuklar için “nefesine dikkatini ver” şeklinde bir talimat, uygulaması zor gelebilir. Bu videoda Daniel Goleman 2. Sınıfta “oyuncakla nefes alma” egzersizini anlatıyor: Her bir öğrenci elinde oyuncak bir hayvan tutar ve sırtüstü uzanıp göbeklerine bu oyuncaklarını koyarlar. Nefes alıp verdikçe karınlarının üstündeki oyuncağın yukarı doğru esneyip aşağıya inmesine dikkat verirler.

3.Yürüyüşlerinizi farkında olarak yapın: Çocukların yazın en sevdiği şeylerden biri de “fark ederek yürüyüş”tür. Mahallede dolaşırız ve daha önce görmediğimiz şeyleri fark ederiz. Tamamen sessiz ve dışarıdaki tüm seslere dikkat kesilebileceğimiz bir yere bir dakikalık yürüyüş tasarlayacağız – kurbağa sesleri, kuş sesleri, çim biçme makinesi… Buna “farkındalık” bile demeyiz ama aslında tam olarak o.

4.Minnettarlık çalışması oluşturun: Farkındalığın esas parçası, minnettarlıktır; içlerinin gittiği oyuncaklardan ve şekerlerden ziyade çocuklarımıza yaşamlarındaki bolluktan dolayı şükran duymayı öğretmek gerek. Örenğin bizim ailemizde akşam yemeklerinde, her birimiz şükran duyduğumuz bir şeyi birbirimizle paylaşarak bunu yaparız. Günün en sevdiğim kısmıdır.

5.Örümcek Adam meditasyonunu deneyin:5 yaşındaki oğlum süper kahramanlara çok düşkündür ve bu örümcek adam meditasyonu tam ona göre. Bu meditasyon çocuklara bu kahramanın özel yeteneklerini kendi üstlerinde faaliyete geçirmeyi ve kendi koklama, tatma ve duyma hislerine odaklanmayı öğretir. Ne kadar iyi fikir!

6.Kişisel hava durumunuzu kontrol edin: Kurbağa çalışmasında, Eline Snel çocukları “şu anda kendi duygularını tarif eden hava durumunu söylemeye” ikna eder. Güneşli, yağmurlu, fırtınalı, serin, rüzgarlı, tsunami? Bu aktivite çocukların hislerini tarif etmeden o anki durumlarını gözlemlemelerine fırsat verir. Onlar dışarıdaki havayı değiştiremezler ve biz de duygularımızı değiştiremeyiz. Tek değiştirebileceğimiz onlarla ilişkimizdir. Snel’in tanımladığı gibi, çocuklar “sağanak yağışlı değilim ama yağmur yağdığını hissediyorum; korkmuş bir kedi gibi değilim ama bazen boğazımın yakınlarında böyle büyük bir korku hissediyorum” şeklinde algılayabilirler.

7.Bir zihin kavanozu yapın: Zihin kavanozu biraz kar küresi gibidir – onu sallayın ve fırtınayı seyredin! Fakat birazdan, oturup soluklandığımızda ve basitçe rahatsızlığı izlediğimizde, ortalık yatışır. Kafamız da öyle.

8.Farkında olarak yemeye çalışın. Bir bisküvi veya bir parça çikolatayı farkındalıkla yeme çalışması farkındalık eğitiminin önemli bir kısmıdır ve çocuklar için harika bir aktivitedir. Bağlantıda çocuklar için 7 dakikalık farkındalıklı yemek çalışması bulabilirsiniz.

 

Her şeyin yanı sıra, keyif almayı ve bunları basite indirgemeyi unutmayın. Çocuklarınıza bunlara benzer birçok ilave ve destek çalışmalarla fırsatlar sunabilirsiniz. Bazıları işe yarayacak ve belki bazıları yaramayacak ama eğlenceli bir deneyim olacaktır!

 

 

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/sarah-rudell-beach-/8-ways-to-teach-mindfulness-to-kids_b_5611721.html

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi