Uzmanımız

Çocuklara Uyumak Öğretilebilir Mi? Ağlatmadan Uyku Eğitimi Verilebilir Mi?

Kendi başına uyumak çocuklara elbette öğretilebilir. Bu sanıldığı gibi mucizevî bir durum değil tersine gelişimsel olarak beklenen ve desteklenmesi gereken bir beceridir.  Kendi başına uyuyabilmek için çocuğun kendi kendini rahatlatma ve sakinleştirebilme becerilerini kazanması gerekir. Bu da çocuktan çocuğa değişen bir kapasite olduğundan ebeveynlerin yeterince sabırlı olması gerekir. Doğru zamanlarda limit koyabilen ve çocuğa kendi başına sakinleşmeyi öğrenebilme ve uykuya dalabilme becerisi geliştirmede fırsatlar verilirse zamanla bütün çocuklar yardım almadan uyumayı öğrenebilirler.

 

Uyku eğitimi ağlatmak mı demektir? Ağlatmadan uyku eğitimi verilebilir mi ?

Uyku eğitimi deyince ilk akla gelen şeylerden biri de ne yazık ki ağlamak-ağlatmak oluyor. Bu eksik ve iyi yorumlanamamış bilgiyle çıkarılan basit bir çıkarım.

Uyku eğitimi tabii ki de ağlatma denilen şeyden çok daha karmaşık ve birçok fizyolojik ve ruhsal boyutla iç içe geçmiş bir çalışma.

Uyku eğitiminde uykuyu fizyolojik olarak anlamak var, anneyi babayı anlamak var yine bebeğin dilini anlatmak istediklerini çözmek var…  Toplamda tüm iç ve dış değişkenleriyle anne-baba-çocuk üçlüsünün dinamikleri belirli bir oranda anlaşılmadan nasıl bir uyku eğitimi planlanabileceğine karar vermek pek mümkün değildir.

Tüm bunları anlamlandırdığımızda bir ucunda odasında aşamalı ağlatmanın diğer ucunda belki de bir süre beraber yatmanın olduğu bir spektrumda birçok yola başvurulmak süretiyle bebeğe ve aileye özel uyku eğitimi verilebilmektedir.

 

Uzman Psikolog Aysun Bal Ömeroğlu
http://aysunomeroglu.com.tr/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. Bende uyku seminerine katılmak istiyorum . Uykuya. Bebek karar vermeli ve rahat geçiş yapmalı hem biz annelere hem bebeklerimize yazık sallanmaktan beyinleri sarsılıyor bana verilen en büyük mutluluk bunu onun öğrenmesi olur:)

    Lutfennn benide dahil edin bu seminere

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ulrike Mairinger kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi