Çocuk Yaşam

Çocuklarda Stres!

anaokulu

Yapılan ulusal bir WebMD anketi göstermiştir ki; aileler, çocuklarının hayatında stres yaratan en büyük etken, okul ve arkadaşlarıdır. Bu araştırma ayrıca çocukların %72’sinin strese bağlı olumsuz davranışlar sergilediğini ve %62’sinin yine strese bağlı baş ağrısı ve karın ağrısı gibi fiziksel semptomlara sahip olduğunu göstermiştir. Amerikan Psikoloji Birliği’nin stres üzerine yaptığı araştırmalar da bu araştırma ile aynı dönemde, lise öğrencilerinin yetişkinlerdeki stresin en üst seviyelerindeki seviyeye ulaştığını göstermiştir.

Bütün bu gerginliğe ne sebep olur? Araştırmalar ve çocuk sağlığı uzmanları birçok sayıda madde sıralamıştır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

-Hızlı çocuk gelişimi

Anaokulu, çoğu aile ve öğretmenlerin deyişiyle artık ilk seviyedir. Otuz yıl önce, anaokulu boya yapma ve bloklarla oynamak içindi. Günümüzde bazı anaokullarında ödev verilmekte sonraki seviyelerde ise bunun 2-3 katına çıkmaktadır. Virginia Üniversitesi’nden diğer bir raporda anaokullarında erken eğitimin 1998 yılından bu yana %25 arttığını, sanat, müzik ve beden eğitimi derslerinin de belirgin bir şekilde azaldığı belirtilmiştir.

-Akademik baskı ve geleceği belirleyen testler

“Çocukları test etme saplantımız onlar üzerinde yoğun bir baskı oluşturmaktadır.” diyor pediatrist Marian Earls. “3. sınıfların sırf performans ölçme ve testler sınavlar sebebiyle bana uyku, ağlama ve okula gitmekte isteksizlik sorunlarıyla geldiklerini görüyorum.”

-Fazla yoğun program

“Günümüzde çocukların aktivite yoğunluklarının daha önce hiç görmediğim kadar fazla olduğunu söylemek isterim.” diyor boşanmış ve iki çocuklu bir baba olan Todd Bentsen. “Ben çocukken çocuklarımın olduğu kadar yoğun bir programım yoktu. Okul sonrası bakımı, sporlar, aktiviteler, konuşma terapisi – zamanımın yarısını herkesin olması gerektiği yerde olması ve yapması gereken şeyleri iyi koşullar altında yapabilmesi için harcıyorum.”

Spor veya sanat veya müzik gibi aktiviteler stresi azaltmak içindir, bundan fazlası olmaz.

“Çocuğunuzu anlamalı ve işaretleri izlemelisiniz.” diyor Sandra Hassink, Amerikan Pediatri Akademisi Başkanı. “Çocukların özgür ruhlar olduğunu ve yapılandırılmamış zamanlarda kendileri için en iyisi yaptıklarını biliyoruz. Ve gerçekten programlar yapılmasını seven çocuklar olduğunu da biliyoruz. Bir sonraki programı beklemeyi severler. Burada tek bir doğru cevap yoktur.”

Çocuğunuzdan işaretleri bekleyin. Eğer çocuğunuz yeni bir spora ya da müziğe başladıysa ve aşırı bunalmış ve strese girdiyse bu ona çok fazla gelmiş olabilir.

-Stres için daha az sağlıklı boş zaman

Dinlenmeyi hatırlıyor musunuz?  Çocuklarınız hatırlamıyor olabilir. Uzmanların raporlarına göre, birinci sınıfların %7’si ve üçüncü sınıfların %8’inin hiç dinlenmeye vakti olmamış. 2008’den bu yana, okul sistemlerinin % 20’si boş vakitlerini ortalama haftada 50 dakika azaltmış. Beden eğitimi de kesilmiş. Çoğu çocuğun beden eğitimi dersi haftada 2 ders ya da daha az!

-Medya doygunluğu ve yetişkin içeriklerin görülmesi

24 saat haber akışına ve düzenli iletişime teşekkürler; çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren korkutucu haber içeriklerine maruz kalıyorlar. Ve bugünün gençleri şiddet ve yetişkin içeriklerine çok fazla maruz kalıyorlar, genellikle de aileleri yanlarında yokken bunu sağlayan tablet ve akıllı telefonlar! Elektronik aletlerin kullanımı jet hızında artmakta.

Ebeveynlerin bu bilgi akışını filtrelemeleri gerekiyor. “Çocuğunuzun izledikleri içeriklere bakın. Onlar için bir filtre oluşturun. Aileler çocuklarının neyi aldıkları ve neye maruz kaldıkları konusuna hakim olmalı, yanlarında bulunmalıdır.

-Sataşma ve alay etme

İnternetten önce, eğer bir doğum gününe davetli değildiyseniz, bundan haberiniz olurdu ama kaçırdığınız eğlencenin fotoğraflarını facebook veya instagramda görmek zorunda kalmazdınız. Dünün elden ele geçen nahoş mesaj notları, bugünün alay içeren  yazılarına, herkesin bir tıkla yaydığı mesajlara dönüştü.

Bunların hepsinin çok uzun bir raf ömrü var. Bir kez internete konan bir şey, hiçbir zaman yok olup gitmiyor.

-Yeteri kadar uyumamak

Okul baskısının ve sosyal medya cazibesinin stresini azaltacak çare: gözleri kapatmak. Uyku uzmanlarının belirttiğine göre, ailelerin üçte biri ödev ve okul sonrası aktivitelerin çocukların uykusuna mani olduğunu söylüyor. Ve 6 -17 yaş arasında her 4 çocuktan 3’ü yatak odasında elektronik bir alet bulunduruyor ve bu gece uykularından yaklaşık bir saati eksiltiyor. Araştırmalar, az uykunun hafızayı, yargıları ve ruh halini olumsuz etkilediğini göstermektedir.

-Kronik hastalıklar

1994 ve 2006 arasında çocuklarda kronik rahatsızlıklar iki katına çıkmıştır (%12.8’den %26.6’ ya), astım, obezite, davranış ve öğrenme problemleri listenin en başında gelenler. Amerika’da yaklaşık 6.4 milyon çocuk ADHD (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite) problemi yaşıyor. Bu sayı önceden sadece 2 milyon idi.

Doktor randevuları sebebiyle okul ve oyun aktivitelerini kaçırmak, tedavilerin yan etkileri, diğer çocukları yapabildiği bazı şeyleri yapamamak çok stresli bir durum yaratır.

-Ailenin parçalanması

“Ailesel hastalıklar, göç veya boşanma gibi durumlar da ciddi anlamda çocuklarda strese sebep olur,” diyor Earls. Boşanma oranlarının artmasıyla her yıl 1,5 milyon çocuk bunu yaşıyor.

Günümüzde aile bireylerinden birinin ülke değiştirmesi yurtdışına yerleşmesi gibi durumlar da fazlaca stres ve sinire neden oluyor.

-Anne baba stresi

Aile bir çocuğun stres korumasıdır. Fakat bir aile tökezlediği ve görevini yerine getiremediği zaman, çocuk daha da strese kapılır. “Ailelere çocuklara ilgi göstermeleri gerektiğini söylediğimiz gibi, kendilerine de dikkat etmeleri gerektiğini söylüyoruz” diyor Hassink. “Ebeveynler olarak hepimiz biliyoruz ki, sırada yapılacak bir yığın şey olan bir alandasınız. Çocuklarınızla planlanmamış vakitler geçirmekle stresi azaltacak ve bir sonraki işinizi yapmak için enerji toplamış olacaksınız.”

 

Stresi belirlemek: İzlenmesi gereken işaretler

Çocuğunuzun stres altında olduğunu nasıl anlarsınız? Bileceğinizi düşünebilirsiniz ama her zaman öyle olmayabilir. Çocuklarda stres ve öfke sıklıkla anlaşılamaz çünkü bu sessiz bir problemdir. Çocuklar içine atarlar – okulda dışa vurmazlar, dolayısıyla okul düzeni ve kuralları içinde farkedilemezler.

Aşağıdaki belirtileri izleyebilirsiniz:

  • Genel olmayan biçimde çabuk sinirlenme ve karamsar olma
  • Okul performansında açıklanamayan değişiklikler
  • Arkadaşlarından çekilme
  • Alışageldiği eğlenceli aktivitelere katılmama
  • Açıklanamayan fiziksel semptomlar, sık karın ağrısı veya baş ağrısı ve okul revirine sık ziyaret gibi..
  • Genelden daha fazla veya daha az uyuma
  • Genelden daha fazla veya daha az yemek yeme

“Herkes stres ve öfkeyi deneyimler. Bu genel bir durumdur, özellikle de çocuklukta,” diyor Spindel. “Fakat stres çocuğunuzun hayatında bir bozulmaya sebep oluyor mu? Geçiyor mu? Eğer çocuğunuz stresli bir hafta geçirdiyse ve öfkesi geçiciyse bu normaldir. Fakat eğer stres çok belirgin ve sıksa veya sona ermiyorsa, yardım almanızın vakti gelmiştir.”

 

Stresle mücadele etmek: Çocuğuna nasıl yardım edersiniz?

Eğer çocuğunuzun stres altında olduğuna dair bulgular tespit ettiyseniz, durumu iyi hale nasıl getirebilirsiniz? Spindel’den bazı ipuçları aşağıda verilmiştir:

-İletişim halinde olun: Çocuklardaki direnci arttırmanın en iyi yolu onlarla iletişim halinde olmaktır. Her gün, telefonunuzu ve cihazları bir kenara koyup çocuklarınızla konuşmaya ve onların sizinle konuşmasına vakit ayırın.

-Boşverin: Aileler her zaman bir şeyden diğer şeye koşturup dururlar. Çocuklarınızın evde oyun oynayacağı, dinleneceği, okuyacağı, ya da yapmak istediği herhangi bir şeyi rahatça yapacakları plansız, düzenli zaman geçirmesini sağlayın. Onların yapmaya karar verip, seçecekleri ve dinlenip eğlenecekleri, stressiz bir alan olmalı. Bütün çocuklar molaya ihtiyaç duyar.

-Stresi adlandırın ve normalleştirin: Küçük çocuklarda buna “Zorba Endişe” ya da “Endişe Bey” diyebilirsiniz. Stres bir çocukta, bedeninin kontrolden çıkması şeklinde bir duygu uyandırır. Ona bunun vücudunun beklenmedik bir durum karşısında korkmasına karşı verdiği reaksiyon olduğunu açıklayın. Ve bu belirtileri algılamayı öğrendikleri zaman, vücudundaki stresi azaltmak için, derin nefes almak gibi şeyler yapabilirler. Sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalın, iyi beslenme ve düzenli uyku gibi…

Eğer çocuğunuzun stresi kalıcı ve yıpratıcı bir hal aldıysa çocuk doktorunuza sizi yönlendireceği bir danışman sorun.

-Kendinize iyi bakın. Çocuklarınıza ilgi göstermekten daha öncelikli olarak duygusal olarak kendinizi kontrol edin. Kendi stresinizi azalttığınızda çocuklarınızla iletişiminiz daha iyi olacaktır.

 

 

 

Kaynak: http://www.webmd.com/news/breaking-news/kids-and-stress/20150827/what-you-can-do?page=1

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Jeremy Venn kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL