Editörün Seçimi Eğitim Uncategorized

Çocukları seviyor muyuz?

Ç

Sosyal medyada zaman zaman hortlayan bir çocuk ve çocuklu aile düşmanlığı var. Çocuklu aile derken iyimser davrandım aslında, daha ziyade ‘Nerede bunun annesi, sustursun şu çocuğu!’ tadında serzenişler, isyanlar ve tepkiler görüyoruz. Çocukları ‘susturmak’ demeyelim de onlarla ilgilenmek elbette sadece annenin görevi değil, mevzuya diğer ebeveyn de dâhil, çocuğa o sırada kim bakıyorsa o da. Bu ayrı bir konu ama bir de ‘yerli’ çocukların çok ağladığı ve ‘yabancı’ çocukların aşırı terbiyeli olduğu, sekiz saatlik uçuşta yetişkin gibi ağızlarını bile açmadan uçtukları, markette kendilerini yere atarak ağlamadıkları, onların yetişkin dünyaya hiç rahatsızlık vermedikleri de en sık söylenenler arasında.  Böyle bir genelleme elbette doğru olmamakla birlikte bunu söyleyenler yine de acaba konuşmadan önce ‘Biz bizim çocuklara ne yapıyoruz da onlardan böyle karşılıklar alıyoruz?’ diye hiç düşünüyorlar mı? O çok beğendikleri yabancı çocuklar acaba yaşadıkları toplumlarda en az bir yetişkin kadar saygı gördükleri için öyle sakin çocuklar olmuş olabilirler mi? Sorsanız hepimiz çocuklara bayılırız ama acaba yaptıklarımız doğru mu? Çocukları sevdiğimizi sanırken onlara hiç saygı göstermiyor olabilir miyiz? Acaba toplumumuzun gözünde saygı sadece kendimizden büyüklere gösterilen bir şey mi acaba? Çocuklu bir insan gördüğümüzde ‘Bunu kim susturacak yeaa?’ demek yerine belki şunları hızlıca bir gözden geçirebiliriz:

 • Ona yardımcı olmayı hiç öneriyor muyuz?
 • Yardım etmek zorunda değiliz elbette ama en azından gözlerimizi dikmeden ve ‘cık cık’lamadan durabiliyor muyuz?
 • Yetişkinlere olan öfkemizi küçücük bir çocuktan çıkartmadığımıza emin miyiz?
 • Bir çocuğun sırasını hiç umursamada alıyor muyuz,  onu yerinden kaldırıyor muyuz, bir yetişkine asla yapamayacağımız şekilde onu itip geçiyor muyuz?
 • Bir çocuğun sırf hiç tanımadığı insanları, ‘bizi gıcık etmek’ için herhangi bir şey yapmayacağını aklımızda tutuyor muyuz?
 • Kendimiz aynı durumda olsak bize davranılmasını isteyeceğimiz gibi mi davranıyoruz?

Belki ufacık bir göz temasımızla susacak bir çocuktan bunu esirgiyoruz, ‘Bana ne ya, doğururken bana mı sordular?’ diye acımasız cümleleri havaya savuruyoruz ve üstelik konuyu o kadar yanlış anlamışız ki çocukların çok saygı gördükleri, yetişkin gibi davranıldıkları, hayatın onlara göre düzenlendiği şehirlerde yaşayan çocukların uslu hallerini kıskanıp, mütemadiyen ittirip kaktırdığımız çocuklar onlar gibi değil diye şikayetleniyoruz. Biz olsak yapabilir miydik? Hiç saygı görmeyen, insan yerine koyulmayan bir yetişkinden ne hayır gelmiş ki çocuklardan gelsin? Çocukları sevmek demek tanımadığımız çocuklara ‘Ayy sen gel bizim çocuğumuz ol’, ‘Gel sana şeker vereyim’ demek değil, onlara saygı göstermek demek. Bunu aklımızda tutalım ve çocuklara iyi davranalım dilerim. Çocuklar iyi olduğu kadar iyiyiz, çocuğumuz olsa da olmasa da.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Zeynep Gönenli • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets. Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL