Duyurular Yaşam

Çocuklarınıza Trafik Eğitimi Veriyor Musunuz?

MobileKids-Trafik-Eğitim-Projesi

Trafik kazaları ülkemizin kanayan yarası… Her bayram ve tatil döneminde, çok büyük boyutlarda kayıplar yaşanan ülkemizde  bu kaderi değiştirecek olanlar, trafik konusunda iyi bilgilendirmiş ve trafik kurallarının önemini kavrayarak yetişmiş bireyler yani çocuklarımız.

Ülkemizdeki çocukların, yollardaki kazalara karışma oranları, birçok ülkeden çok daha fazla. Bunun en temel nedeni ise, çocukların trafik ortamı ile ilgili bilgi ve becerilerinin yetersizliği. Çocukları bu olumsuzluklardan korumak için trafik kurallarına uymanın önemi ve kurallara uyma alışkanlığı, çocuğunuza kazandırmaya çalıştığınız diğer alışkanlıklar gibi küçük yaşlarda başlamalı. Nasıl ki dişlerini fırçalaması için şimdiden bu alışkanlığı kendisine kazandıracak şeyler yapıyoruz, trafik kurallarını öğretmek ve uymak için de şimdiden rol modeli olmamız, buna uygun hareket etmemiz  gerekiyor. Bazı alışkanlıkları küçükken kazanmamış eğitimli yetişkinlerin bu kurallara uymadan yaşamaya devam edebildiklerini hepimiz gözlemliyoruz. O yüzden trafik kurallarını, çocuğunuzun ehliyet alma çağı gelince değil, sizi anlamaya başladıktan sonra yani belki de bebekken hayatımıza sokmalıyız ki benimseyerek öğrensinler.

İlkokul çağına gelmiş olan çocuklarımız için trafik eğitiminde işimizi kolaylaştıracak çok güzel bir projeyi size anlatmak istiyoruz; MobileKids

Mercedes-Benz Türk ana şirketi Daimler AG, 2001 yılında dünyanın ilk ve en büyük yol güvenliği girişimini MobileKids adı altında başlatmış, 2013 yılından bu yana da Türkiye’de  TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor . MobileKids, çocuklara bugünlere ve geleceğe yönelik yol güvenliği alışkanlıkları aşılamayı amaçlıyor.

Program; temel trafik kavramları, trafikte dikkat, trafik kuralları, karşıdan karşıya geçme ve trafikte özel durumlar gibi bölümlerden oluşmakta ve bu konularda çocukların yetkinliklerini artırmayı hedefliyor.

mobilekids 2

Eğitim etkinlikleri, ilköğretim okullarında okul bahçelerine yerleştirilen Trafik Ateşböceği’nde gerçekleştiriliyor. Ziyaret edilen okullarda her çocuk 6 saatlik trafik eğitimi alıyor.Program ayrıca çocukların yaz mevsiminde de eğitime katılabilecekleri şekilde zenginleştirilmiş.

Projenin ilk 5 yılında,  her yıl 3-4 farklı ilde bulunan yaklaşık 7-8 okulda etkinlik yapılması, her yıl 1-2 coğrafi bölgeye gidilmesi ve 5 yılın sonunda ülkemizin 7 bölgesine ulaşılması planlanıyor.

2015 Mayıs ayı itibarıyla İstanbul, Kırıkkale, Yozgat, Bayburt, Samsun ve Artvin’de, 20 okulda 9000 öğrenciye birebir eğitim verilmiş. Ayrıca 2014 yılında 23 – 26 Nisan 2014 tarihleri arasında Kocaeli Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çocuk Şenliği’nde 2.000 çocuğun katılımıyla bir etkinlik gerçekleştirilmiş, çocuklara trafik kuralları hakkında bilgi verilmiş ve trafik kurallarına uymanın önemi aktarılmış.

Trafik Ateşböceği’nin yanı sıra  projenin çok beğendiğimiz ve Uykusuz Anneler’in evlerinde çocukları ile birlikte denemesini şiddetle tavsiye ettiğimiz MobileKids web sitesi bulunuyor; http://www.tr.mobilekids.net

mobilekids resim1

MobileKids web sitesinde Trafik Ateşböceği’nde verilen eğitimin aynısı online olarak video ve oyunlarla çocuklara öğretiliyor. Çocuklarımızın ekran ile sıkça buluştuğu günümüzde, hem faydalı hem eğlenceli bir ekran aktivitesi olarak MobileKids online trafik eğitimini çocuğunuzla birlikte denemenizi öneririz. Trafikle ilgili ne kadar çok bilgiyi şimdiden onlara aktarabilirsek, ileride olası kazaların önüne geçme şansımızın artacağını düşünüyoruz.

Bu güzel projeyi ayrıca Facebook, twitter ve instagram dan da takip edebilir, çevrenizle paylaşıp daha çok kişiye ulaşmalarına destek olabilirsiniz.

Umuyoruz Türkiye’nin her yerindeki okullara ve çocuklara ulaşır, tüm çocuklarımız bu eğitimden faydalanır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Jeremy Venn kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Andres Treadway kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi