Anne Yazıları Beraber yatmak Uncategorized Uyku eğitimi denemeleri

Damla Damla, Usul Usul, Beraber Uyuyalım..

Uyku kardeşim ver elinii..
Damla damla usul usul beraber uyuyalımm uyuyaalımm ..

Oğluma bebeklikten bu yana (2.2yaş) uyuyacağı zamanlar mırıldandığım Fikret Kızılok’un güzelim şarkısının anne versiyonuna çevrilmiş hali de böyle oluyor işte 🙂

Dünyanın neresinde olursan ol, uyku sorunu yaşayan bebeğe sahip anneler bir araya geldiğinde insanda dert ortağı&kader arkadaşı hissiyatı yaratır. Ek gıda ile birlikte 6 ay sonunda birazcık rahata ereceğini düşünen anneler, 1-2 yaş arası geceleri 4-5 defa kalkarak sinir&stres sahibi olmakla beraber, uykusuzluğun karı&koca ilişkisini nasıl etkilediğini konuşurlar.(ortaya bombayı koyan muhakkak olur!)

Ayrıca geceleri bir gıdımcık uyku için tüm kitaplar okunmuş, defalarca beyinde ne yapılacağı kurgulanmıs lakin pratikte çuvallamıs anneler karşılıklı birbirlerini teselli eder.. Başka bebelerin de uyumaması yalnız olmadığını ispat ettiği için belki de yüreğine su serper.

Bendeniz uykusuzluğun yarattığı stresle gece olmasın ister, o ilk kalkışın tedirgin bekleyişi içinde olurdum. Literatürde bir adı yoksa bile “uykusuz geçecek gecelerden korkan anne” fobisine bir ad konmalı!

Deniz ilk doğdugunda uyku eğitiminin ateşli savunucularından biriydim, öyle ki doğal anne söylemlerini umursamaz, tecrübeli annelerin söylemlerine kulak tıkardım (eğitim vermiş olanlar hariç). Zaman geçtikçe taze anne olmanın(bende); 17 yasında dünyayı ve hayatın anlamını çözmüş ergen psikolojisi yarattığını sonradan farkettim 🙂 Tabi bunda kitaplara uymayan bebemin hakkını yememek lazım!

Bizim durumumuzda (yurtdışında yaşamamız nedeniyle sık sık seyahat etmek ve sürekli düzen kurup bozmamızdan kaynaklı ve geceleri memeye sık kalması nedeniyle) emzirme biterse uykusuzluk da biter gibi bir fikre kapılmış ve sonunda da çok fena çuvallamıstım. Memede uyumaya alışmış 21 aylık oğluma sonrasında nasıl davranacağımı (uyutacagımı) bilememiş ve panik olmuştum. Bunun sonucunda geceleri babanın omzunda minimum 2 defa 45’şer dakikadan mesaisi başlamış ve bu süreçte beni istememesi de inanılmaz canımı sıkmıştı. Gecelerimiz çözümsüz bir hal aldığında İstanbula’a geldiğimiz ilk an çok sevdiğim ve zaman zaman destek aldığımız psikologumuzu aradım. Telefonuma yanıt verip dinlediğinde 5 dakıkada sorunu çözmüş ve aramızda güven problemi olduğunu söylediğinde şok olmus ve kafamın içinde lamba yanmıstı!

Ertesi gün kucak diye komşuları ayağa diken Deniz’i yatağımıza alıp öpüp koklayarak uyutmus ve oğlum ilk günden kedi gibi mırıldanıp koynuma sokularak uyumaya başlamıştı. Şu an ikimiz de akşamları uyku zamanı öpüşüp koklaşarak uyumaktan inanılmaz haz alıyoruz 🙂

(Artık)Her bebeğin ve dolayısıyla her annenin kendine has uyku serüveni olduğunu düşünenlerdenim.
Yeri geliyor her gün her saniye gördüğümüz kokladığımız cocuğumuz ertesi gün yeni bir huyla karşımıza çıkıyor! Anne ve bebek nasıl rahat ve mutlu olacaklarsa ona göre bir düzen ve ortam hazırlamalarının en doğrusu olduğunu düşünüyorum.

Ne de olsa annelik insana büyük büyük konuşmamayı öğretiyor 😉

Misafir yazar:Sinem Sidar
https://twitter.com/sidarsinem

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi