Çocuk beslenmesi Çocuk gelişimi Duyurular

Demir Eksikliğine Çözüm: Lucky Iron Fish

luck iron fish

Sevgili Uykusuz Anneler,

Sizlere ülkemizde de sorun olan demir eksikliği (kansızlık) için evde uygulanabilecek pratik bir çözüm üreten sosyal girişim olan Lucky Iron Fish‘den bahsetmek istiyoruz.

Dünyada 3,5 milyar kişinin etkilendiği demir eksikliğine çözüm bulmak için yola çıkan Lucky Iron Fish ekibi Kamboçya’da anemi ile ekonomik bir şekilde mücadele etmek bir demir külçe hazırlamış. Bu külçe yemeklerde ve içilen suda kullanıldığında günlük demir ihtiyacının %90′ ını karşılıyor. Fakat Kamboçya’lı aileler bir demir külçesini yemeklerine koymakta pek gönüllü olmadığı için demir külçe Kamboçya kültüründe özel sayılan Lucky Fish (şanslı balık) şeklinde üretilmeye başlanmış. 9 ay bu bu demir balığı kullanan ailelerde yapılan ölçümlerde aneminin %50 azaldığı ve kandaki demir değerlerinin yükseldiği gözlemlenmiş.

Balık artık tüm dünyaya açılmış. Kamboçya ve Kanada’da üretiliyor, sipariş verilen her yere gönderiliyor. Demir eksikliğini evde pratik bir şekilde çözme fırsatı sunan Lucky Iron Fish ile ilgili detaylı bilgiyi, aşağıda luckyironfish.com sitesinden aldığımız sıkça sorulan sorulara cevaplarda görebilirsiniz. Ayrıca 1 balık sipariş verilince 1 balık da Kamboçya’da ihtiyacı olan aileye gönderiliyor. Bu yardım hareketinin bir halkası olmak, hem demir eksikliğinize çözüm bulup hem ihtiyacı olan birine yollamak isterseniz satın alabileceğiniz link burda!

luck iron fish1

Genel Sorular

Lucky Iron Fish’i ne sıklıkla kullanmalıyım?

Lucky Iron Fish’i ne kadar fazla kullanırsanız, o kadar fazla demir alacaksınız. Demir, vücut tarafından yavaşça ve küçük miktarlarda emilir. Faydasını görmek için, balığı uzun bir süre düzenli olarak (mümkünse her gün) kullanmanız gerekir. Kamboçya’da yapılan klinik denemelerde, kadınlar; 3 aylık kullanımdan sonra kendilerini daha iyi hissetmeye başladıklarını belirttiler ve biz de 6 aylık kullanımdan sonra kandaki demir seviyesinde olumlu düzelmeler meydana geldiğini gözlemledik.

Lucky Iron Fish ne kadar demir salınım yapar?

Lucky Iron Fish her kullanımda kolayca emilecek kadar az miktarlarda demir açığa çıkarır. Ortalama 70µg/g demir açığa çıkarır. Bunu daha somut anlatmak gerekirse; demir hapları 60 mg-300 mg arasında demir sağlamaktadır. Lucky Iron Fish az miktrda demir salınımı yaptığından dolayı, kullananlar için yan etkisi olmamaktadır.

Bunu nasıl kullanırım?

Sadece balığı 10 dakika süreliğine 1 litre suda 1 çay kaşığı limon suyu) ile birlikte kaynatın. Su birkaç gün içilmeden bozulmadan saklanabilir. Sudan demir alımınızı arttırmak için içmeden önce birkaç damla limon damlatın. Ayrıca balığı çorba ya da sebze yemeklerini pişirirken de içlerine koyabilirsiniz fakat en iyi demir salınımı için pişerken yemeğe asitli bir şey (limon ya da domates suyu gibi) eklemeniz gerekmektedir. Balığı, yemekle birlikte pişirdikten ya da suda kaynattıktan sonra suyla yıkadığınızdan emin olmalısınız. Balığı iyice kurulayın ve kuru bir yerde muhafaza edin.

Sudan başka şeylerin içinde de kullanabilir miyim?

En iyi sonuç için 1 litre su ve biraz asitli içecek(limon suyu gibi) en iyisidir. Bundan başka et suyu gibi sıvılar da işe yarar ancak en iyi salınım için tencereye biraz tazemeyve suyu eklemeniz gerekmektedir. Balığı kahve ya da kafeinli çay ile kesinlikle kullanmayın: bu ikisi de vücudun demir emilimini durduran bazı bileşiklere sahiptir.

 

my-lucky-iron-fish

Neden bunun yerine demirden döküm tencere kullanmıyoruz?

Demir tencereler de demir salınımı yaparlar ama açığa çıkan demir miktarını belirlemek ve vücut tarafından emilebildiğini (biyolojik olarak kullanılabilirliğini) tahmin etmek zordur.

Demir tavalar paslanmaya müsaittir ve pas vücut tarafından emilemeyen bir demirdir. Demir tavalarınızın paslanmasını önlemek için genelde tavanızı, içinde yüksek ısıda yağ ısıtarak mühürleyebilirsiniz. Aslında tavayı mühürlemekle yemek yaparken demir açığa çıkmasını engellemiş olursunuz.

Bu balık, özel tip bir demirden yapılmıştır ve şekli, boyutları, ağırlığı, 1 litre asidik suda 10 dakika (ya da çorba için bunun yarısı kadar)  kaynatılınca gram başına 70 mikrogram demir açığa çıkarmasına göre ayarlanmıştır. Ancak çorbanın içine ıspanak benzeri yeşil yapraklı sebzeler koyarsanız balığın etkisi azalacaktır. En iyi sonuç için biz balıkla beraber limon damlatılıp kaynatılan içme suyunu öneririz.

Balığımı nasıl temizlerim?

Balığınızı ilk kullanımdan önce ve kullandıktan hemen sonra (ısısı biraz azaldıktan sonra), sabun, ılık su ve yumuşak bir bez yardımıyla temizlemenizi öneririz. Balığı sonrasında tamamen kurulamanız çok önemlidir.

Ne zaman yenisini almalıyım?

Kamboçya’da kendilerine verilen bir balığı beş yıldır kullanmaya devam eden aileler var. O zamandan bu yana tasarımını da geliştirdik. Zaman içerisinde balığın demiri pişen suda yıkandıkça, yüzeyindeki çıkıntılar soyulmaya başlayacaklar. Balığınızın üzerindeki gülen surat silinmeye başladığında yenisini almanızın vakti gelmiş demektir.

Güvenlik Soruları

Balık güvenli mi?

Her bir Lucky Iron Fish™ güvenlik ve kalite kontrollerinden geçmektedir. Balığı test etmemizin sebebi zehirlenmeye yol açmaması için vücut tarafından emilebilen miktarda demir salınımı olduğundan emin olmaktır. Ayrıca demirde insan sağlığını tehdit edecek bulaşkan madde olmadığından da emin olunmaktadır. Testler Phnom Penh/Kamboçya ve Gueph- Ontario Kanada’daki bağımsız laboratuarlarda yapılmaktadır. Uluslararası balığın üretildiği Bowmanville Foundry (Kanada), 1996 yılında ISO 9002 (Uluslar arası bir Standardizasyon Organizasyonu) sertifikası almıştır ve her yıl iki kez tüm kalite kontrollerinin yapılması için “SGS International” kontrollerine girmektedir.

Balığı herkes kullanabilir mi?

Demir almasında sakınca olan genetik bozukluğu olan kişiler hariç, herkes balığı kullanabilir. Bu genetik bozukluk hemokromatoz adı verilen ciddi bir durumdur. Eğer bundan emin değilseniz ya da şüpheleriniz varsa, kullanmadan önce doktora danışmalısınız.

0-6 aylık bebekler demire karşı hassaslardır ve demir balıkla kaynamış suyun verilmemesi gerekir. Ancak emziren annelerin kendileri içmelerinde sakınca olmamakla beraber bebeğe de anne sütünden doğru miktarda demir geçer. Genelde katı gıdaya geçiş zamanı kültürlere göre değişiklik gösterir fakat bilimsel çalışmalar anne sütünün uzun süre alınması durumunda bebeklerin de o denli sağlıklı olacağını belirtmektedir. Birçok kültürde bebek 6 aylık olduktan sonra katı gıdaya geçiş alıştırmaları yapılır ve 10-12 aylıkken tam geçiş olur. Bu dönem doğru beslenme için kritik bir dönemdir. Bu dönemde en uygunu demir içerikli suyu içen annenin sütünden de vermesidir fakat 10-12 aylık dönemde yavaş yavaş demir içerikli suya alıştırılması da bebek mamasına destek için uygundur. Ancak bebek 1 yaşına gelinceye kadar verilen miktar az olmalıdır.

Bu balık ne tür bir demirden yapılmıştır?

Lucky Iron Fish, vücut tarafından emilebilen ve güvenli olan naturel demirden yapılmıştır.

Eğer hemokromatoz teşhisi konmuşsanız ne olur?

Eğer hemokromatoz teşhisi konmuşsa ya da demir seviyenizden emin değilseniz doktorunuzla konuşmanızı öneririz. Her ne kadar Lucky Iron Fish her kullanım için küçük miktarda demir salsa da, bilgi almanız önemlidir.

 

Yemeklerin tadını değiştirir mi?

Hayır. Balık yemeklerin tadını değiştirmez. Yemek pişirirken ya da kaynarken limon suyu eklemenin sebebi balıktan en iyi şekilde demir salınımı sağlamaktır.

Eğer paslanırsa ne olur?

Balık demirden yapılmıştır ve eğer rutubetli bir ortamda saklanırsa ya da yıkandıktan sonra kurulanmazsa paslanabilir. Pas problem değildir: sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur ama yemeğin ya da suyun tadını ve rengini etkileyebilir. Eğer balık paslandıysa, limon suyuyla temizleyin, pas gidecektir.

Su renk değiştirirse ne olur?

Unutmayın, balığı kullanmadan önce temiz olduğundan emin olmalısınız ve 10 dakika boyunca suyun içinde biraz limon damlatarak kaynatmalısınız. Eğer balığınız tamamen temiz değilse ya da çok uzun süre kaynattıysanız, suyun rengini ve tadını etkileyebilir. Testlerde, balığı çok uzun süre (2 saate kadar bile olabilir) kaynatabileceğinizi, zehirlenmeye sebep vermeyeceğini fakat bu durumun suyun rengini değiştirip, demir tadı verebileceğini gözlemledik. Önerilen kullanım şekillerine bağlı kalın böylece bu şekilde bir durum olmayacaktır.

Balığı her türlü tencerede kullanabilir miyim? Nasıl kaplar kullanmalıyım? Ne tür kaplar kullanmamalıyım?

Balığı alüminyum ve cam kaplarda test ettik. Yemek pişirilebilen, sıvı kaynatılabilen kaplar güvenli ve etkilidir.

Lucky Iron Fish’e nasıl yardımcı olabilirim?

Yardım etmenin en iyi yolu bizi yaymaktır. Facebook,Twitter ve Instagram ‘dan bize ulaşın. Ayrıca, Kamboçya’daki aileler için balık satın alabilirsiniz.

“Give one”(Bir tane verin) balığı nereye gidiyor?

“Bir tane verin” balığı Kamboçya’da balık tankına bağışlanıyor. Kamboçya’da, iş ortağımızla beraber tarafımızdan,  balığı alacak parası olmayan fakir ailelere dağıtılmaktadır. Elbette bu kişiler demir eksikliği sebebiyle risk altında bulunan kişilerdir.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi