Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü-33.Hafta

hamilelik_legen_kemigi_esnetme

 

Zaman daha mı hızlı akmaya başladı ne. Doğuma daha var diye düşünürken bir baktım ki 2 aydan az vaktim kalmış. Ve benim hiçbir şeyim hazır değil. Selim için yapılması gereken bir sürü şey birikmiş. Üstelik araya bir de İpek’in doğum gününü sıkıştırmaya karar verdim. Her şey yolunda giderse 37. haftamın içindeyken kızımın doğum gününü kutlayacağız. Onun için de hazırlıklar beni bekliyor. Bu arada kendimi geçen haftaya göre daha ağır hissediyorum. Yürüyüş mesafem iyice kısaldı. Daha çabuk yoruluyorum. Ayakta uzun süre kalamıyorum hemen belim ağrımaya başlıyor.

Geçen haftaki kontrolde çok kilo aldığım için bu hafta daha dikkatli yedim. Tatlıdan uzak durdum. Sebze ve protein tükettim. Evdeki tartıya göre kilo almamış görünüyorum ama asıl sonucu haftaya gideceğim kontrolde göreceğiz.

Halen araba kullanmaya devam ediyorum. Son kontrolde doktoruma bunu da sormuştum. Göbeğim kullanmama engel olmadığı sürece devam etmemde sakınca olmadığını söyledi. Kendisi de 35. haftaya kadar kullanmış.

Bebeğim Büyüyor

Artık bebeğimizin içinde yaşadığı amniyon sıvısının miktarı artmayacakmış. Bebeğimiz sıvıyı yutar, kanına karışır, böbreklerde süzer ve idrar yoluyla tekrar dışarı verirmiş. O yüzden doktorun için bu sıvının kontrolü ve miktarının tehlikeli şekilde azalmaması önemli olacaktır. Bu haftada beyin dokusu hızla büyüdüğü için baş ölçüleri de aynı oranda büyürmüş. Kızım koca kafalıydı, ultrason ölçümlerinde oğlumun da aynı ablası gibi koca kafalı olacağı kesinleşti. Sağlık olsun…

Hamileye İpuçları

Bu haftadan itibaren vücudun başka bir mucize eseri eklemleri ve bebeğin içinden geçeceği leğen kemiğini (pelvis) esneterek bebeğinin geçiş yolunu hazır hale getirmeye başlar. Sen de bu mucizeye yardımcı olmak için yogada malasana denilen hareketi kullanabilirsin. Tabii ki vücudunu zorlamadan! Kabaca tarif etmek gerekirse alaturka tuvalete oturur gibi. İstersen önüne koyacağın bir sandalyeden destek alarak, istersen de sırtını duvara yaslayarak yapabilirsin.

Bu zamana kadar hamile yogası, hamile pilatesi vs. yaptıysan/yapıyorsan oradaki hareketlerin ne kadar değerli olduğunu doğum sırasında fark edeceksin.

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi