Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü İlk 15 Hafta

hamile gunlugu

 

Merhaba sevgili Uykusuz Anne. Anladığın üzere bu sayfada gebelik günlüğümü okuyacaksın. Başlamadan önce kısaca kendimi anlatayım. İsmim Gülderen ama yakın çevrem Deren der. Kısa zaman önce profesyonel çalışma hayatını bırakıp evden çalışmaya başlayan bir reklamcıyım. Aynı zamanda annelik ve çocuklu hayatım üzerine yazdığım derenden.com isimli bir blogum var. Kasım 1977 doğumluyum. Temmuz 2010 doğumlu 4,5 yaşındaki İpek’in annesiyim. Şimdi de ikinci kez anne olmaya hazırlanan 16 haftalık hamileyim. Gebeliğimin en başından 15. haftaya kadar olan kısmını bu yazıda, buradan sonrasını da hafta hafta yaşadıkça anlatacağım. Tüm hamileler için her şeyin yolunda gitmesi ve isteyenin istediği zamanda anne-babalığı tatması dileğiyle…

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 3. hafta: Hamile olduğumu üçüncü haftada anladım diyebilirim rahatlıkla. İçimde gözle görülemeyecek kadar küçük bir hücre vardı sadece ama Beta HCG yükselmeye başladığı için olsa gerek, ufak belirtiler başladı. Oturduğum yerden kalkarken baş dönmeleri, kokulara hassasiyet, ağızda tuhaf bir tat, gün içinde uykumun gelmesi gibi. İlk hamileliğim olsa bütün bu belirtileri başka şeylere yorardım ama üçüncü gebeliğimdi (ikinci gebeliğim kese oluştuğu halde embriyo oluşmadığı için 7. haftada bitti maalesef) ve gayet planlıydı. O yüzden de bedenimi her zamankinden daha fazla dinliyordum.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 4. hafta: Her zaman yediğim-içtiğim şeylerin tadı değişmişti sanki. Çok uzun zamandır kullandığımız suyun tadı birden kötü gelmeye başladığı için farklı bir markaya geçmiştik mesela. Dayanamadım ve daha erken olduğunu düşünmeme rağmen 4 hafta 3 günlükken marketten aldığım dandik bir gebelik testinde çift çizgiyi gördüm. Meğer o sırada bebeğimin sindirim, iskelet ve kas sistemi ile ciğerleri, böbrekleri, kan damarları, cildi saçı göz bebekleri ve tabii ki kalbi oluşmaya başlamış.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 5. hafta: Uyku halim iyice artmıştı. Özellikle öğle saatlerinde dışarıdaysam uyumamak için kendimi zor tutuyordum. Hatta bazen tutamıyordum hafiften içim geçiyordu. Midemden gelen tuhaf tat beni rahatsız etmeye başlamıştı. Bulantı diyemeyeceğim ama tam isim koyamadığım bir şey yaşıyordum. Yemek yerken sorun olmuyordu ama sürekli atıştırmalıklarla gezmek de hoş değildi tabi. Fiziksel olarak bunları yaşarken psikolojik olarak da korku başlamıştı yavaştan. Hayatım değişecek, tam büyümüş ve dertleri büyük oranda azalmış bir çocuğum varken bebekli hayata dönüş ve uykusuz günler geri gelecek diye endişeleniyordum.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 6. hafta: Benim için doktora gitme zamanı da gelmişti. Artık kalp atışlarının başlamış olması, kesenin rahat görülür şekilde büyümüş olması gerekiyordu ki öyle de oldu. Hem kese hem içindeki minik embriyo ve kalp atışları… Çok şükür gebeliğim resmi olarak da başlamıştı. Birkaç arkadaşıma ve kardeşime hamileliğimi söyledik ama ne olur ne olmaz diye düşünerek ailemizle bir süre daha paylaşmamaya karar verdik. Bu durumu en son öğrenecek kişi ise kızımız İpek olacaktı.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 7. hafta: Midemle savaşmaya başladım. Sürekli yediğim bazı şeyleri yiyememeye hatta tiksinmeye, normalde aklıma gelmeyen şeyleri canım istemeye başladı. Genellikle soğuk şeyler iyi geliyordu. Diş fırçalamaktan korkar olmuştum çünkü macun ya da fırça dilime geldiğinde öğürmeye başlıyordum. Kızıma hamileyken hiç böyle şeyler yaşamadığımdan bu süreç benim için yabancıydı. Bu haftaki doktor kontrolümde kan ve idrar testleri yapıldı. Sonuçlar gayet normaldi.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 8. hafta: Karnım hafiften çıkmaya başladı. Midem beni daha fazla zorlamaya başladı. Evimin mutfağına girmek, buzdolabını açmak istemiyordum. Yüzüm bembeyazdı. Beni gören herkes ne kadar halsiz göründüğümü söylüyordu. Öyleydim zaten. Daha çok karbonhidratlı yiyecekler, yoğurt ve çorba iyi geliyordu. Tabi onları da birer lokma yiyebiliyordum ancak.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 9. hafta: O kadar az yiyebiliyordum ki hala hiç kilo almamıştım. Hamileliğim başladığında 55 kg civarıydım. Dokuzuncu haftada ancak 55,5 kg olmuştum. Az yiyebilmemin ve mide yanmalarımın sebebini sonradan öğrendim. Meğer bu haftada rahim büyüdüğü için mideyi sıkıştırırmış. Doktorum bana çok zorlanırsam kullanmam için bitkisel olduğunu söylediği bir ilaç yazdı ama almamayı tercih ettim. Yine de reçeteyi her an lazım olabilir diye yanımda taşıyordum. Diğer taraftan bebeğimin gelişiminde herhangi bir problem olmadığı için kilo almamış olmaktan rahatsız değildim aslında.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 10. hafta: Annelikle birlikte zaten daha duygusal olmama neden olan hormonlarıma bir de hamilelik eklenince göz yaşlarımı sürekli akmaya hazır hale getirdi. Yolda gördüğüm dilenen çocuklar, kızımın söylediği herhangi bir sevgi sözü, seyrettiğim haberlerdeki kötü olaylar ve daha birçok “hayatın içinden” durumda sulu gözlerim iş başında. Bu hafta artık ailelerimize müjdeli haberi verdik. Yine de haberin çok yayılmaması ricasında bulunduk. Ne de olsa düşük riski devam ediyordu.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 11. hafta: An itibariyle artık bebeğimin tıbbi adı embriyo değil fetüs oldu. Level atladık diyebiliriz. Bu hafta aile boyu fena halde grip olduk. Eşim ve kızım ilaç alabildikleri için nispeten daha kolay atlattılar. Benim zaten devam eden mide savaşımla grip virüsü birleşince 2 kg vererek hamile kaldığım kilonun altına düştüm böylece. Hastalık yüzünden burnumu daha çok temizlediğim için burun kanamam olduğunu da fark ettim. Bunun sebebi damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıyla burundaki ince damarların basınca dayanamamasıymış. Çok şükür durdurulamayacak boyutta olmadı.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 12. hafta: Bu zamana kadar bir çok yiyeceği canım istedi ama içlerinde en zoru bir süredir aklımdan çıkmayan kavundu. Neyse ki eşim markette buldu aldı da içimdeki dinmeyen kavun yeme isteği sona erdi. Tatsız olabilir diye endişelenmiştim ama gayet güzeldi. Normal şartlarda bu haftada ikili test yapılması gerekiyordu ama eşim ve ben 12. haftada yapılan ikili ve 20. hafta civarında yapılan dörtlü test yerine daha kesin sonuç veren Nifty (Non-Invasive Fetal Trisomy Test) testini tercih ettik. Bu test için 15. hafta ve sonrası daha uygunmuş. Doktorum artık folik asidi bırakmamı söyledi ve yerine vitamin verdi. Minicik ilaçları bile zar zor yutan ben o koca hapları yutmakta epey zorlanıyorum. Doktorum hapı ezdikten sonra yoğurda karıştırıp yememde bir sakınca olmadığını söyledi.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 13. hafta: Hoş geldin ikinci trimester. Hastalığı güç bela atlattıktan sonra mide bulantılarım da azaldı. Tekrar yemek yapabilmeye başlamak, kusma riski olmadan dişlerimi fırçalamak bile büyük hediye oldu. Yalnız şu sık sık tuvalete gitme meselesi can sıkıcı olmaya başladı. Hala korkuyorum. Kızım çok kolay bir bebekti, oğlum nasıl olacak acaba? Umarım ablası gibi olur. Bütün dualarım bebeğimin sağlıkla doğması ve büyümesi üzerine.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 14. hafta: Karnım epey büyüdü. Zaten ilk hamileliğimde de ikinci aydan sonra belirgin bir karnım olmaya başlamıştı. Akşamları gündüze göre daha büyük, daha taş gibi ve ayakta durunca fena halde rahatsız eden bir karnım oluyor. Haftaya doktor kontrolümüz var. Merakla bekliyoruz. Bebeğin hareketlerini hissetmeye başlamadan önceki dönemde tedirgin oluyor insan. Evde bir ultrason olsa sabah akşam bakardım sanırım.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 15. hafta: Midemde ara sıra biraz yanma oluyor hala ama bulantı tamamen geçti. Buzdolabımızla da barıştık. Artık her şeyi yiyebiliyorum. Hala 55 kg’ yim. Merakla beklenen cinsiyet konusu da açıklığa kavuştu. Kısmetse bir oğlumuz olacak. Doktorum omega 3 almam için balık yiyip yemediğimi sordu. Haftada iki kez balık yemem gerekiyormuş ama bunu her zaman başaramıyorum. Balık yiyemediğim hafta omega 3 haplarını içerek destek sağlayabilirmişim. Her gün kullanmama gerek yokmuş. Ayrıca Nifty testi için de kan verdim. Sonucu 3 hafta sonra alacağız. Bu testi yaptırdığımız için diğer tarama testlerini yaptırmamıza gerek kalmadı. Bebeğimizde down sendromu ya da X-Y kromozomlarında bir sorun olup olmadığını %99 doğruluk oranıyla öğreneceğiz. Büyük gün 11 Mart! Siz de dua edin olur mu.

Bu test başlı başına bir yazı konusu olduğu için detaylı bilgiyi sonraya bırakıyorum ve bir sonraki yazıda yani 16. haftada buluşalım diyorum. 🙂

Sevgiler…

 

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi