Aktiviteler seminer

Doğumdan İtibaren Anne-Bebek İletişimi Semineri

 

Geçtiğimiz günlerde, Uykusuz Anneler Kulübü olarak,  Socialmom.com.tr blogunun sahibi  Psikolog-Sosyolog Çağla Düvenci Sönmez’in düzenlediği “Doğumdan itibaren Anne-bebek iletişimi” konulu seminere katıldık. Sadece faydalı bilgiler değil Muhteşem İlk Yıl ve Bioderma’nın sürprizlerini de içeren seminer oldukça keyifli geçti. Katılımcı anne ve anne adaylarına doğumdan itibaren genel olarak ilk 1 yıl, 2.yıl ve 3.yıl içerisinde her dönemde bebekleriyle iletişim kurmak ve bunu sürdürmek için bilgi, yöntemler ve önerileri sıraladı.

Uykusuz Anneler olarak aldığımız kısa notlar aşağıdaki gibi;

1 yaşa kadar iletişimde ağlama, anneye bağlılık, kendini annenin bir parçası olarak görme durumu ön plandadır. 2 yaş evresinde 2 yaş sendromu dönemi ve bununla birlikte inatlaşmalar başlar. 3 yaştan sonra anne bebek arasında daha kuvvetli iletişim başlar. Sosyal beceriler artar ve çocuk artık özgür bir birey haline gelmeye başlamıştır. Doğduğundan itibaren bebeğinizi rahatlatmak ve sakinleştirmek için ritmli müzikler, su sesi dinletmek gibi çözüm yolları deneyebilirsiniz. Emzirme, tensel temas, kucakta taşımak bebekte şefkat duygusu ile birlikte özgüven oluşmasına yardımcı olur. Bebeğin temel ihtiyaçları dokunma, fiziksel iletişimdir. İlk aylarda bebek anneden kopmak istemez, arkasından ağlar ve psikologlar bunun için kucak önermektedir. Kucağa alışması diye bir şey yoktur. 9-12. aylarda nesnelere ilgi anneden yavaş yavaş bağımsızlaşma, sosyalleşme duygusu oluşur. Anneye artık eskisi gibi bağımlı olmadığından anne artık daha rahattır. Bu durum diş çıkarma dönemine kadar böyle devam eder. Diş çıkarma ve hastalık dönemlerinde anneye bağımlılık, ihtiyaç artar. En iyi yöntem anne kucağıdır. Emziren annelerde bebek anneye daha bağımlıdır ve emzirme devam ettiği sürece bağımlılık devam eder. Sosyalleşme azalır. Ayrıca çok uzun yıllar emen bebeklerde ileride de farklı bağımlılıklar ortaya çıkabilmektedir.

Doğum sonrası iletişimi güçlendirmek için öneriler; yemek saatini (yemek aktivitesini çok oyuna çevirmeden) keyifli şekilde geçirmek. Evde odasında çeşitli iş bölümleri yapıp düzenli ve sorumluluk sahibi olmasını sağlamak (takıntı yaratacak şekilde çok aşırı düzen önerilmemektedir.Sadece basit gruplamalar yapılabilir. Örneğin oyuncak toplarken, vs). Banyoda oyun oynamak, vs. Uyku saatinde bebeğin ses ve ışık olmayan ortamlarda uyumasının sağlanması da çok önemlidir. Büyüme hormonunun salgılanacağı saatler arasında rem uykusunda olmalıdır. Öğle uykularında da sessiz ve ışık geçirmeyen perdeler ile kaliteli uyku sağlanabilir.

Bu ve buna benzer çok daha fazla ve detaylı bilgiyi Çağla Düvenci Sönmez’ in blogu olan www.socialmom.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

Bizi de ilk seminerine davet ettiği için Sevgili Çağla Düvenci Sönmez’e teşekkürlerimizle..

 

Uykusuz Anneler Kulübü

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jeremy Venn kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Andres Treadway kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL