Yaşam

Ebedi Uykusuzdan Merhaba

Geçen hafta içinde şirketin taşınma ve yetişmeyen işleri yetiştirme telaşı içinde, bir nefeslik twitterda son durumları kontrol ederken, direkt mesajım olduğunu gördüm. Mesaj, internet sayesinde tanıştığım bir uykusuz anne, nam-ı diğer Peri’den gelmişti ve bana “Uykusuz Anneler Klubü’nde yazmak isteyip istemeyeceğimi soruyordu. Körün istediği 1 göz, Allah verdi 2 göz misali, hem sevinerek hem de sürekliliği koruma konusundaki çekincelerimin verdiği tedirginlik ile neden olmasın diye biraz düşünüp, kabul ettim ve işte buradayım. Sen kimsin derseniz, öncelikle evlat, sonra normal bir insan, 2 yüksek lisanslı bir mimar, eş, çalışan bir anne ve tipik bir ikizler burcu diye sıralayabilirim kısaca.

Okumaya, öğrenmeye -hele de gerekli gereksiz değişik bilgileri öğrenmeye- meraklı (lakin uzun süreli aklımda tutamıyorum maalesef), gezmekten bıkmaz, yazmayı ve bol konuşmayı sever, sosyallikten bolca hoşlanan biriyim. Ve neden “Uykusuz Anneler Klubü”ndesinin cevabı sanırım bir zamanlar ben de bir uykusuz anne idim de, ondan. Hatta; kızım 2 aylık iken 1~1,5 ay süre ile 22:00-04:00 arası bol ağlamalı nöbet bile tuttuk karı koca. Hepsi geride hoş bir anı gibi kaldı; sanki hayalmiş ve yaşayan biz değilmişiz gibi.

Fakat sanmayın ki artık uyku ile ilgili tüm problemlerimi geride bıraktım. Çocuk yönünden şanslıyım, kızım 20 gün sonra 6 yaşını bitereceği için gece uyanmaları çok uzak bir noktada bize. Lakin, benim hamilelik ve doğumla beraber tüm uyku düzenim şaştı ve henüz düzelmedi; düzelir mi bilmem. Sabah 6.15te gün başlıyor hafta içi bizim evde, gece 23.00te sızarcasına uyuyorum. Kızımın sesi hariç her türlü sese kulağım ve beynim kapalı -net!- bir şekilde. Hani derler ya “top patlasa duymaz” yeminle öyle uyuyorum hatta bazı sabahlar alarmı dahi duymuyorum. Enteresan bir şekilde her sabah 5.30da da gözümü bir açıp, etrafı kolaçan ediyorum istisnasız. Ve ben tüm bu koşturmaca içinde daimi uykusuz, uykusu olup uyuyamayan sefil modundayım. Ben ki, üniversite yıllarımda gece 02.00ye kadar çizim yapar, sabah 07.00de kalkar okula cin gibi giderdim, artık esamesi yok o cinliğin ve dinçliğin.

İşte sevgili okuyan, bir kere uyku düzenin bozuldu mu bir kere, bir daha geri gelir mi bilmem, fakat uykusuzluk çaresiz bir dert değildir bilirim. Mesela ben şimdi bu cümlede bu yazıyı bitirip yatağa uçarcasına gidip, uyumayı planlıyorum.

Darısı tüm okuyanların başına…

Misafir yazar: Begüm Doğantan
www.dilimdenyaziyadusenler.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Begüm Onay Doğantan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi