Anne-Baba

Ebeveynlik Tükenmişliği Evliliğinizi Etkiliyor mu?

Neden bu kadar çok çift ebeveyn olduktan sonra dağılıyor? Neden bu kadar çok evlilik kendi kendini yok ediyor?

Ofisimde gördüğüm ebeveynlik buhranları arasında, ebeveyn tükenmesi en yaygın ve zor anlaşılanlar arasında yer alıyor. Dikkat çekici bir şekilde, çoğu ebeveyn bundan muzdarip olduğunu bile anlamıyor. Bu ebeveynlere, ebeveynliklerine en son ne zaman ara verdiklerini sorduğunuzda sizi şaşırtacak cevaplar alabilirsiniz: “ara vermek gibi bir seçeneğim var mı?”

Alarm Veren İstatistikler:

Bir Wall Street Journal makalesi olan” Bebek geliyor, evlilik bitiyor “a göre; çiftlerin yaklaşık üçte ikisi çocuk doğduktan sonraki üç sene içerisinde ciddi bir ilişki krizi yaşıyorlar. Anneler, babalardan daha çok boşanma davası açıyor.  İlk çocuğun doğumundan beş yıl sonra, çiftlerin yüzde 40’ından fazlası ayrılıyor. Bazı çalışmalar ilk çocuk doğduktan sonra 18 ay içinde biten evlilikler olduğunu gösteriyor. 

Açıkçası, çiftler ebeveynlik konusunda acı bir şekilde hazırlıksız. Bu da ebeveynlik ile birlikte ayrılık, boşanma ve başarısız ilişkilerin nedeni oluyor.

Ebeveyn Tükenmişliğinin Belirtileri

Eğer tükenmiş bir ebeveyn iseniz, her şekilde bitkinsiniz. Kendinizi merhametsizce ihmal ettiniz. Duygusal, entelektüel ve yaratıcılık açısından tükenmiş bir şekilde, oluşturduğunuz rutinlerle rahatlarsınız. Bir bilgisayar ya da televizyon ekranına hipnoz olmuş biçimde bakarsınız. Muhtemelen ihtiyaçlarınız olduğunu bile unutmuşsunuzdur. Hiç düşük enerji, ani duygu değişiklikleri ve uç tepkilerinizin nedenini merak ettiniz mi?

Kendinizi sık sık neşesiz, kızgın bulursanız – belki de bu durumun nedeni çocuğunuz, eşiniz veya arkadaşlarınız değil; belki de sizsiniz.

Kendini İhmal Etmenin Nedenleri:

En başından itibaren, ebeveynlik kavramı vücudunuzda ve zihninizde belirsizdir. Daha az uyuyorsun, daha fazla yemek yiyorsun. Sağlıklı alışkanlıklar bozuluyor. Egzersiz ya da özellikle ebeveyn konusu dışındaki alanlarda konuşmayı bırakıyorsun. Yavaş yavaş hayatınız sürükleniyor ve ilişkiniz bozuluyor.

Dahası, çocukların yaşı ne olursa olsun, kriz yaratmakta yeteneklidir. Hastalanırlar, kazalar yaşarlar, bir şeyleri kaybederler ve önceliklerinizi sürekli olarak yeniden düzenlerler. Onlardan sonra ne kadar peşlerinden koşar, ihtiyaçlarını giderirseniz kendinize o kadar az zaman ayırırsınız. Kendinizi olduğunuz gibi ifade etme durumunuz ortadan kalkar. Yakında kendinizi reaktif bir durumda yaşarken, çocuğunuzun hiç bitmeyen isteklerine sonsuza kadar yanıt verirken kendinizin ve eşinizin ihtiyaçlarını da göz ardı ederken bulursunuz. İlişkinizin dağılmaya başlaması şaşırtıcı mı?

Kişisel Deneyim

İlk çocuğumun doğumundan sonraki yıl, farkında olmadan 15 kilo aldım. Yeni finansal ihtiyaçlarla, her zamankinden daha fazla saat çalıştım. Kötü beslendim, kötü uyudum, kronik sırt ağrısı çektim ve kafamın üstünde kalan az miktarda saç da gitmişti.

En kötü yanı, evliliğimin ödediği bedeldi. Eşim ve ben birlikte daha az kaliteli zaman geçirdik. Ve konuştuğumuz zaman, birimiz genellikle bir konuşmanın ortasında uykuya dalıyordu. Sabahları, birbirimize kahve makinasının önünde çarpıştığımızda selamlaşıyorduk.

Ebeveyn tükenmişliğinin üstesinden gelmek yıllar sürdü ama sizinkinin o kadar uzun sürmesi gerekmiyor.

Kendine İhmalden Öz Bakıma

Kendinize iyi bakmak, iyi bir ebeveyn ve iyi bir eş olmanın hayati bir parçasıdır. Hayatınızı geri almak için terapiye servet harcamanıza gerek yok. Bu tükenmişlik önleme kontrol listesini gözden geçirerek kendinizi iyileştirmeye başlayabilirsiniz:.

1. Haftalık planlama yapın

Ebeveyn olmak bir kimlik değildir-kim olduğunuzun bir parçasıdır. En kısa sürede, bebek bakıcısı—akrabalar, komşular, arkadaşlarınızı organize edin. Kendinize ve eşinize zaman ayırmanız çok önemlidir. Bu genellikle şaşırtıcı derecede zordur, özellikle kendini ihmal etme alışkanlığını edindiğinizde. Ebeveynlik ile ilgisi olmayan yeni konular ve faaliyetlerle ilgilenin. Çok yönlü bir ebeveyn her zaman tükenmiş bir ebeveynden daha iyidir.

2. Egzersiz Yapmaya Devam Edin

Bunu ebeveyn atölyelerinde her zaman söylüyorum ve burada tekrar ediyorum: haftada üç kez veya daha fazla otuz dakika kardiyo egzersizi, çoğu insanda yüzde 70’e kadar anksiyete ve depresyonu azaltır. Yürümek, koşmak, yüzmek, bisiklet, dans … ne isterseniz. Daha iyi hissedeceksiniz, daha fazla enerjiye sahip olacaksınız ve yemek için daha az iştahınız olacak.

3. Yeniden Yaratıcılık

Yaratıcılık harika bir rahatlama biçimidir. Siniri yatıştırır, ilham perisi uyandırır ve hayatınıza yeni dinamizm getirir. Yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz yeni yollar arayın veya ebeveyn olmadan önce  zevk aldığınız şeyleri yeniden yapın. Çocuklar ebeveynlerinin yaratıcı olduğunu görmeyi severler. Çocuğunuz için iyi bir modelleme ve sizin için iyi öz bakım olmaktadır.

4. Kişisel Maceralar

Ebeveynlik kişisel gelişimin sonu değildir. Sürekli aynı rutinlerde kayboluyorsanız, internette dolaşıyor ya da birkaç gün içinde koca bir dizi sezonunu Netflix’ten izliyorsanız muhtemelen kendinizi zorlamayı bırakmışsınızdır. Çocuklar ebeveynlik rolünün ötesinde bir amacı ya da misyonu olan ebeveynlere ihtiyaç duyarlar. Şimdi yeni bir şeyler öğrenin, bir müzeye gidin, yeni bir eğitime başlayın bir konsere gidin, bir kitap kulubü ya da yazma atölyesi bulun ya da yeni bir dil öğrenin. Sizi entellektüel, duygusal ve yaratıcılık açısından harekete geçirecek aktiviteleri araştırın.

5. Sosyalleşmeye Devam Edin

Ebeveynlik izole edici olabilir. Çocuklarınızla boş zamanınızın her anını geçirmek sizin için ya da onlar için iyi değildir. Arkadaşlıklarınızın kaybolmasına izin vermeyin; telefonu alın, birilerini görmek için zaman ayarlayın. Ve lütfen, ebeveynlik temalı konuşmaları sonlandırın. Ne kadar rahatladığınıza şaşıracaksınız.

Hayatınızı Canlandırmak ve İlişkinizi Canlandırmak

Çocuklar, gurur duyabilecekleri ebeveynleri ister. Onları güçlendirir, güvenlerini geliştirir ve benlik duygusunu güçlendirir. Kendinizi tüketininceye kadar ihmal ettiğinizde çocuğunuzun ebeveyninin sağlam duruşuna olan hayati ihtiyacını görmezden geliyorsunuz. Tükenmişliğinizi iyileştirmek ve ilişkinizi tekrar rayına koymak için, kendini ihmal etmenin zararlı köklerine inerek başlayın. Sadece siz ve eşiniz için değil, çocuğunuzun refahı için de.

UAK diyor ki:

Uzmanlar tarafından bu söylenenler hepimiz için bir hatırlatma niteliğinde. Biliyoruz ki bu idealler güzel ama yapması, hayata geçirmesi hiç kolay değil. Çocuklu hayatta kendimize vakit ayıracak destek sistemleri yaratmak çok zor ama imkansız da değil. Lütfen kendinizden, kendinizle ilgilenmekten vazgeçmeyin ve şartlar ne olursa olsun ufacık da olsa o zamanı yaratmaya çalışın. Ancak siz iyi olursanız çocuğunuz da iyi olur 🙂

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/when-kids-call-the-shots/201808/is-parenting-burnout-destroying-your-marriage

Görsel: Pexels.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Tami Biermann kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi