Bebek Bebek oyunları Çocuk Çocuk oyunları Teknoloji

Eğlenirken Öğreten Oyunlar

Bu tatil günlerinde çocukların bir yandan öğrenmeye devam etmeleri bir yandan da eğlenmeleri için sizler için Türkçe ve İngilizce birkaç uygulama seçtik. Burada yer alan uygulamaların çocuk dostu ve üçüncü parti yazılımlara bağlanmayan güvenli yazılımlar olduğunu bir daha hatırlatalım. 

1-3 yaş çocuklara yönelik oyunlar:

Sleepasaurus

sleepasaurus


Biz Onlineanne’lerin “hiç uykusu gelmemiş” çocuklarımız için kullandığımız “Annenin Sihirli Uyku Tozu” nu serpme gibi bir yöntemimiz var.Bu uygulama da aynı yöntemi izliyor. Dinozor seven çocuklarınızın her akşam yatarken önce seçtiği dinozor karakterine “uyku tozu” serperek onu uykuya göndermesi üzerine kurulu bir uygulama bu. Oyunda 7 farklı dinozordan birini seçebiliyor, her birinin farklı seslerini dinleyebiliyor, üzerine tozu serpiyor ve uykuya gönderiyorsunuz, ve bu dinozorlar gerçekten bütün gece uyuyorlar. İsterseniz sadece ebeveynler için ayrılmış bölümden sabah uyanma saatini ayarlayıp alarm kurabiliyorsunuz. Küçük çocuklar için yatma zamanını anlatmak için kullanılabilir. Uygulamadaki birkaç cümlelik açıklamalar ingilizce ama yabancı dilden bağımsız kolaylıkla kullanılabilir. Dinozor meraklısı küçük çocuklar için basit ve güvenli bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. 
Platform: iOS 7.0+ , Fiyat: 3,99 TL

1’den 10’a Say

 

1den10a


İşte size çok sevimli bir matematik uygulaması! Uygulamada zıplayan tavşanlar, yuvarlanan köstebekler, ağaçtan düşen elmalar, içinden civciv civciv çıkan yumurtalar, hoplayan balıklar, uçan uğur böcekleri, vaklayan ördekler, vızlayan arılar, saklanan salyangozlar derken miniklerin bayılacağı her türlü oyuncuk var. Grafikleri çok güzel, müziği dinlendirici, son derece kolay ve sade bir uygulama. En güzeli de Türkçe oluşu. Küçük çocuklara 1′den 10′a kadar saymayı kavramlarla ilişkilendirerek çaktırmadan eğlendirerek öğreten çok sevimli bir uygulama. İngilizce çocuk kitapları bölümünde bol bol karşımıza çıkan sayma kitaplarının etkileşimli bir biçimde uygulama haline getirilmiş hali. Ses ve müzik kontrolü de bulunuyor. Biz bayıldık…
Platform: iPad Fiyat: 1.79 TL

 

Günaydın ve İyi Geceler

gunaydinveiyigeceler


Küçük çocuklara bir sabah, bir de akşam masalı anlatmak için çok güzel bir kitap uygulaması. İngilizce ama ingilizce bilmeden de çocuklara anlatılabilir çünkü çok basit. Kitap uygulması dediğimize bakmayın, bu uygulamanın içinde iki kitap, kitapla ilgili şarkılar ve de aktiviteler var. Kitaplardan biri Günaydın Tukan (Good Morning Toucan) ve de İyi Geceler Baykuş (Goodnight Owl). Her iki kitapta da Yağmur Ormanında gizlenmiş hayvanları bularak onları iyi geceler ya da günaydın diyorsunuz.
Platform: iPad
Fiyat: 6,99TL

Music4Kids

music4kids-16-600x450


“Eğitici olsun aman” deyince akla  sadece alfabe ya da matematik gelmesine gerek yok 🙂 İşte çocukları notalarla tanıştıracak ve kendi bestelerini yapma ve sonrasında dinleme imkanı veren bir müzik uygulaması. Uygulama 3 bölümden oluşuyor. 1. Bölüm size önerilen farklı besteleri hatırlayıp çalma oyunu. 2. Bölüm kendi bestenizi oluşturma  3. Bölüm kendi bestelerinizi dinleme, düzenleme ya da oyun modunda oynama. Kendi müziğinizi yapmak için önce notaları göstermekte kullanılacak sevimli bir karakter seçiyorsunuz. Sonra da notları sürükleyerek porte üzerine yerleştiriyorsunuz. Üzerine uzun ya da kısa basarak nota uzunluklarını (tam, yarım, çeyrek vs) ayarlayabiliyor ve de isterseniz bemol ya da diyez yerleştirebiliyorsunuz. Böylece porte üzerinde hem notanın yerini hem ismini görüyor aynı zamanda sesini duyabiliyorsunuz. Sonunda bestenizi kaydedebilir, notaları tekrar değiştirebilir, oyun olarak oynayabilirsiniz. Soru işaretli düğmeye basarsanız da çeşitli müzik bilgilerine ulaşabiliyorsunuz (ancak bunlar Türkçe değil), bu kısım biraz daha detaylı olsa süper olurdu. Bütün yaptığınız besteler My Tunes bölümünde bulunup dinlenebiliyor ya da oyun modunda oynanabiliyor. Oyunlar kısmını seçerseniz artan zorluk seviyesinde dinleUygulamada sosyal paylaşım sitelerine erişim çocuklar için kısıtlanmış, yalnızca ebeveynler için… Bunun dişinda seçenekler menüsü çok gelişkin. 11 dil seçeneği, şarkı hızını ayarlama, arkaplan müziği, oyun zorluk seviyesi gibi pek çok seviye ayarlayabiliyorsunuz. Fiyatını hakeden bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Bizi takip etmeye devam edin belki yine promosyona girer.
Platform: iPad, iPhone, iPod Fiyat: 5.49 TL

3-7 yaş çocuklara yönelik oyunlar:

 

Starring You Books

starring7-600x450


Bu kitap uygulamasına gerçekten bayılacaksınız çünkü kitapların baş kahramanı çocuğunuz, arkadaşı ya da siz olabilirsiniz. Birbirinden güzel hikayeler, grafikler, animasyonlar bulunuyor ve de karakterler yerine kendi çocuğunuzu  koyabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak indirdiğinizde elinizde bir örnek kitabınız oluyor. Çocuklar pizzacı kılığında kendilerini pizza yaparken görmeye bayılıyorlar. İsterseniz ayda 10 TL ödeyerek tüm kitaplara ulaşabilirsiniz. ücretli kitaplar arasında çok güzel bir prenses kitabı ve daha pek çoğu yer alıyor. Bu uygulama ile kitap sevmeyen her çocuğa kitap sevdirmek mümkün. 
Platform:iPad Fiyat: Ücretsiz (UygulamaİçiSatınAlım mevcut)

Candy Town Preschool

candytown3-600x450


2-6 yaş arası çocuklar için eğlenceli ve eğitici yeni bir uygulama karşınızda. Hafıza oyunu, şekiller, renkler, yap-boz, alfabe, çeşitli duygular, büyüklükler, sayılar kısacası okul öncesi dönemde çocuğunuza öğretmeyi isteyeceğiniz her konu var bu uygulamada. Üstelik onların çok ilgisini çekecek bir temayla hazırlanmış, şekerler ve kurabiyelerle.
Bizce tek eksiği türkçe desteği olmaması. Tüm soruları doğru yanıtladıktan sonra bir de bonus oyun kazanılıyor. Burada da Fruit Ninja’daki mantığa benzer bir şekilde belirli bir sürede en fazla şekeri yakalamaya çalışıyorsunuz. Göz ve el koordinasyonu açısından küçük çocuklar için ideal.
Platform: iPad, iPhone, iPod Fiyat: 3,59 TL

Miner Birds-Mental Math

minerbirds6-600x450
Angry Birds, Flappy Birds derken bir kuşlu uygulamayla daha karşınızdayız. Ama bu madenci kuşların kendilerini patlatmaktan daha ulvi görevleri var: Çocuklara matematik öğretmek, akıldan hesaplama konusunda egzersiz yaptırmak. Aslında sadece çocuklar demeyelim tüm ailenin zevkle oynayacağı bir oyun. 5 farklı zorluk seviyesi bulunuyor. Oyunun dili ingilizce ancak konu matematik ve sezgisel olarak rahatlıkla kullanabileceğiniz bir menü yapısı olduğu için hiç yabancı dile ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz. 3 değişik modda oynanabiliyor. Tek bir cihaz üzerinde 2 veya 3 kişi birbirinize karşı veya bilgisayara karşı oynayabilirsiniz. 20 solucanı toplayan oyunu kazanmış oluyor.5 yaş üzeri çocuklarınızla severek oynayacağınız bu oyunun bizim en sevdiğimiz özelliklerinden bir tanesi mekansal algıyı desteklemesi oldu. Her kuşun gidebileceği yerlerin farklı yön alternatifleriyle sunulması ve birbirleriyle etkileşimi görebilmek çok iyi. Böylece farklı stratejiler de geliştirebiliyorsunuz. Mesela bonus kasalarına ulaşmayı denemek veya solucanların daha çok olduğu yerlere yönelmek mümkün. Uygulamanın animasyon ve efektleri de oldukça sevimli ve çocukların ilgisini çekiyor. Bonus kasalarından daha fazla solucan kazanmak veya birbirinize karşı oyunuyorsanız karşınızdakinin işini zorlaştırmak için ekstra kayalar, bombalar vb ‘hainlikler’ yapabiliyorsunuz. Tabii ki tüm bunları yapabilmek için sorulan matematik sorularına doğru cevap vermeniz gerekiyor. Daha büyük çocuklar ve hatta büyükler için oyunu biraz daha zevkli hale getirmek için bir de zamanlama(timer) özelliği bulunuyor. Takım oyunu mantığından uzak olmasına rağmen bu oyunu zevkle oynayabileceğinizi ve dört işlemi sev(dir)eceğinizi düşünüyoruz.
Platform: iOS 4.3 + , Android Fiyat: 3,59 TL

Karagöz ve Hacivat

karagoz-19-600x450


Karagöz ve Hacivat’ın hikayelerinin bulunduğu, tüm karakterler, evler, müzikler ve arka planlarla kukla sahnesinin yaratılabildiği, Türk sanat müziği ve enstrümanlarını da ayrıca tanıtan çok güzel bir uygulama ile karşı karşıyayız. Özellikle bizler gibi Türk kültüründen parçaları çocuklarınıza tanıtma amacındaysanız bu uygulama tam size göre. Uygulama, Hikayeler, Sahne ve Bilgiler olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Hikayeler kısmında Karagöz ve Hacivat’tan gösteriler izliyorsunuz. Burada 5 hikaye bulunuyor. Sahne kısmında kendi kukla oyununuzu sahneye koyabiliyorsunuz. Karakterler, karakterlerin evleri, arkaplan seçenekleri, müzikleri seçip kuklalarınızı istediğiniz gibi seslendirebiliyorsunuz. Bu seçimleri başta yaptıktan sonra gösteri akışı içinde de değiştirmek mümkün. Ayrıca sahneye davul, at, kuyu gibi nesneler de ekleyebiliyorsunuz ve bu nesnelerin bazıları interaktif; at, davul gibi seslere dokununca seslerini duyabiliyorsunuz. Bilgi bölümü Karagöz ve Hacivat hakıında çok detaylı, kapsamlı ansiklopedik bilgileri içeriyor. Bu kısım gerçekten çok detaylı ve geniş. Çocuklar için çok ağır bir bölüm, daha çok meraklı ebeveynler için diyebiliriz. Bu kısımda çocuklara da daha basit olarak anlatılsa çok yararlı olsa çok güzel olur. Müzik açma kapama ve 9 ayrı musiki seçeneğinin ayrıca hoşumuza gittiğini belirtelim. Anasayfadan müzik bölümüne ulaştığınızda ut, kanun, tef, davul sesleri ile tanışmak mümkün. Müzik dinle bölümünde 9 ayrı eseri dinleyebiiyorsunuz, ayrıca eserlerin isimlerinin de yazılması gerçekten çok iyi olmuş.
Platform: iPad Fiyat: 1,79 TL

 

www.onlineanne.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL