Duyurular Röportajlar

Emniyet kemeri takmayı sevmeyen çocuk kalmasın!

neden çocuklar kemer takmak istemiyor

Hepimizin yaşadığı sorunlardan birine çözüm yine aynı sorunu yaşamış 2 girişimci anneden geldi! Kendi çocuklarının arabada emniyet kemeri ile ilgili yaşadığı sorunlara nasıl çözüm bulabileceklerini düşünürken eğlenceli ve güvenli tasarımlar ile yepyeni bir marka ortaya çıkardılar, yeni doğum yaptılar da diyebiliriz 🙂 Böyle fayda sağlayan, pratik çözümler yaratan girişimci anneleri herkes duysun, hikayeleri başka annelere ilham olsun istiyoruz!

Çocuklarını her şeyin üzerinde tutan ebeveynler ne yazık ki bazen emniyet kemeri kullanımını önemsemeyebiliyor. Emniyet kemeri kullanımı konusunda ebeveynlerde bir farkındalık yaratmaya çalışan Aylin ve Sinem’in çocuklar için emniyet kemerini eğlenceli hale getiren ürünlerini Happyhop‘da incelemenizi öneririz uykusuz anneler ve babalar!

happyhop

 

Aylin ve Sinem kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Sinem: 1977 İzmir doğumluyum. Ortaokul-lise öğrenimimi sürdürdüğüm İzmir Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için İstanbul’a geldim. Üniversite hayatı boyunca keyif alarak yaptığım stajlar, ek işler beni hep insanlarla iletişim içinde olacağım satış ve pazarlama alanına yönlendirdi. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdikten sonra da yaklaşık 20 sene boyunca bu alanlarda kurumsal bir kariyerim oldu. Nestle Gıda Pazarlama’da çikolata ve mutfak ürünleri kategorilerinde marka müdürlükleri, daha sonra da yaklaşık 11 sene çalıştığım Coca-Cola Pazarlama’da Pazarlama Direktörlüğü ve son olarak da Yeni İştirakler ve İş Gelistirme Direktörlüğü görevlerinde bulundum.

Tüm kariyerim boyunca farklı markaların doğumlarında, büyümelerinde ve farklı alanlarda genişlemelerinde rol oynarken aslında en büyük hedefim bir gün, kendi markamı, toplum için faydalı bir alanda ortaya çıkarmak ve büyütmek oldu. Bir yandan kurumsal hayat bir yandan da 9 ve 3 yaşlarındaki kızlarım Leyla ve Mina’yi büyütürken sanırım ilgi alanım daha bilinçli bir şekilde çocuklara kaymaya başladı. İşte Happy Hop hem en keyif aldığım ilgi alanlarımdan biri olan çocuklar için, üstelik kendi çocuklarim için de aklımdaki “emniyet kemeri takmak için can atacak çocuk var mıdır?” sorusuna cevap olarak ortaya çıkmış oldu. İşte bu heyecanla ben de en büyük hayalimi gerçekleştirmek üzere geçtiğimiz Temmuz ayında kurumsal hayatı bırakarak girişimcilik dünyasına adım atmış oldum.

Aylin: 1976 doğumluyum. İzmir Özel Türk Koleji’nden sonra Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldum.

Mezun olurken karakter özelliklerimi ve ne yapmak istediğimi iyi bildiğimden beni daha çok heyecanlandıran reklamcılığı tercih ettim. Y&R /Reklamevi, Manajans / JWT ve Alaaddin gibi ulusal ve uluslararası ajanslarda çeşitli sektörlerden markalar için iletişim stratejisi, reklam ve pazarlama projelerinde görev aldım. Çok keyif alarak calıştığım reklamcılık hayatımda bir yandan da her zaman kendi markamı yaratmanın hayalini kurardım.

Anne olduktan sonra bu hayalim çocukların ihtiyaçları ile harmanlanınca markanın temel taşları oluştu. Kurumsal hayattaki tecrübelerin üzerine anne iç görüsü eklenince ortaya bir çok yeni ürün fikir çıktı.

Önce kurucu ortağı olduğum Slipstop ile girişimcilik hayatına adım attım. Şimdi de Happy Hop markası ile yeni bir hayalin peşinde yine bu fikirlerden birini hayata geçirmenin heyecanı içindeyim. Happy Hop ile çocuklarin ve annelerin hayatını kolaylaştıran fonksiyonel ve eğlenceli ürünler sunmaya devam edeceğiz.

emniyet kemeri doğru kullanımı neden önemli

Happy Hop nasıl ortaya çıktı? Neden trafik güvenliği ile ilgili ürünler yaratmayı seçtiniz?

Trafik güvenliği özellikle de çocuklar söz konusu olunca maalesef hala en önemli eksikliklerimizden bir tanesi. Çocuklarımız için doğru beslenme, oyun, uyku rutini gibi pek çok konuda bu kadar hassas davranmaya çalışıyor iken, seyahat esnasında onların can güvenliklerini sağlamak gibi en temel konuda nasıl bu kadar açıklar verebiliyoruz biz de bu işin içine girdikçe daha cok şaşırdık. Çoğu zaman ailelerin kendilerinde de olmayan emniyet kemeri takma alışkanlığı, “gideceğimiz yer 2 sokak ileride şimdi çocuğu zorlamayayım” gibi ihmalkar düşünceler ile maalesef Türkiye’de trafikte seyahat eden çocukların %80’inin seyahat güvenliği bulunmadığı bilgisine ulaştık. Yani çocuklar hala ön koltukta oturarak veya arka koltukta kendi boy ve kilolarına uygun çocuk koltuğu bulunmadan ya da emniyet kemeri takmadan yolculuk ediyor. Happy Hop işte bu en temel konuda annelerin ihtiyaçlarına çözüm olacak ve gönül rahatlığı ile kullanabilecekleri güvenilir ve yüksek kalitede; çocukların ise keyifle kullanacakları “güvenli ve konforlu seyahat” serisini 3 yepyeni ürün markası ile ortaya çıkarmış oldu.

happy hop 1

Ürünlerin özelliklerinden bahseder misiniz? 

Çocukların güvenli ve konforlu seyahat etmesini amaçlayan 3 ürün kategorimiz var.

emniyet kemeri kullanım

 

Beltfix: Emniyet kemerinin doğru kullanımını sağlayan emniyet kemeri düzenleyici ürünümüz. Çocuk oto koltuğunda oturma zorunluluğu kalmamış büyük çocukları hedefliyor. Çocuklar, çocuk oto koltuğundan sonraki aşamada araç içerisinde arka koltukta, emniyet kemeri takarak seyahat etmeliler. Ancak emniyet kemerleri yetişkinlerin boyu için tasarlandığından çocuklar kemeri doğru şekilde kullanamazlar. Doğru kullanımda kemer, vücudumuzdaki en dayanıklı kemiklerden olan omuz ve leğen kemiklerinin üzerinden geçmelidir. Halbuki çocuklarda kemer boyun üzerinden gecer, aynı zamanda çocukların karınlarının üzerinde baskı yaparak onları rahatsız eder. Aslında çocukların emniyet kemeri takmak istememelerinin veya kemeri kol altından geçirerek yalnış kullanmalarının sebebi de budur. Beltfix, çocukların emniyet kemerini yetişkinler gibi doğru şekilde kullanmalarını sağlıyor.

Happy Hop Beltfix Türkiye’nin test edilmiş ve kullanım sonuçları raporlanmış ilk ve tek emniyet kemeri düzenleyici ürünüdür. Türkiye’de çocuk oto koltukları ve araç emniyet kemerilerini test eden, tek uluslararası akreditasyona sahip kurum olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biltir Taşıt Güvenliği Birimi tarafından hasarsız çarpışma testine tabii tutulmuştur. Bizler en öncelikle birer anne olarak, çocuklarımız için hayati önem taşıyan bu kadar önemli bir konuda, çıkaracağımız ürünün en yüksek kalitede olmasına, çarpışmaya karşı dayanıklı ve kullanım sonuçlarının bağımsız ve güvenilir bir kurum tarafından raporlanmış olmasına son derece önem verdik. Beltfix kullanarak ve kullanılmadan yapılan karşılaştırmalı testlerde, Beltfix’in çarpışma sırasında emniyet kemerinin, çocukların boyunlarına zarar verme riskini azalttığı; aynı zamanda da kemerin çocukların karınlarına baskısını dağıtarak zarar verme riskini azalttığı raporlanmıştır. Bu raporun tüm detaylarına web sitemiz www.happyhop.com.tr ‘den ulaşılabilir. Özellikle annelere, bu tip ürünler alırken bağımsız kuruluşlar tarafından test edilmiş, ürün dayanıklılığı ve kullanım sonuçları raporlanmış ürünler almasını tavsiye ediyoruz.

219-emniyet-kemeri-yastigi-love-20

Sleepyhead, çocukların araçta seyahat esnasında konforlu bir uyku uyumasını sağlayan, emniyet kemeri yastığıdır. Hepimiz çok iyi biliriz, çocukların arabada seyahat ederken iyi bir uyku uyumaları çok zordur. Genelde kafaları öne düşer ve bu sırada emniyet kemeri takmak istemezler. Happy Hop Sleepyhead, arkasındaki çıt çıtlar sayesinde emniyet kemerine kolayca takılabilen çok pratik bir ürün. Yıkanabilir özel kılıfı ve yumuşak dolgulu yastığı ile çocukların emniyet kemeri kullanırken güvenli ve rahat bir uyku uyumasını sağlıyor. Sleepyhead, tıpkı Beltfix gibi tüm önemli kalite testlerinden geçirilmiş bir ürün. Azo boyar madde, Fitalat, Alerjik ve kanserojen boya, ağır metal içermiyor. Kılıfın yıkanabilmesi de özellikle uzun sure temiz kullanım sağladığı için anneler güvenle kullanabilirler.

267-emniyet-kemeri-arkadasi-icanavar-kermi-canavar-kullanim-canavar-kullanim

Buddyguard, Türkiye’de ilk kez pazara çıkan yepyeni, inovatif ve çoklu kullanımı olan bir ürün. Biz de bu ürünün tanımını yaparken ilk etapta çok düşündük ve ana faydası ve kullanım alanı olan emniyet kemerinden yola çıkarak “emniyet kemeri arkadaşı” dedik. Çok eğlenceli ve yepyeni 4 karakterden oluşan Buddyguard serisinin en önemli faydası çocuklara emniyet kemeri takmayi sevdirerek yolculuk sırasında onlara arkadaşlık etmesi. Türkiye’de çok sevdiğimiz bir tasarımcı olan Tuba Şamlı Atilla ile çalıştığımız 4 eğlenceli karakter Kedi Minny, Denizkızı Leya, Robot Met ve Canavar Kerm ile çocuklar için emniyet kemeri takmak bir eğlenceye dönüşecek. Ürünlerin arkasındaki özel bantlar emniyet kemerine kolayca takılıyor ve çocuklar araç içerisinde güven ile seyahat ediyor. Ürünlerin üzerindeki cepleri oyuncak, boya kalemi, atıştırmalıklar ve müzik çalar gibi çocukların yanlarında bulundurmak istedikleri özel eşyalarını saklamak için de ideal.

295-emniyet-kemeri-arkadasi-icanavar-scooter

Ürünlerin arkasındaki bu bantlar aynı zamanda çocukların scooter ve bisikletlerine kolayca asılmalarını ve onlara yepyeni ve eğlenceli bir fark katmasını sağlıyor.

Buddyguard’ın bir başka kullanım alanı ise gizli cebindeki ayarlanabilir askısı sayesinde havalı bir sırt çantasına dönüşebilmesi. Buddyguard ekstra yumusak peluş kumaşı ve iç dolgusu, büyük boyu ve ergonomik dizaynı ile aynı zamanda çocukların favorisi olacak bir uyku arkadaşı. Buddyguard Avrupa Kalite Standartlarına uygun olarak üretiliyor ve CE belgeli.

 

Ürünlere nerelerden ulaşabiliriz?

Happy Hop ürünlerine web sitemiz www.happyhop.com.tr ‘den ulaşılabilir. Web sitemizde her ürünün özelliklerine ve kullanım alanlarına ilişkin fotoğraflı detay bilgiler mevcut. Ürünlerimiz özellikle hem anneyi hem de çocuğu mutlu edecek ürünler olduğu için aynı zamanda ideal birer de hediye. Bu sebeple sunumlarına da oldukça önem veriyoruz. Web sitemizden yapılan alişverişlerde Buddyguard ile beraber cok kullanışlı büyük boy bir çantayı da hediye ediyoruz. Web sitemizin yanısıra ürünlerimize seçili D&R ve çok yakında E-bebek ve Joker mağazalarında ulaşabilirsiniz. Yine tüm mağaza listesi web sitemizde mevcut.

 

Bu 2 girişimci annenin hayalinde,mutfakta hazırlanmakta olan başka ürünler var mı?

Seyahat güvenliği ve konforu, Happy Hop markası altında çıkardığımız ilk seri. Happy Hop olarak tasarımları ile orjinal ve fark yaratan; kalite standardını hep en üstte tutan; annelerin beklentilerini, çocukların ihtiyaçlarını anlayan ve daima yakından takip eden güvenilir, samimi ve eğlenceli bir marka olmak en büyük arzumuz. Dolayısı ile bu misyona hizmet edecek yepyeni ürünlerle Happy Hop ailesi büyüyor olacak.

happyhop maaile

Çocuklarla girişimcilik hayatı nasıl gidiyor? Kurumsal hayata göre zorlukları, kolaylıkları neler?

Çocuklarımız aslında bizim en büyük avantajımız! 3-9 yaş aralığında 2 kız, 2 de erkek çocuğumuz var. İçinde olduğumuz iş alanı da çocuk olunca sonsuz iç görüyü kendi çocuklarımız, arkadaşlarımız ve çocuklarımız vasıtası ile tanıştığımız diğer annelerden alabiliyoruz, bu gerçekten çok büyük bir şans. Aynı zamanda onlar en büyük ilham kaynaklarımız.

Aylin: Buddyguard serisindeki Robot Met ismini, 9 yaşındakı oğlum Mert’ten, Canavar Kerm ise hem canavarlara hem de yesil rengine bayılan oğlum Kerem’den alıyor.

Sinem: Kedi Minny ise ismini küçük kızım Mina’dan, Denizkızı Leya da 9 yaşındaki büyük kızım Leyla’dan alıyor.

Çocuklarımız tüm bu süreçte hep yanımızdaydı. Ürünlerimizin araştırma geliştirme safhasında ürünleri bizzat denediler, ambalajlarımızın üzerinde ve reklam filmimizde büyük bir istekle yer aldılar. Dolayısı ile bu yeni markanın doğuşunu onlar da bizim kadar heyecanla karşılıyorlar.

Yaşları gereği artık kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmaları, okula gitmeleri elbette işimizi biraz da olsa kolaylaştırıyor. Her ne kadar kurumsal hayata göre zamanımızı kendimiz planlayabilme şansına sahip de olsak yeni bir girişim çok büyük zaman, emek ve ilgi istiyor. Bu yüzden kurumsal hayata göre belki daha bile fazla çalışıyoruz. Ancak ikimiz de çocuklarımızın bizimle gurur duyacakları, en büyük hayalimizi gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Şu ana kadar girişimci anneler olarak en çok zorlandığınız konu ne oldu? Yeni başlayacak girişimci annelere neler önerirsiniz?

Biz birbirini uzun yıllardır tanıyan 2 dost olarak aynı hayal etrafında birleştik ve dostluğumuzu iş ortaklığına taşıdık. Birbirimizi çok iyi tanıyor ve tamamlıyor olmamız özellikle çok yoğun emek, sabır ve özveri isteyen girişimcilikte bizim en büyük avantajlarımızdan biri oldu. Eşlerimizin tüm kararlarımızda arkamızda olması, bize verdikler destek bu dönemde elbette çok önemliydi. Tüm bunlar olunca da bize düşen, tüm tecrübemizi ve birikimimizi, en iyiyi yaratmak ve gurur duyacağımız bir işe dönüştürmek için işimize aktarmak oldu. Bize göre en önemli konu hem bir kadın hem de anne girişimci olarak doğru zamanda, sağlam tecrübelere dayanarak; cesaretinizi, aklınızı ve becerilerinizi, ailenizin desteğini de arkanıza alarak birleştirebilmeyi başarmak.

 

*Bu içerik Happy Hop’un desteği ile hazırlanmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi