Anne Yazıları

“Etkin” Miyim?

etkin

 

“Hangi doğum günü”, “Tiyatro mu? “, “ Mutlaka bu etkinliğe katılmalı!”, …. Kurulan cümleler. Ben bu etkinliklere katılmanın ne kadar zor olduğunu yaşadıkça gördüm, inanın etkinliğin bazen en güzeli evde yapılan oluyor. Nerede huzur orada öğrenme.

Bir zamanlar, üç çocuklu bir anne olduğumu fark etmeden önce benim için dışarıda çocuklarımın katılacağı etkinlikler vazgeçilmezdi. Yaşları birbirine yakın üç çocuk, bir anne ve etkinlik… Sosyalleşme uğruna feda edilen sinir sistemi olabiliyordu çoğu zaman. Ancak denemek gerçekten çok önemli. Deneyip yapılamayacağını görmek ve kendi adıma da çocuklarım adına da hayatı kolaylaştırma yoluna gitmek.

 

Havuz “etkinliği”

Genç anne olmanın belki de en güzel yanı her şeyi yapabileceğine inanmaktır. Bir de öğretmen olunca 20 çocukla sınıfta çalışabilen bir insan neden 3 çocukla havuza gidemesin sorusunu sanırım biraz tecrübesizken sordum. Her şey çok güzeldi sıcak hava, güzel bir havuz ve temkinli anne. Çantada ince havlular ( yer kaplamayan), sağlıklı yiyeceklerle ( muz, elma) çıktık yola. Herkes havuza girmek için can atıyordu. Biri hariç. Önceleri rengini pek belli etmedi. Oğlum ve diğer kızımla havuzda oynarken Nil üzgün gözlerle bizi seyrediyordu. Sonunda gerçeği açıkladı. Tuvalete gitmesi gerekiyordu. Tüm aile toplanıp tuvalete gittik. Yol boyunca Nil’in eğlenceyi nasıl bozduğu kardeşleri tarafından maalesef dile getirildi. O gün sanırım ailece 10 kez daha tuvalete gittik. Hep birlikte. O günden sonra toplu hareket etmemize neden olacak etkinlikler yapmadım. Mesela çocuk sayınız fazlaysa ve genellikle yalnız hareket ediyorsanız hayatı biraz daha kolaylaştırmam gerektiğini düşündüm.

 

“Yaz tatili” etkinliği

Havuz sayfasını geçen yaz kapasam da bu yaz daha kalın bir sayfa araladım. Üç çocuğum 10 arkadaşım ve toplam 16 çocukla yapılan bir haftalık tatil. Çocukların büyük bir kısmı bana ait olduğu için yorulduğumu, tatil dönüşü 15 gün daha tatil yapmam gerektiğini düşündüm. Hala da düşünüyorum. Aşağıdaki öneriler sadece kendim için… Ben gelecek yaz kesinlikle uygulayacağım.

Kesinlikle self servis olan bir otele gitme. Yemek kuyruğunda günde en az 1 saatinizi geçirebilirsiniz.

Havuzlu bir otele gitme. Çünkü çocuk havuzundan çıkma ihtimalin yok.

Odan akşam canlı müziğin yapıldığı yere yakın olsun. Yoksa beline kadar eğilip duymaya çalışırsın.

Çocukları asla gözünün önünden ayırma çünkü kaybetme ihtimalin çok yüksek.

Yanında yedek havlu götür rüzgarlı bir yere gittiysen uçma ihtimali çok yüksek.

Uzun yoldasınız ve çocukların sürekli tuvaleti geliyorsa mutlaka aç – kapa lazımlıklardan al. Yoksa 5 saatlik yol bitmek bilmez.

Ben kendime şunu soruyorum:

-“Bu yaz etkin miydik?”

Cevap:

-“ Evet”

Ben bu kadar etkin olmak sanırım istemiyorum…

 

Ev “etkinlikleri “

Eğer çocuklu bir arkadaş grubunuz varsa en sıcak ve düzenli ortamın ev olduğuna inanıyorum. Çocukların çılgınca evde dans etmesi, birbirlerini güldürmek için tasarladıkları kıyafetler, keyifle izlenen bir filme bazen annelerin de ihtiyacı oluyor.   Birlikte yapılan kekler,  sessiz hayvan ya da bitki anlatma oyunu ya da lego ile harikalar yaratmak… Bitmek bilmeyen “etkinlikler!”

Tabi ki sokak, dış dünya çok önemli ve çocuklu bir anne için vazgeçilmez. Ancak bazen annelerin de “tercih etmeme” şansı olmalı.

 

 

GÜLŞAH ÇINAR

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Öğretmen Anne

  Gülşah Çınar • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL