Anne-Baba Çocuk gelişimi

“Evet” in Gücü

kids-playing-863613_640

 

Ebeveynler çocuklarının hikayelerinin yazarıdır ve bu hikayeleri yansıtırken çocuklar kim olduklarını öğrenirler. Çocuklar onlara verdiğimiz sözlü ve sözsüz mesajların farkındadırlar. Bir gününüzü ayırın ve kendinizi dinleyin; çocuğunuza neler söylüyorsunuz? Onların sadece “neleri yanlış yaptıklarına” mı odaklanıyorsunuz? Eğer sürekli olumsuzluklara odaklandığınızı gördüyseniz – durun! Bir ara verin ve sorunu göstermek için olumlu bir yol bulabilir misiniz bakın. Bu yolla çocuğunuzun işine yarayacak bir plan bulabileceksiniz. Her zaman çocuğa şunu sormayı severim “Ne yapmak gerektiğini düşünüyorsun?” Sıklıkla onların önerileri bizim bulduklarımızdan daha iyi oluyor.

Çok fazla “Hayır” ufak çocuklarda, onların en temel öğrenme metodu olan çevrelerini keşfetmeleri ve araştırmaları için cesaret kırıcı olabilmektedir. Çocukların keşfetme duyguları engellendiği zaman, bu çocuklar için rahatsız edici olabilir ve artık bunu duymak istemeyeceklerdir.

Günde kaç kez “Hayır, Yapma, Dur!” dediğinizi duyuyorsunuz? Bu sahneyi bir dakikalığına hayal edin:
Trafikte araba kullanıyorsunuz. Beklediğiniz gibi genel bir durum olarak trafik ışıkları ve yoğunluk var, fakat her sokağın başında daha önce rastlamadığınız bir trafik ışığı var. Uzun bir günün ardından evinize gitmek için sabırsızlanıyorsunuz ama hedefinize ulaşacağınız bu yolda sürekli kırmızı ışıkta duruyorsunuz. Nasıl hissedersiniz? Eminim çok huysuzlanırsınız – biraz agresifleşirsiniz hatta? Bu durum aynı ufak çocuğunuzun günlük yaşadığı durum gibidir.

Çocuğunuza sürekli “hayır” derseniz ve bu açık bir şekilde negatif bir ruh halinde olursa, şundan emin olun ki sizden gelecek farklı bir talep de olumlu karşılanmayacaktır. (Siz de aynı şeyi hissetmez misiniz?) Bunun yerine, birlikte işbirliğine yardımcı olacak bir etkileşim yapmak adına; çocuğunuzla olumlu bir şekilde nasıl bağ kurabileceğinizi düşünün.

Eğer çocuğunuz öfke nöbeti geçiriyorsa, yanında durun ve bekleyin. Sakinleştiği zaman kendi duygularını gözden geçirmesine yardımcı olabilir ve daha iyi sonuç almak için bazı yollar düşünebilirsiniz. Bu öfke krizine neyin yol açtığını anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer çocuğunuz sizin onu anladığınızı ve empati yaptığınızı görürse, bu olumlu iletişim yaklaşımınız onun tarafından kabul edilecektir. Mesela şimdi şeker yemek istediğinde, ona yemekten sonra o şekeri yiyeceği zamana kadar beklerken, o arada ne yapmayı istediğini sorabilirsiniz. Hatta yardımı olacaksa siz bir öneride bulunun. Ya da sadece dinleyin.

Her kötü davranışında kendinize sorun “Değişmesini ya da durdurmasını istediğim davranışlarını daha da kuvvetlendirmeden ona “Hayır” demek yerine “evet” kelimesini nasıl kullanabilirim?”

Unutmamanız gereken önemli bir şey de şudur; eğer çocuğunuzun değişmesini istiyorsanız siz de değişmelisiniz. Çocuğunuz kendi gereksinimlerini karşılamak için kendine göre en iyisini yapıyordur. Ona kendi duygularını dinleyerek ve tatmin olacağı şekilde daha başarılı yollar öğrenmesinde yardımcı olmalısınız.

 

 

Kaynak: http://www.themotherco.com/2015/07/the-power-of-yes/

Görsel Kaynak: https://pixabay.com/tr/

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL