Hamilelik Günlüğü

Evrim’in Gebelik Günlüğü-20.Hafta

gebe evrim
Artık dışarıdan belli olan göbeğim ve uykusuz gecelerim ile 20. Haftadan Merhaba!

Hamileliğin 20. Haftasıyla beraber çok şiddetli bacak krampları başladı. O kadar şiddetli ki bacağımı hareket ettiremeyecek hatta ağlatacak kadar! (Evet ağrı eşiği yerlerde bir insan olduğum doğrudur) Krampların başlıca sebepleri arasında magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksikliği gösteriliyor ayrıca fosfor fazlalığı .Sosyal medyada takip ettiğim doula arkadaşlarım sağolsunlar kramp sırasında yapılacak hareketleri gösterdiler ayrıca potasyum ve magnezyum zengini gıdaları da hatırlattılar. Potasyum için kuru kayısı, süt, kavun, portakal, muz, domates, avakado, ıspanak, magnezum için susam, fındık, badem, kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm, fasülye, enginar en iyi kaynaklarmış. Gıda takviyesiyle önüne geçilemeyen kramplarınız varsa doktorunuza muhakkak danışın büyük olasılıkla vitamin takviyesi önerecektir. Ben 2-3 günden sonra vitamin takviyesine başladım ve şükür ki kramplar tamamen geçti.

20. Hafta itibariyle yüz üstü uyumak bir hayal oldu. Geceleri uygun pozisyonu bulmak neredeyse imkansı,  bu da sabahları yorgun uyanmaya sebep oluyor. Hamilelikte uyurken sol tarafınıza yatmanız bebeğiniz için en uygunudur, diyor çok sevgili kaynaklar. Ancak bir süre sonra sol tarafınız uyuşmuş olarak uyanacağınızı pek yazmıyorlar 🙂

Bu hafta hamileliğin hep olumsuz yanlarından bahsettim ama çok güzel şeyler de oluyor! Mesela artık minik oğlanın hareketlerini hissedebiliyorum. Ikinci hamileliğim olsa da aradan geçen 5,5 senede bu mucizevi hissiyatı unutmuşum, her hareketi bir heyecan, bir mutluluk. Annelik hissiyatı ve hamileliğin farkındalığı bende bebeğin hareketleriyle doruğa ulaştı. 20. Hafta itibariyle artık bebek annenin sesi yanı sıra dış sesleri de duymaya başlıyormuş. Bunu Kuzey’e söylediğimden beri her gün kardeşine şarkı söylüyor, doğduğunda da söyleyecekmiş ve kardeşi onu hemen tanıtacakmış 🙂

Isim konusunda henüz aile birliği bir anlaşmaya varamadı. Benim bir iki önerim var ama evin erkekleri pek rağbet göstermediler. Kuzey arada benim adımı siz koydunuz kardeşinin adını ben koyayım diye çıkış yapıyor ama anne tecrübesiyle çok güzel savuşturuyorum. Tabi ki Kuzey pek pes etmiyor. Bu konuda diğer önerisi ise kardeşi doğduktan sonra yüzüne bakarak ona yakışan ismi seçmek! Şimdi bulduğumuz ismin kardeşime yakışıp yakışmayacağını nerden bileceğiz anne diye soruyor? Haklı galiba.

Bu hafta tatile çıkacağız, yazın en sıcak döneminde olduğumuzdan biraz endişelerim var. Seyahat öncesi doktor kontrolüne gittim. Doktorum her şeyin yolunda olduğunu herhangi bir risk olmadığını söyledi. Tatilde bol sıvı almam ve çok kilo almamam konusunda ciddi olarka uyardı. Sıvı almak tamam da ikincisi nasıl yapacağım hiç bilemiyorum… Hamilelerin tatilde güneşten korunması ve bol sıvı tüketmesi hayati önem taşıyor. Bu yüzden özellikle öğle saatlerinde güneşe çıkmamaya dikkat edilmeli. Bu  demek oluyor ki  öğle saatlerinde miss gibi bir öğle uykusu  beni bekliyor. Bakalım tatil nasıl geçecek.

21. haftada görüşmek üzere, sağlıkla kalın.
Gebe Evrim
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Gebe Evrim

  Evrim İşeri • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi