Hamilelik Günlüğü Uykusuz Hamileler

Gebe Evrim’den Merhaba!

pregs530_0

 

 

Hamilelik yolculuğunun bir aksilik olmazsa tam ortasında bulunan Gebe Evrim’den herkese Merhaba!


Kısaca ben halihazırda 5,5 yaşında aslan parçası bir erkek evlada sahip ikinci tur anneliğe hazırlanan biriyim. Anneyken bir kere daha anne olmaya hazırlanmak çok heyecanlı ve çok keyifliymiş. Aynı zamanda karışık duygular içindeyim; hem bir evlada sahip olmanın sorumluluğu, zorluğu hem de bir evlada sahip olmanın mutluluğu da, mucizesi ikiye katlanacak. Tekrardan minik ellerin hayatımıza gireceği günü düşündükçe bir sevinç kaplıyor içimi ve yeniden annelik hissiyatı beni ele geçiriyor.

Hamileliğimi 5. haftasında, evde yapılan gebelik testiyle anladıktan sonra ilk işim bir kan tahlili yaptırarak gebeliği kesinleştirmek oldu. 6. hafta ultrason kontrolünde bebeğin kesesi göründü ancak kese içinde bebek oluşumu henüz görüntülenemediği için bir sonraki haftayı beklememiz gerekti. 7. Haftada da bebeğin kesesi düzgün görüntüleniyor ancak henüz bebek oluşumu görülmüyordu açıkçası boş gebelik olması ihtimalini düşünerek biraz tedirgin olduk ama doktorumuzun tavsiyesi ile bir hafta daha bekledik.Bizim minik kendisini anca 8. haftada gösterdi ve 8. hafta itibariyle resmen ikinci çocuğunu bekleyen bir anne oldum. Bu durum bir çok insanda oluyormuş bebeğin oluşumunu 8. haftaya kadar göremeyenler hiç paniklemesinler.
8.-12. haftalar arasında çok ciddi mide bulantılarım dışında hamileliğim son derece rahat ve sorunsuz geçiyor. Hatta çoğu zaman hamileliğimi unutup ters bir hareket yaptığımda vücudumun bana gönderdiği uyarılarla hatırlar oldum. İlk hamileliğimde çok genç olmanın ve başına ne geleceğini bilmemenin verdiği endişeler korkular daha fazlaydı ikinci tur hamilelik kesinlikle çok daha keyifli ve eğlenceli.

Ben aşırı fazla kilo ile hamile kalan biri olduğum için doktorum ilk günden beri kilo konusunda beni çok sık uyarıyor. Doktoruma göre hamilelik sürecini 5-7 kilo ile tamamlamam en ideali. Bebeğin geleceğini duyar duymaz bir diyetisyenden randevu aldım.  Yüksek kiloda hamile kalan anne adaylarının ilk 3 ay içinde 4-5 kilo verip daha sonra hamileliğin ilerleyen dönemlerinde verdiği kadar kilo alarak doğum yapmasının olası olduğunu anlattı. Ancak maalesef ben diyet programına pek uyamadım ilk önce çok ağır bir hastalık geçirdim yaklaşık 15 gün diyet yiyecekler hazırlama imkanım olmadığı için hiç dikkat edemedim. Daha sonrasında ise amacım kilo almamak dikkatli olmak oldu.  Hamileyken diyet yapmak isteyenlerin muhakkak ki desteğe ihtiyacı var. Zaten hamilelik dolayısıyla akşam çok erken saatlerde yatan annenin diyet yemeklerini hazır etmesi mümkün olmuyor. Yemek hazır olmadığında maalesef ki hazır yiyebileceğiniz ne varsa onla idare etmek zorunda kalıyorsun. Biliyoruz ki diyet bir disiplin işi bir gece önceden ertesi günün yeme planını yapmazsan ve işi iradene bırakırsan hiç şansın yok! Kilo almayı minimumda tutmak hem annenin hem bebeğin sağlığı için çok önemli obezite durumunda anne ve çocuğun sağlık risklerine hiç değinmek istemiyorum. En basiti kiloya bağlı olarak 5.aydan itibaren annede hipertansiyon çıkması çok olası ki ben ilk hamileliğimde maalesef bunu yaşadım. Bu yüzden kilo kontrolü hayati önem taşıyor.

Oğluma bir kardeşi olacağını öğrendiğimiz ilk gün söyledik. Çoğu uzmanlar çocuklar sabırsız olduğu ve zaman kavramları bulunmadığı için erken söylemeyi tavsiye etmiyorlar. Şuna inanıyorum ki herkes kendi ailesini ve çocuğunu en iyi tanıyandır ve buna da aile dinamiklerine göre karar vermeli. Biz bu haberi saklayamayacağımızı bildiğimiz için ilk günden paylaşmayı seçtik. Ağbi olacağını duyan 5,5 ‘luk çok mutlu, uzun süredir ağzından düşürmediği hep istediği kardeşi geleceği için şimdilik(!) çok heyecanlı. Bakalım gelecek haftalarda bizi  nasıl tepkiler bekliyor?

 

Gebe Evrim

http://kukishand.com/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Gebe Evrim

  Evrim İşeri • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi