Duyurular Röportajlar Uncategorized

Gelecekten Sorumluyum!

Gelecekten Sorumluyum

Gelecekten hepimiz sorumluyuz… Sadece kendi çocuğumuzun geleceğinden değil, hem başka çocukların hem de dünyanın geleceğinden sorumlu olduğumuzu bilerek yaşasak çok daha farklı olabilir mi her şey?

Bu güzel motto ile yeni bir yola çıkan Şebnem Çavuşoğlu’na “Gelecekten Sorumluyum” nedir sorduk. 5 Nisan’da ikincisi yapılacak olan Geleceğin Ayak İzleri-İlk 1000 Gün Zirvesi’nin yaratıcısı ve aynı zamanda Hayaller Fabrikası’nın kurucusu, girişimci bir anne olan Şebnem’in hayalleri gerçekleşirken bir çok anneye de ilham olması dileğimizle…

 

şebnem

Kısaca bize kendini tanıtır mısın Şebnem? Şimdiye kadar neler yaptın, Hayaller Fabrikası’nın annesisin bize nasıl yola çıktığını anlatır mısın?  

Girişimcilik serüvenimin en başında sosyal girişimcilik hedefimi de aklıma koymuştum aslında. Kadınlara ve çocuklara dokunacak bir şeyler yapmam gerektiğini yıllar önce hayal etmiş, sonra hedeflemiş, daha sonra da planlarım arasına almış bir girişimci olarak devam ettim hep yoluma.

Profesyonel iş hayatını noktalayıp girişimciliğe soyunan, aynı dönemde anne de olan her kadın girişimci gibi ben de işimi ve çocuğumu birlikte büyüttüm.

Bebek Konferansı nasıl ortaya çıktı? 

Anne olmak sorumluluk demekti ama sadece kendi çocuğuma karşı değil de, tüm çocuklara karşı sorumluluk duymaktı benim için. Sadece şikayet etmek, nasıl bir dünyada çocuk yetiştiriyoruz diye düşünerek sızlanmak yerine bir şeyler yapmak gerektiğini aklıma koyduğum gün, bu konuda harekete geçtiğim ilk gün oldu galiba 🙂

“Gelecekten sorumluyum” çok güzel bir söylem. Hepimizi kapsıyor ve hepimiz gelecekten sorumluyuz. Bu güzel isimli proje nasıl ortaya çıktı? 

Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi’ni ilk yılında beklediğimizden çok daha büyük bir ilgi ve başarıyla gerçekleştirdiğimizde tüm markaların, davetli tüm konuşmacıların ortak paydasının daha iyi bir gelecek yaratmak olduğunu farkettim.

Bunca markayı, kişiyi ve STK’yı tek bir çatı altında ve topluma daha fazla fayda yaratmak üzerine kafa yorarken birarada görmek, varolan bu kaynağı farkedip, daha iyi bir gelecek yaratmak için topluma değer katmaya hazır olduklarını farketmek bana bir platform oluşturmak gerekliliğini işaret etti. Sonra bu platformun bir gelecek çatısında yaratılmasının değer katacağını farkettim ve bu hislerle “Gelecekten Sorumluyum” Platformu doğdu.

“Gelecekten sorumluyum” ile yapmayı planladıkların neler? 

Toplumumuzun mental ve bedensel refahı yüksek bireylerden oluşumuna katkıda bulunmak adına yola çıktığımız GELECEKTEN SORUMLUYUM PLATFORMU olarak, çalışmalarımızı bu yönde sürdürürken, toplumun bu ihtiyacını farkeden kişilerin, markaların, kurum ve sivil toplum kuruluşlarının ortaya koyduğu projelerin ve ayırdığı kaynakların çok ciddi bir potansiyel olduğunu keşfettik.

Bu konuda yapılmış çalışmalardan, dünyadaki güzel örneklerden ilham aldık ve global markalar, vizyoner kişiler ve sosyal değişim bilinci olan kurumların katkılarını gördük.

Gelecekten Sorumluyum Platformu olarak, kişilerin, markaların, kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının bu amaca yönelik olarak ortaya çıkardığı projeleri desteklemek, daha iyilerini ortaya çıkarmak ve olası güç birliğinden doğacak fırsatları paylaşarak güçlenmek, sorumluğumuzu ele almak ve daha iyi bir gelecek inşa etmek için büyük bir adım attık.

Yaptığımız ana şey bu sorumluluk ile yola çıkan kişi, marka, kurum ve sivil toplum kuruluşlarını biraraya getirmek ve sorumluluk duygusuyla yola çıktıkları projeleri daha etkin kılmak ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak. Bunu da seminerler, konferanslar, zirveler gerçekleştirerek hayata geçirebildiğimiz gibi, online/offline danışmanlıklar, koçluk, mentorluk, eğitimler, buluşmalar, videolar gibi araçları yaratıcı şekilde kullanarak toplumda daha fazla kişiye ulaşarak sağlıyoruz.

Anne olarak çocuklarımızın geleceğinden sorumluyuz hatta tüm çocukların geleceğinden…Gelecek için biz neler yapabiliriz bu projede herkesin katılabileceği bir sosyal sorumluluk ayağı olacak mı? 

Bu proje tam bir sosyal sorumluk projesi, katkı sağlayacak herkese, her markaye ve hatta her STK’ya kapımız sonuna kadar açık ve toplumsal fayda odaklı olası işbirliği fırsatları için derin bir heyecan duyuyoruz.

bebek konferansı

Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi’nde bu sene neler olacak, anneler için neler hazırladınız?

Tarih yaklaştıkça anne ve babalarla buluşmak için daha da sabırsızlandığımız dolu dolu bir gün yaşayacağız 5 Nisan’da…

Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi’nde bu yıl da birbirinden değerli uzmanları, konuşmacıları ve sürpriz konukları ağırlayacağız.

Bu isimlerden en uzaktan geleni ise bildiğiniz gibi, siz “uykusuzanneler”in çokkkk yakından tanıdığı nam-ı diğer Sleepy Lady, Kim West 🙂

Konferans tarihi, yeri hakkında bilgi verir misin ve de uykusuz anneler nasıl katılabilir?

Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi 5 Nisan 2017’de Point Otel Barbaros’ta gerçekleşecek.

Tüm gün sürecek ve katılım ücretsiz ancak sadece davetiye ile mümkün. Davetiye talep etmek ve katılım kaydını gerçekleştirmek isteyen anne ve babalar iletisim@geleceginayakizleri.com adresinden bize isim /soyisim, e-mal ve telefon numarası bildirerek kayıt yaptırabilirler.

Tüm güncel bilgilere  www.geleceginayakizleri.com dan ulaşabilirler.

Özel bir soru; yeni anne olarak en çok zorlandığın zamanları hatırlıyor musun? O zamanlarda gelecekte bunları yapabileceğini düşünüyor muydun, hayal etmiş miydin?

Anne olmadan önce anne ve bebeklerin hayatına dokunacak bir proje yapma fikri sadece bir hayaldi. Alara’nın doğumu ile birlikte bu hayalimi gerçeğe dönüştürme isteğim bir tutkuya dönüştü, çünkü bana göre annelik gerçekten sadece kendi çocuğundan değil, gelecekten sorumlu olmaktı.

En çok zorlandığım dönem ise, Alara’yı emzirmekte zorlandığım, yetersiz süt sebebiyle kızımı sadece 3 ay emzirebildiğim ve üzülerek belirtiyorum ki, toplum baskısı sebebiyle kendimi yetersiz ve çaresiz hissettiğim zamanlardı.

Herkes kendi geleceğinden de sorumlu…Çocuğu olduktan sonra yeni, bambaşka hatta hayallerindeki kariyere başlamak isteyen ama nasıl ve ne yapacağını bilemeyen annelere önerilerin neler olurdu?

Gelecekten sorumlu olmak bir oksijen maskesi bence, dolayısıyla özellikle anne olduktan sonra kesinlikle ve kesinlikle önce annenin kendi adına, sonra kendi çocuğu adına, sonra da toplumdaki tüm çocuklar adına üstlenmesi gereken bir misyon bana kalırsa…

Dünya sadece kendi kapımızın önü olmaktan çıktı artık, buna göre yaşamayı öğrenmek gerek. Dolayısıyla herkes kendi kapısının önünü süpürdüğünde yeterli olmayacak artık; evimizin önünü, apartmanımızı, sokağımızı, caddeyi ve hatta mahallemizi de süpürmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Tüm annelerin bir iyilik hareketine dahil olmalarını ve mümkün olduğunca aktif bir iyilik hareketinin üyesi olmalarını öneririm. Çünkü bu toplum da; bu toplumda büyüyen çocuklarda bizim, hepimizin ve her annelik serüveni “Gelecekten Sorumluyum” misyonunu içinde barıdırıyor bana kalırsa…

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi