Anne Yazıları Yaşam

Geleneksel Doğumgünü Şenlikleri

Yorucu bir hafta ve onu takip eden yorucu bir hafta sonu ve tekrar yorucu-uykusuz bir hafta sonunun son saatlerinden merhaba!

Biz anaların çilesi biter, yorgunluğu ve uykusuzluğu bitmez kesin anladım, her gün de yaşayarak iyice içselleştiriyorum bu durumu.

Geçen hafta sonu tüm hayat koşturmacası ve yorgunlukları arasında kızımın “Geleneksel 6. Yaş Günü Kutlaması”nı başarı ile atlattık. Darısı nice nice sağlıklı yaşlarını kutlamaya!
Neden “geleneksel” dediğime gelirsek, taa dönüp 1.yaş günü kutlamasından anlatmaya başlamak gerek ve hatta öncesinde de minik bir aile tanıtımı ile..

Bizim aile baba tarafında ciddi bir kalabalık oluşturur. Babamlar, çocukluklarını amca çocukları ile aynı evde geçirmişler. Ve her iki ailenin de 7şer çocuğu olduğu için kısaca babamı 14 kardeş gibi kabul edebiliriz, lakin gerçek kardeş gibiler hepsi.

Bizim kızın doğduğu günden başlayarak sağolsun hiç biri bizi yalnız bırakmadı, hali ile ilk doğum günü tümü için epey heyecanlı oldu. Bizim arkadaşlarımız da bu konuda epey heyecanlı idi. E üstüne annemin ve eşimin ailesini de ekledin mi, 1.yaş gününü biz 41 büyük, 7 çocuk olarak kutladık ki Allah eksik etmesin hiç birini.

Hal böyle olunca 2. ve 3. yaş günü 2 parti halinde aile ve arkadaşlar olarak evde; 4. ve 5. yaş günü dışarda kutlandı. Tüm yaş partilerinde de 1 gün içinde toplamda gene 40a yakın büyük, 10 yaklaşan çocuk şekilde misafir ağırlama ile gerçekleşince bizim doğum günleri el mecbur “Geleneksel”leşti.

Gelenekselleşen parti programını ise şöyle özetleyebilirim;
1.parti aile arasında; 2.parti arkadaşlarla…

Bu 2 parti durumuna bünye alıştı.

Birinde bahane ile aile toplantısı yapıyoruz, herkes işlerin ucundan tutuyor ve olay çok fazla yorucu olmadan sona eriyor. Aile partisinde tek sıkıntı 30 kişiye yetecek oturma yeri, çay bardağı vs denkleştirmek oluyor genelde.
Arkadaş partisini de artan arkadaş sayısı nedeni ile dışarıda kutlayınca sorun kalmıyor.

Her şey bu seneye kadar bu çerçevede sorunsuz gitti. Lakin bu sene kızım bir de arkadaşlarına ev partisi istedi ki, aman allahım!!!

Bu gidişle seneye “Geleneksel”den “Uluslararası”na geçiş yapar mıyız dersiniz?

Misafir yazar: Begüm Onay Doğantan
www.dilimdenyaziyadusenler.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Begüm Onay Doğantan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi