Sağlıklı Yaşam

Grip Olacağınızı Anladığınızda Yapmanız Gereken İlk Şey

955

Henüz tam hasta olmadan virüsü yok etmek için neler yapılabilir diye,  dahiliyeden immünolojiye 10 tane uzman doktora sorduk ve hepsinden aldığımız cevap hemen hemen aynıydı.

Daha fazla su içmek, çinko desteğinden, tavuk suyu çorbadan, nem makinesi çalıştırmaktan ve burun spreyleri kullanmaktan daha etkilidir.

Gribin geldiğinin habercisi olarak boğazınızda kaşınma hissettiğiniz anda ya da geniz akıntısı başladığında bunu hemen yapmaya başlayın. Tutarlı olun- her saat ya da 2 saatte bir birer bardak su içmek semptomları azaltacaktır, ama içmeyi unuttuğunuz zaman aynı semptomlar tekrar başlayacaktır.

Yapışkan bir sebep
Griple savaşmak için vücudumuza su almamıza ihtiyaç var vücudumuz virüsten kurtulmak için mukus (sümük) üretmek zorundadır ve bunu da sürekli bir sıvı alımı olmadan yapamayız. Solunum borunuz mukus ve bu mukusu tüm alt ciğerlerinizden ağzınıza kadar olan yol boyuca borudan yukarı taşımaya yarayan ince tüylerle kaplıdır. Virüsler ve enfeksiyonlar mukusun içindedir ve bunları yutup sindirim sisteminizden geçirerek temizlersiniz diyor, laboratuarında bu konularla ilgili çalışmalar yapan  Columbia Üniversitesi’ nden Vincent Racaniello.

Sürekli su içmek mukus üretiminin akışını sağlar. Bu, masanıza bir bidon su koyup günde defalarca tekrar tekrar dolduracağınız anlamına gelmiyor. Yeteri kadar sıvı içtiğinizi, idrarınızın açık sarı olmasından anlayarak doğru ve denenmiş önerileri takip edin. Eğer idrarınızın rengi koyuysa su alımınız azalmış demektir. Bir doktor, alnınızın derisini sıkarak (deri turgoru testi) ve bunun gibi testler yaparak da susuzluğunuzu tespit edebilir, fakat bu metotlar sürekli tekrar gerektirebilir- idrarın rengine bakıp anlamak çok daha kolaydır.

O halde bu gece bunu yapın

Bu gece en az 7-8 saat uyuyun. (Eğer yapabilirseniz 9-10 saat daha da iyi olur.) Uzmanlar doğru bir dinlenmenin de bol su içmek kadar önemli olduğunu belirtiyorlar; her ne kadar semptomlar belirdiğinde kafanızı koyup yatmak her zaman mümkün olmasa da…

Uyku üzerine yapılan yeni çalışmalarda, araştırmacılar sağlıklı erkek ve kadınların bir hafta boyuca uyku düzenlerini izlemişler, sonra onları karantinaya alıp onlara virüs verip kaçının virüse yakalanacağına bakmışlar. Az uyuyanlar virüse daha kolay yenilmişler. Uyku ayrıca mukusun, virüs ve enfeksiyonları yukarı ve dışarı doğru hareket ettirmesine yardımcı olur. Basit bir açıklama ile; uyuduğunuz zaman, vücudunuz enerjisini bağışıklık sisteminin güçlenmesine yönlendirir, ama uyanık olduğunuz zaman bu enerji vücudunuz tarafından diğer işleyen fonksiyonlara harcanır.

 

Aşağıdaki önerileri dikkate alıp, hızlıca iyileşmeyi başarabilirsiniz.

Masaj Yaptırın

Bir çok çalışmanın gösterdiği üzere, masaj kan dolaşımını, kalp ritmini ve sıkıntıyı azaltır ve bunların azalması yani yavaşlaması stres seviyenizin düşmesine ve bağışıklığınızın biraz toparlanmasına neden olur.

İşinize yaraması için böyle yapın: Her türlü ovma iyidir, yeter ki makul bir baskıyla yapılsın. Masaj rahatlatmalı ama ağrıtacak kadar sert bir masaj olmamalıdır.

Ne kadar zamanda bir yapılmalı? Bununla ilgili net bir bilim yok ama uzmanlar ayda bir kez (ya da daha fazla) yapılmasının iyi olacağını belirtiyorlar.

Soğuk bir duş alın

Soğuk duşun yorgunluğa, migrene, kan dolaşımına ve ağrıları azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Denemekten zarar gelmeyecektir.

İşinize yaraması için böyle yapın: Kısa süreli duş alın. Yaz mevsiminde 10 dakika soğuk duş iyi olabilir, ama kışın ılık bir duşun sonrasında sadece 1 dakika soğuk su altında kalmak daha tolare edilebilirdir. Eğer kalp sorunlarınız varsa doktorunuza danışmadan soğuk duş almayın çünkü ani soğuk kan dolaşımınızı etkileyecektir.

Zencefil alın

Asırlardır zencefil, mide bağırsak hastalıklarından, kabızlığa kadar çok geniş alanda tedavi için şifa olmuştur. Araştırmacılar da zencefilin içeriğinde rahatsızlıklara iyi gelecek maddeler olduğunu tespit etmişlerdir.

İşinize yaraması için böyle yapın: Taze zencefil – çaya konabilir ya da doğrudan yiyebilirsiniz – en iyisidir. Fakat diğer formlarda zencefil de faydalıdır. (Toz, kurutulmuş, pişmiş,…)

Ellerinizi yıkamak

Hastalıklardan korunmak için bir numaralı önlem ellerinizi yıkamaktır.

İşinize yaraması için böyle yapın: Ellerinizi normal sabun ve ılık suyla en az 20 saniye yıkayın. Ellerinizi detaylıca parmak aralarınızı, tırnak aralarınızı da iyice yıkamalısınız. Her aile bireyi için farklı el havlusu, ya da kağıt havlu kullanın.

C Vitamini alın

Her ne kadar C vitamini ve çinkonun gribi önlemesi tartışmalı bir durum da olsa, bazı çalışmalar  C vitamininin etkili olduğunu göstermiştir – özellikle de aşırı stres altında olan kişiler için – ve çinko da virüsün çoğalmasını engelleyebilir denmektedir. Uzmanlar en azından denemenin zararı olmadığını söylüyorlar.

İşinize yaraması için böyle yapın: Gribin ilk belirtilerinden itibaren belirli bir miktarda C vitamini alabilirsiniz. Çinko için ise; grip başladığında tabletlerden günde birkaç kez alabilirsiniz.

Sarımsak yiyin

Sarımsak antioksidan açısından zengin olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve enfeksiyonlarla savaştığı bilinmektedir. Aynı zamanda bunlara ilaveten kanseri bertaraf etmek ve kalp sağlığını korumak için de önerilmektedir.

İşinize yaraması için böyle yapın: Eğer kötü ağız kokusu ve gaz yapması durumundan endişeliyseniz, yalnız değilsiniz. Yan etkilerini azaltacak opsiyonlarınız var. Durmuş sarımsak ekstresi harika bir kokusuz alternatiftir ve sarımsağın süper yiyecek olmasını sağlayan bileşenlerinin de yüksek konsantrasyonundan oluşur.

Olumlu olun

Bir çalışmada, pozitif davranış sağlayan beyin aktivitesine sahip olan katılımcılarda, gribe karşı daha fazla antikor üretildiği görülmüştür. Araştırmacılar aradaki bağlantı konusunda çok emin değiller ancak, beyin bağışıklık sistemi ile iletişim halindedir diyor doktorlar.

İşinize yaraması için böyle yapın: Eğer her zaman pozitif düşünmüyorsanız, uzmanlar en azından daha az negatif olmanızı öneriyorlar. Hasta olduysanız, semptomların üzerinde durmayın ve en kötüsünü düşünmemeye çalışın. (kendinize “ben her yıl bu aylarda hasta olurum” ya da “Bu hastalık bütün haftamı mahvedecek.” demek gibi..) “Kişiliğinizi değiştiremezsiniz ama davranışınızı değiştirebilirsiniz.”

 

 

 

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/entry/cold-prevention-tips_563d23a3e4b0307f2cad96d0?section=parents&ncid=tweetlnkushpmg00000041

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi