Bebek Bebek bakımı

Güvenli Çocuk Odası İçin 5 Adım

bebek odası

 

Bebeğinizin odasını boyamak ve döşemek çok eğlencelidir, ama aynı zamanda güvenli olması için, önemli detayları da atlamamak lazım.

İşte size bebeğinizin odasını güvenli hale getirmeniz için ipuçları ve öneriler…

 

1.Odada prizler ve döşenmiş kablolar güvenli mi?

Günümüzde üretilen prizlerin bir kısmında açma kapama düğmeleri vardır. Bu tip prizlere priz kapakları yerleştirmek gerekli değildir. Onun dışında bebeğinizin güvenliği için, parmaklarını sokmaması ya da aletlerin fişlerini kendi başına prize sokmaya çalışmaması için kapak kullanabilirsiniz. Ayrıca elektrikli aletleri de çocukların ulaşamayacağı yere koymanız güvenli olacaktır.

Kabloların dışının aşınmamış, içindeki iletken tellerin açığa çıkmamış olduğundan emin olun ve hatta mümkünse yerlerini değiştirin. Kablolar ve teller çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde bulunmalı ve ısı kaynaklarına yakın olmamalıdır.

Odayı nasıl ayarlayacağınızı planlayın.: Yeteri kadar priz var mı ve doğru yerlerde mi? Eğer prizler doğru yerdeyse ve yeteri miktardaysa o zaman uzun kablolar olmayacaktır.

Eğer eviniz büyükse ve henüz yoksa, evinizin her katına duman alarmı taktırın.

Eğer doğalgaz ile ısınıyorsanız, kombi varsa, karbon monoksit alarmı taktırmalısınız.

Alarmları her ay çalışıyorlar mı diye kontrol ettirin. Pillerini her yıl yenileyin.

 

2.Kapı ve pencereler güvenli mi?

Perde ve storların uzun ipleri olmamalı. Eğer varsa, onları yukarıda bir yerde toplayıp bağlayın.

Eğer pencereleriniz üstten açılabiliyorsa daima üstten açın. Her zaman aşağıdan açılmasını önlemek için güvenlik kilitleri olsun. Çocuğunuzun üzerine tırmanabileceği eşyaları, mobilyaları camların önüne koymayın.

Ufak çocuklar, evin içinde gezmeye başlayınca genelde parmaklarını kapıya sıkıştırırlar. Parmaklarının sıkışmasını engellemek için kapı stoperleri koyun.

 

3.Eski boya var mı?

1960’lı yılların ortalarına kadar, bazı boyalarda kurşun kullanılabiliyordu. Kötü koşullarda, kurşun boyalar tehlikeli toz çıkarabilirler. Eviniz 1970’lerde inşa edildiyse, ve halen aynı boya duruyorsa kurşun içeriyor olabilir. Eğer bu durumdaysa, üzerine yeni bir kat boya sürüp kaplayabilirsiniz. Eğer dökülüyorsa, boyanın tamamen kazılması gerekmektedir.

Yeni modern ev-bina boyaları kurşun ilavesi içermez.

 

4.Mobilyaları güvenli bir şekilde nasıl yerleştirebilirim?

Bebeğinizin odasında, devrilmeyecek sabit mobilyalar kullanın. Eğer sandık, gardırop, şifonyer gibi mobilyaların risk oluşturacağından endişeleniyorsanız, onları duvara monte edebilirsiniz.

Yoğun bir anne olarak, potansiyel riskleri gözden kaçırmak kolaydır. O yüzden bebeğinizin kafasını çarpması ya da parmaklarını sıkıştırmaması için çekmeceleri ve kapakları mutlaka kapalı tutun. Bebeğinizin açmasını istemediğiniz alçaktaki çekmecelere mandal kilitler koymanızda faya var. Eşyaların köşelerine koruyucu silikon köşe kaplamalarından koyun.

Bebeğiniz alt değiştirme masasının üzerindeyken gözünüzü üstünden ayırmayın. Bu yüzden bebek bezleri, ıslak mendiller, kremler ve diğer ihtiyaçlar bebeğinizin ulaşamayacağı yerde ama sizin de hemen elinizin altında olmalı. Odayı dekore ederken, bunları aklınızda bulundurun. Kullandıktan sonra bunları bebekten uzağa kaldırın.

Ekstra güvenlik için alt değiştirme masasını duvarın dibine koyun. Ayrıca, alt değiştirme örtüsünü yere de serebilirsiniz. Böylece bebeğiniz hiçbir şekilde düşme tehlikesi yaşamaz.

 

5.Bebeğimin uyuması için en güvenli yer neresi?

Eğer bir bebek karyolası alıyorsanız, güvenli olduğundan emin olmalısınız. Parmaklıkların aralarındaki mesafe önemli. Karyolanın üzerinde basamak tarzı çıkıntılar olmamalı. Ölçüleri standart olmalı ki, şilte ve çarşaflar tam oturmalı.

Eğer karyolanız ikinci el ise ya da birinden ödünç aldıysanız tedbirli olun. Parmaklıklar 6.5 cm den fazla aralıklarla olmamalı. Bebeğinizin tırmanmasını sağlayacak basamak ya da tümsekler olmamalı. Dökülmüş boyaları olmamalı. Eğer boyaları dökülüyorsa tekrardan bebekler için uygun olan boyalarla boyatın.

Karyolanın etrafında güvenliği sağlayın; pencerenin, ısı kaynaklarının, lambaların, çerçevelerin ve kabloların yanında olmamalı. Bebeğinizin tırmanabileceği eşyaları da karyolanın yanlarına koymayın.

Karyolanın içine yastık, minder, battaniye, yorgan veya yumuşak oyuncaklar koymayın. Karyolanın içinde kalabalık ederler; ve ani bebek ölümlerine sebep olabilir.

Güvenli ve rahat uyuması için oda ısısı 16-20 derece arasında olmalıdır. Basit bir oda termometresi size yardımcı olacaktır.

Karyolayı kaloriferin, ısıtıcının yanına ve çok güneş alan yere koymayın. Bebeğinizi asla sıcak su torbasıyla veya elektrikli battaniyeyle uyutmayın.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi