Çözüm yolları Faydalı bilgiler İlk 4 ay için öneriler Uyku Eğitimi Uyku eğitimine başlarken

Hangi Uyku Eğitimi Metodu Size Uygun?

bebek uyku yöntemi

Çocuğunuzun mizacını göz önünde bulundurun.

Eğer çocuğunuzun mizacına, karakterine göre bir yöntem seçerseniz, daha başarılı ve hızlı sonuç alırsınız. Aynen çocuğunuzu disipline ederken olduğu gibi, uyumlu, sakin çocuklar daha kolay disiplin altına alınır; diğer taraftan ötekiler için disiplin sağlamak daha zordur. Bu uyku eğitimde nasıl olur? Ilımlı çocuklar istikrarlı,ılımlı ve sakin bir aile desteğiyle öğrenebilirler; ağlatmadan  ya da hafifleştirilmiş uyku metodu( ağlamasına daha hafif yaklaşımla sadece kendini güvende hissedecek şekilde yaklaşarak) . Kararlı ve direnç gösteren çocuklarda ise bu aile desteği süreci uzatır ve inatlaşma başlar, o sebeple ağlatarak uyutma metodu   daha fazla işe yarar. Bebeğinizin strese gösterdiği hassasiyet de teknik seçerken aklınızda bulunmalıdır. Kendini çabuk toparlayan mizaca sahip çocuklarda ağlatarak uyutma metodu daha fazla işe yarar. Hassas bir çocuk daha dikkatli yumuşak bir yaklaşım ister. Çok hassas çocuklarda beraber uyuma önerilebilir. Ancak bu tüm çocuklarda işe yaramayacaktır. Mesela bazı çocuklar oyun arkadaşıyla ya da anne babasıyla beraber uyumayı fazla eğlenceli bulacaktır, uyuyamayacaktır; onlar için kendi yatağında uyuması daha faydalıdır. Bebeğinizin mizacını anlamak için onun yeni ve stresli durumlarla nasıl başa çıktığına bakın. Korku hissedip fazlaca rahatlatılmak mı istiyor? O halde siz hassas bir bitki yetiştiriyorsunuz. Hemen atlatıp, kendini toparlıyor mu? O halde çabuk toparlayan, esnek bir bebeğiniz var demektir.

Kendi mizacınızı göz önünde bulundurun.

Sizin uyku yöntemini uygulama beceriniz bu programın başarısının anahtarıdır. Kendi tercihlerinizi dikkate alın. Ebeveynler, güçlükleri ve kısıtlamaları belirlemelidirler. Ebeveynlerin kendini uykusuz hissetmeleri ve programı sürdürememeleri sebebiyle ve ya ağlamalarına dayanamamalarından dolayı bazen uyku eğitimi başarısız olabilir. Eğer bebeğiniz hıçkırarak ağlamaya başlayıp sizi de dayanamayacağınız bir hale getirdiyse, daha hafif bir metot uygulayabilirsiniz. Örneğin sizin ara ara yanında güven verecek şekilde bulunacağınız metot olan hafifletilmiş uyku metodu. Uzmanlardan bir kısmının görüşüne göre bu noktada kendinizin uykusuz olmanız sebebiyle bebeği yanınızda yatırmak doğru bir tercih olmayacaktır.

Ev halkını göz önünde bulundurun.

Hem anne hem baba programı uygulamayı ortaklaşa mı üstlendi? Eğer bu eğitimi nöbetleşe yapmıyorsanız, bu zor işi üstlenen ebeveynin stresini azaltacak olan yöntemi seçin – ve sadece bu kişi bilmeli ki başlarda olan bu ağlamalara dayanmanın stresi sonraki aylarda olmayacak.

Ailede bu eğitim sırasında ağlama sesinden rahatsız olup uyanacak ve uyku düzeni bozulacak başka kardeş var mı? Eğer varsa, siz ağlatma metodundan farklı bir metot uygulamalı ya da odalarını ayırmalısınız.

İşe yaraması için zaman tanıyın.

Eğer bir yöntem seçtiyseniz, ona bağlı kalın ve inançlı olun. Yöntemden pes etmek ve değiştirmek için 8-10 gün geçmesini bekleyin. “Her şey düzelmeden önce biraz daha kötüleşir.” derler. Eğer bebeğiniz halen uyku perisiyle kavga ediyorsa, programı kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda değiştirmekten çekinmeyin. Her çocuğa yarayan tek bir çözüm yoktur. Eğer çocuğunuzu analiz edip, uyku sorununa yol açan sebepleri belirleyebilirseniz, ona göre bir metot uygulamanız ve başarıya ulaşmanız daha kolay olacaktır. Bazı uzman görüşlerine göre babalar genelde bebeğin neden uyumadığı konusunda tespitte bulunmak ve uyku metoduna öncülük etmek konusunda daha iyidirler. Eğer anne emziriyorsa ve lohusalık yaşıyorsa, babalar bu süreçte onlar kadar bitkin düşmezler.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

  1. ceren

    Merhaba,benim 4 aylik guzel bir oglum var.3 aydir surekli okuyorum arastiriyorum ama hangi yontem benim ogluma uygun tam olarak bilmiyorum. Tracy Hogg yontemini sectim son olarak. Benim de rahatlikla uygulayabilecegim bir yontem olarak dusundum ancak ben su an bebegimi sallayarak uyutuyorum.sizce secimim dogru mu?Bir de uyku egitimine nereden baslamaliyim? Geceleri ayni saatte kalkip emme aliskanligi da var gunduz tam uyumama da. yardimci olursaniz cok sevinirim.

  2. Merve Erdem

    Benimde iki aylık oğlum var. saat 22:00 da bir yatıyor sabah 3:30 gibi uyanıp emip gazını alıp hemen yatırıyorum. Bu süre bazen uzuyor sabaha karşı 5:00 gibi de uyanıyor. Bazen alıp emzirsem mi diyorum bu sefer uykusunu bölecem diye korkuyorum. ne yapmalıyım? Hangi uyku yöntemini seçmeliyim?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi