Duyurular Yaşam

Hastalıkların sebebi temizlik! olabilir mi?

IMG_20161123_111714

Sevgili Uykusuz Anneler,

Temizliğin insan sağlığına zarar verebileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Kullandığınız ürünler sizi ve ailenizi hasta ediyor olabilir mi? Yıllarca evin sadece! çamaşır suyuyla temiz olabileceğini sanarak büyüyen nesiller olarak, bir süre sonra hapşırmaya başlayınca bu işte bir yanlışlık olduğunu anlamıştık! Sonra bebeklerimiz olunca her şeyi ince eleyip sık dokurken temizliğin aslında bol kimyasal demek olmadığını da öğrenmiş olduk. Sağlığımıza ve çevreye zarar vermeden de temizlik yapmak mümkün. Nasıl derseniz tüm detaylar röportajımızda!

Röportajımızın ilk kısmında temizlik ürünleri içindeki zararlı maddeleri ve kullanım detaylarını Bio.Uzm. Hülya Nurel’e sorduk. İkinci kısımda da bizlere sağlıklı ve çevre dostu alternatifler sunan Uzay Kimya Paz.Md. Ebru Eröztürk’ten ürünler hakkında detaylı bilgiler istedik. Sağlığımızla ve çevreyle dost alternatifler bulmak, kullanmak sadece kendimize ve çocuğumuza değil, gelecek nesillere de borcumuz… Bu dünyayı belki artık daha iyi hale getiremeyiz ama en azından bulduğumuz gibi bırakmaya çalışabiliriz.

Bu çabaya küçük de olsa bir katkı sağlayabilmek için, bu yazının altına yorum bırakan uykusuz annelerden 3 kişiye Green Clean ürünlerinden hediye edeceğiz. Katıldım yazmanız yeterli!

*15.12.2016 Güncelleme: Green Clean ürünleri kazanan uykusuz anneler; Hatice Gizem Kurt, Şebnem Güvenç Kumaru ve Deniz Çıracı. Tebrikler mail adreslerinize iletişim bilgisi rica maili gönderilmiştir. Katılan tüm uykusuz annelere teşekkür ederiz.

Bio. Uzm. Hülya Nurel ‘e soruduk;

Toksik madde ne demek? 

Toksik madde, canlı organizmalarda istenmeyen, zararlı, olumsuz sonuçlar doğuran kimyasal maddeler, biyolojik ve fiziksel ajanlardır.

Organizmanın normal metabolizması için gerekli olmayan çeşitli yollarla dışarıdan alınan ilaçlar dahil tüm yabancı maddeler de toksik etki yapabileceği gibi canlı organizma için gerekli olan maddeler (hormonlar, bazı aminoasitler gibi veya vücut için gerekli dışarıdan alınan maddeler de, vitaminler, yemek tuzu gibi) yüksek dozlarda alındığında da vücutta birikerek toksik etki gösterebilir.

Temizlik için kullanılan ürünlerde toksik maddeler bulunuyor mu? Kabul edilebilir sınırlar/değerler neler?

Ne yazık ki pek çok temizlik ürününde pek çok toksik madde bulunuyor. Çevre uzmanları ortalama bir evde kullanılan temizlik ürünlerinde 60’tan fazla kimyasal maddenin toksik olduğunu bildirmektedir. Her bir bileşenin kabul edilebilir sınırları vardır ve farklıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, her gün kullandığımız zararlı kimyasal maddelerin vücutta birikerek genellikle zaman içinde hastalıklara neden olmasıdır. Aşağıdaki maddeler üreticiler tarafından kullanılması gereken sınırlarda kullanılmasına rağmen zararları kanıtlanmıştır ve kullanılmamalıdır.

Amerika’da toplumsal bir örgüt olarak çalışan Environmental Group tarafından ilan edilmiş, temizlikte kullanılan en çok zararlı maddeler şunlardır:

 1. PERCHLOROETHYLENE

Kuru temizleme solüsyonlarında,bazı standart  leke çıkarıcılarda  bulunur. Sinir sistemi hastalıklarına neden olduğu gibi kanserojen olabileceği bildirilmektedir.

 1. TRICLOSAN

Antibakteriel sabunlarda bulunan kuvvetli bir bakteri öldürücüdür. Ancak American Medical Association bakteri direncini tetikleyebileceğini bildirmektedir. Hormonal bozukluklara neden olabileceği gibi kanserojen olabileceği bildirilmektedir.Ayrıca zararlı bakterileri öldürürken vücuda yararlı ve sağlıklı bir yaşam için gerekli iyi bakterileri de öldürdüğü için dikkatli kullanılmalı devamlı kullanılan bir ürün olmamalıdır.

 1. AMONYAK

Standart Banyo, lavabo, mücevher parlatıcısı gibi temizleyicilerde ve cam temizleyicilerde bulunur. Solunum yoluyla alınarak astım, solunum hastalıklarını tetikler, temizlik işçileri gibi sık kullanan kişilerde kronik bronşit ve astım hastalıklarının amonyak kullanımıyla ilgili olduğu bildirilmektedir.

 1. KLOR

En yoğun çamaşır sularında olmak üzere, ovma tozlarında, tuvalet temizleyicilerde bulunur. Solunum sistemiyle vücuda girer, ağız ve nefes yollarındaki nem ile birleşerek vücutta hidroklorik asite döner. Nefes yollarının tahrişine ve çok uzun süreli ve yüksek miktarda kullanıldığında akciğerlerin harap olmasına kadar gider. Tiroid hastalıklarına da neden olabilir.

 1. SODYUM HiDROKSİT-KOSTİK

Fırın temizleyicilerde ve lavabo açıcılarda bulunur. Direk cilde teması o bölgede ciddi hasarlara neden olur. Solunması boğaz ağrılarına ve boğaz yollarının tahrişine yol açar.

Ciltten geçen ve solunumla geçen toksik maddelerin sağlığa zararları nelerdir? Çocuklarda zararları nelerdir?

Her gün rutin olarak maruz kaldığımız bu maddeler cildimizden emilerek veya solunum yoluyla vücuda girerek astım, kanser, üreme sistemi hastalıkları, hormonal bozukluklar ve sinir sistemi hastalıklarına neden olmaktadır.

Çocuklar hassas cilde sahip olduğu için zararlı kimyasallar daha çabuk ve şiddetli etki gösterir. Ayrıca vücutlarında biriken bu maddeler büyüme ve gelişmelerini etkiler. Son zamanlarda ergenlik yaşının 7 yaşa kadar inmesi bahsi geçen toksik maddelerle ilişkilendirilmiştir.

Temizlik ürünleri kapsamında doğal ürün ne demek, organik ürün ne demek? Aralarındaki farkları belirtir misiniz?

Doğal madde, doğada bulunan, yenilenebilen kaynaktan gelen ve yapısında hiç petrol bileşimi içermeyen maddedir.

Natural ürün tanımı daha çok gıdalar için yapılmıştır.

Doğal ve bitkisel ürünlerde kullanılması yasaklanan maddeler; Yukarıda zararları açıklanan maddelere ilaveten, insan hayatını risk altına aldığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olan aşağıdaki maddelerin de kullanılması yasaklanmıştır.

Sentetik silikon ve petrol bileşimleri, Parabenler,  Petrolatum/Mineral Oil/Paraffin, Kimyasal Güneş Koruyucular (Avobenzone / Oxybenzone), Glycoller, Phthalatlar, Ethoxylated bileşikler, Ethanolaminler, Synthetic polymerler, Formaldehyde Donorleri (DMDM Hydantoin / Diazolidinyl Ureal / Methylisothiazolinone)

Temizlik ürünlerinde de aynı şekilde yukardaki yasaklı maddelerden herhangi biri varsa doğal formülden bahsedilemez.

Organik; pestisit, sentetik gübre, kanalizasyon çamuru, genetiği değiştirilmiş organizmalar ya da iyonizasyon radyasyon kullanılmadan yetiştirilen ürünlerdir. Bu ürünler öncelikle gıda sektörü için kullanılır.

U Green Clean temizlik ürünlerinin ana hammaddesi doğal ve bitkisel olan şeker pancarı,hindistan cevizi yağı ve patates gibi bitkilerden elde edilmekte olup. Kokulandırıcı olarak sentetik esanslar değil ve organik sertifikası olan yağlar kullanılmaktadır.

Standart  kimyasal temizleyiciler ile ekolojik sertifikalı temizleyicilerin farkları nelerdir?

Standart temizleyiciler ne yazık ki yukarda bahsedilen pek çok zararlı kimyasal maddeyi içerir çünkü temizlik ürününün içeriğinde bulunan kimyasallar seçilirken  temizlik için bekleneni yapması üzerine  odaklanılmış ve formüle edilmiştir. Ancak formülde kullanılan hammaddelerin canlı vücudunda nasıl bir etkileşime gireceği son 5 yıldaki araştırmalar sonucunda dikkat çekmiştir. Ama henüz bu konuda regülasyon oluşturulmamıştır.  

Ekolojik sertifikalı  temizlik maddesi ise formüllerde kullanılacak  hammaddelerin  elde edilişlerinden üretime ve paketlenene kadar denetlenir. standartlara uygunluğu onaylandıktan sonra tüketiciye sunulur. Bu nedenle ev ortamımızın sağlığını korumak istiyorsak mutlaka ekolojik sertifikalı temizlik ürünleri kullanmalıyız.

Sertifikalı doğal ve bitkisel  ürünler alırken tüketiciler nelere dikkat etmelidir?

Temizlik ürünü alırken mutlaka ekolojik  sertifikası olmasına ve dermatolojik testlerinin yapılıp onaylanmış olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer standart ürün alıyorsak mutlaka etiketine bakmalı ve yukardaki maddelerden içeriyorsa tercih etmemeliyiz.

 

Uzay Kimya Paz.Md. Ebru Eröztürk’e sorduk:

ekolojik ürün

Çevre dostu ürün ne demek bize açıklayabilir misiniz? Çevre dostu ürünleriniz neler? 

Çevre dostu ürün demek ürünün içeriğindeki tüm hammaddelerin üretim süreçlerinden başlayarak, ürünün üretilmesi, ambalajlanması, tüketici tarafından kullanılması ve en son atıklarının doğaya atılmasına kadar geçen tüm süreçte  öncelikle insana ve doğaya olumsuz etki yapmadığı kanıtlanmış ürün demektir. Bizim çevre dostu ürünümüz U Green Clean markalı ürünlerimizdir.

Önce evde en fazla ihtiyaç duyulan EL SABUNU, Elde BULAŞIK DETERJANI,ÇAMAŞIR DETERJANI VE ÇAMAŞIR YUMUŞATICISI, kadınlarımızın vazgeçemediği Bitkisel Çamaşır Suyu, Çok amaçlı Temizleyici, Banyo ve Mutfak Temizleyici ile başladık.

ugreen clean ürünler

 

Ürünlerimize gösterilen ilgi bize tüketicinin gerçekten uzun zamandır beklediği ürünler olduğunu gösterdi. Tüketicilerimizden gelen talepleri her zaman dinlemeye ve karşılamaya çalışan bir firma olduğumuz için son olarak da bulaşık makinesi için olan ürünlerimizi serimize ekledik. Toplamda 10 çeşit ürüne ulaştık.

Uzay Kimya Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren, köklü bir temizlik ürünleri markası. Kimyasal ürünler üretmekte olan bir firma neden çevre dostu ürünler üretmeye başladı? 

Biz UZAY KİMYA’yı 33  yıl evvel kurduğumuzda daha Türkiye’nin ilk ürünlerini gerçekleştirmeye başladığımızda 5 temel etik değerimizi ortaya koyduk;

 • Tüm ürünlerimizde kullandığımız hammaddeler üretim yaparken işçimizin sağlığını olumsuz etkilememeli. İşçi yani insan sağlığına zarar verebilecek türdeki hammaddeler üretimimizde kullanılamaz.
 • Ürünlerimiz, tüketicilerin sağlığı için ciddi hiçbir tehlike içermemeli. Örnek olarak hiçbir ürünümüzün arka etiketinde; “kullanırken eldiven kullanınız” ifadesini göremezsiniz.
 • Ürünlerimiz temizledikleri hiçbir şeye zarar vermemeli, kullanım ömrünü kısaltmamalı. Mesela yıpranan, rengi atmış çamaşırlar, çatlayan ahşaplar vs…
 • Ürünlerimizi kullanan tüketici  minimum su ve elektrik enerjisi kullanarak  temizlik işini çözmeli. Daha kısa durulama, düşük sıcaklıkta yıkama, SUSUZ TEMİZLİK dediğimiz trigerle püskürterek durulama istemeyen temizlik ürünleri. Mutfak, banyo temizleyicileri vs…
 • Ürünler kullanılıp bitirildikten sonra doğaya atılan atık sulara en az kimyasal salınması ve bu kimyasalların da doğaya olabildiğince az zarar vermesi ve doğada yüksek oranda parçalanması.

Özetlemek gerekirse, firma olarak Türkiye’de ve dünya da daha çevre duyarlılığı gündemde yokken, çevrenin ve insanın korunması her zaman önceliğimizdi. Günümüzde çevre dostu ürünlerin aranması ve tüketicinin bilinçlenmesi üzerine sertifikalı ürünler üreterek  tüketicimize de daha yüksek bir güven vermeyi hedefledik. Ekolojik sertifika firmasını da seçerken de Avrupa’nın en ciddi ve güvenilir firmasını seçtik. Belçikalı Certisys’e bağlı ECOGARANTİ sertifikalı ürünler üretmeye başladık.

Halihazırdaki devam eden kimyasal ürünleriniz de çevre dostu ürünlere evrilecek mi?

Daha evvel de bahsettiğim gibi bizim hâlihazırdaki ürünlerimizin hepsi zaten standart temizleyicilerden çok  farklıdır. Genelde petrol bazlı hammaddeler kuvvetli asit ve alkali hammaddeler kullanmamaya dikkat edilir. Biz de zaman içersinde sadece U Green Clean markalı ürünlerimiz gibi bitkisel, doğal ve organik içerikli ürünler üretmeye dönmek istiyoruz.

2016-12-04 23.22.26

Doğal/organik ürünlerin, kimyasal temizleyiciler gibi başarılı şekilde leke çıkarmadığı, temizlemediği kanısı var. Bu konuda sizin ürünleriniz bazında başarılı bir sonuç elde etmek için uykusuz annelere kullanım önerileriniz neler?

Ekolojik sertifika veren firmanın müsaade ettiği hammaddeleri kullanarak standart deterjanlar kadar  temizlik performansını sağlamak için AR GE miz uzun ve ciddi çalışmalar yaptı. Bugün mutlulukla görüyoruz ki  ürünlerimizde hiç bir performans problemi yoktur. Şu ana kadar aldığımız dönüşlerden ürünlerimizi kullanan tüm tüketicilerimizin beklentilerini karşılamakta olduğunu görmekteyiz.

Tek önerimiz ürünlerimizin kullanım şekli ve miktarları için etiketlerimizi dikkatlice okumaları.

“Organik ürünler pahalıdır” deniyor, sizin ürünlerinizin fiyatları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Çok özel ürünler olmasına ve benzer ithal ürünlerin çok pahalı satılmakta olmalarına rağmen, Ecogaranti sertifikalı ürünlerimizi fiyatlandırırken hedefimiz ve düşüncemiz ürünlerimizin halkımızın büyük kesiminin alabileceği bir fiyatta olması idi. Böylece hem halkımızın sağlığı hem de sağlığımızla çok yakından ilgili çevremizi korumak önceliğimizdi.

U GREEN CLEAN SIVI ÇAMAŞIR DETERJANI 1 LT. 16,25 TL
U GREEN CLEAN YUMUŞATICI 1 LT. 10,50 TL
U GREEN CLEAN ÇOK AMAÇLI YÜZEY TEM. 1 LT. 8,95 TL
U GREEN CLEAN BİTKİSEL ÇAMAŞIR SUYU 1 LT. 8,95 TL
U GREEN CLEAN BANYO TEMİZLEYİCİ 500 ML. 8,95 TL
U GREEN CLEAN YAĞ ÇÖZÜCÜ 500 ML. 9,95 TL
U GREEN CLEAN LİKİT SABUN 500 ML. 8,95 TL
U GREEN CLEAN BULAŞIK DETERJANI 500 ML. 7,75 TL
U GREEN CLEAN BULAŞIK MAKİNESİ TABLETİ 30 ADET 21.50
U GREEN CLEAN BULAŞIK MAKİNESİ PARLATICISI 500ML 12.50

 

Uykusuz Anneler ürünlerinize nereden ulaşabilirler?

Aşağıdaki satış noktalarından ulaşabilirler:

ugreen clean satış noktaları

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Handan

  Günümüzdeki birçok hastalığın ciddi bir şekilde gerçekten bu yüzden kaynaklandığını düşünüyorum.. Çevreye ve kendimize zarar vermeden temizlik mümkün tabi fakat bu konuda ülkenin sıkça bilgilendirilmesi gerekiyor.. Ucuz temizlik maddelerini ne yazık ki kullanan kesim çok fazla denetleme yapılması şart.. Sağlıklı bireyler yetiştirmek, alerjik hastalıkları ve diger hastalıkları minimuma indirmek gerçekten mümkün.. Sağlıkla..?

 2. Ayşegül Gündüz Tatar

  Malesef bende çamaşır suyu sevdalılarındamın ?? bebeğim olunca daha dikkatli oldum tabi ilk zamanlar daha kolaydı ama şuan 8aylık ve hem yerlerde emekliyor hem de ne bulursa ağzında onu korumak daha da zor hal aldı ?

 3. Hatice Gizem Kurt

  Merhaba,
  bitkisel doğaya ve insan sağlığına zararlı olmayan ürünleri araştırıyorum bu aralar. .temizlik yapalım, temizlenelim derken kirleniyor ve kirletiyoruz aslında. .Asıl önemli olan dünyanın insana değil, insanın dünyaya ait olduğunu hiç unutmadan yaşayabilmek olduğundan küçük kızım ve tüm ailem için U Clean Green ürünlerini denemek isterim

 4. Ece Erkoç

  herşeyin özü “doğallık”.bu yüzden bize katkısız sunulan her alternatif fazlasıyla değerli..bu faydalı yazı ve oluşturduğu farkındalık için çok teşekkürler..en kısa sürede denemek istiyorum bu ürünleri..

 5. neslice tarifler

  Ben çamaşır suyu ve türevlerini sağlıksız buluyorum. Yapılan araştırmalara göre, çok fazla çamaşır suyu kullanılan evlerde yoğurt ve ekmek mayası tutmuyormuş. Sebebi de faydalı bakterileri de öldürüyor olmaları. Çamaşırlarda yumuşatıcı kullanmayı bıraktım. Ağız çalkalama suyunu, oda kokularını, doğal vicksi kendim yapıyorum. Çeşitli kaynaklardan yüzey temizleme tarifleri de buldum. Zehirsiz bir hayat en güzeli 🙂

 6. gamze

  fiyatlari da inanilmaz makulmus bu markayi deneyecegim!??

 7. Deniz Kızılgün

  evlerimizi ne kadar o kötü kimyasallarla temizlersek temizleyelim bizler ve çocuklar o evlerde hasta oluyoruz.. sokaklarda değil..

 8. Naciye Kurtoğlu Çevik

  Uykusuz annelere bu röportaj için çok teşekkürler, yine iyi bir konuya dikkat çekmişsiniz. Bu ürünleri denemek isterim..

 9. Şebnem Güvenç Kumaru

  Çok bilgilendirici olmuş.. Evde her “fıs”ladığımda ve “foş”ladığımda bebeğimi ne kadar etkiler diye üzülüyordum. Ama özel ürünlerin fiyatları nedeniyle sürekli kullanımda sağlayamıyordum. Fiyat listesini bile açıkla paylaşabilmeniz güzel. Oğluşum uyusun, markete koşacağım sanırım..

 10. Ebru Akman Yılmaz

  Temizlik deyince benimde aklıma ilk gelen çamaşırsuyuydu. Parfümünü yapsalar sıkar kullanırdım. Bebeğim doğduktan sonra eskisinden daha titiz oldum. Fakat kokular hem bebeğimi hem beni daha fazla rahatsız ettiğini farkettim. Sonrasında doğal yollar aramaya başladım. Karbonat sirke ve arap sabunuyla devam ettim hep. Tabi bunlarında kendine has kokuları var. Fakat emekleyen kızım içinde hijyen şart. Özellikle biberon ve mama kaplarını arındırmak önemli. Green Clean den habersizdim. Deneyeceğimi belirtmek isterim. Herkese sevgiler

 11. gmz35

  Çok faydalı bir yazı, teşekkürler.

 12. Arzu

  Katıldım. Ürünlerinizi merak ediyorum ve kullanmak istiyorum. Teşekkürler.

 13. gülşah Kaynar

  Kızım 7aylık oldu ve yerleri yalıyor resmen emeklerken ve kafama dank ettı kullandıgım kımyasal urunler ben de ne ile degıştirebılırım dedım internetten arastırıyın dedım bu urunlerın fıyatları gercekten uygun her şey önce cocuklarımız ve tabiki doğaya zarae vermemrk için olmalı

 14. Deniz Çıracı

  Açıkcası en iyisi olsun diye düşünüyoruz ama hep hata yapıyoruz
  Günümüzde o kadar çok seçenek varki en iyisini seçmek ve araştırmak en doğrusuna ulaşmak o kadar zorki çok dikkat etmek gerekiyor
  Bu markayı duymamıştım denemek lazım en azından içindeki maddeleri bilmek lazım ürünlerde

 15. Özgür Merve Büyükkaya

  Katıldım

 16. Derya Kurt Kafkaslı

  Denemek isterim.Çamaşır suyuna son vermek lazım.

 17. Sinem Aygün Sönmez

  Merabalar bende urunlerinizi denemek issterim ve sonrasinda kimyasallara vedalasmama vesile olabilir bu urunler?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Yanira Haszler kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Virginia Donohoe kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi