Anne Yazıları Yaşam

Her derde deva; Şekerleme Uyku

şekerleme

Günde 30 dakika şekerleme yapmak, sporcuların ve pilotların zinde kalmasını sağlıyormuş. Biz ebeveynlerin de küçük çocukla gün içindeki performansı küçümsenir gibi değil, o bakımdan öğle uykusunun kim bilir bize nasıl faydaları dokunur?

Çocukluğumdan hatırladığım bir kare; ‘Yaz tatilinde annem zorla bizi öğle uykusuna yatırırdı. Kız kardeşim, ben ve annem üçümüz aynı yatağa yatardık. Sonra ortamızda yatan annem uyuyakalırdı, kardeşim ve ben sessizce salona gider, sessizce oyun oynardık’ Sessiz kalmaktaki amacımız annemi uyandırmamak değil, annemin uyanıp bizi tekrar yatırmasını önlemekti.

Çocukluk döneminden sonra öğle uykusunun gerekliliğini iş hayatında da ara ara hissettim. Kış mevsiminin gri günlerinde, öğle yemeği ardından ekrana bakan gözlerimi açık tutmakta zorlanırdım. Hatta bazı zamanlar kitap karıştırır gibi yapıp 2-3 dakika uyukladığım olmuştur!

İngilizce’de ‘power nap’ diye bilinen şekerleme uyku, gün içinde herhangi bir yerde hatta yatmadan bile yapılabilen kısa uykuya verilen isim. Bu uykunun gücü ise inkar edilmiyor. Düsseldorf Üniversitesi, gün içinde uyuyanların hafızalarının daha kuvvetli olduğunu belirtirken, Nasa da 26 dakikalık bir uykunun pilotların performansını %34, atikliğini de %54 arttırdığını ortaya koymuş.

Araştırmalara göre 30 dakikalık kısa bir uyku en ideal olan. Bunu sağlamak için yapmanız gereken de şu:

Uykudan önce hızlıca espresso türü bir kahve veya 2 fincan eş değerinde Türk kahvesini içiyorsunuz. Sonra da rahat bir yerde gözlerinizi kapatıyorsunuz. Yavaş içerseniz kafein etkisi hemen görülür, uykuya dalamazsınız. İstenilen şey, kısa uyku ardından kendi kendine kontrollü olarak uyanmak.

Çocuklarım olduktan sonra bu gündüz uykularının ne denli gerekli olduğunu anladım. Küçük olan çok şükür hala öğlenleri uyuyor, büyük olanı yatmaya ikna ettiysem kitap okurken benim içim geçiyor. Bazen sessizce kendi başına lego oynuyor veya televizyon izliyor ben şekerleme yaparken. Yoksa ben hala gece kalkmaları ile nasıl günümü ve gecemi idame ettirebilirim?

Her yerde şekerleme yapmak mümkün. Birçok yaşlıyı bir bankta veya parkta oturur vaziyette, içi geçmiş görmüşsünüzdür. Kendinize konforlu bir yer bulunca gözlerinizi kapatın. Demesi kolay, demeyin! Bazıları gözünü kapattığı an uykuya dalar, bazıları ise ‘hayatta uyuyamam’ der, uyuyamaz da. Fakat burada önemli olan uykuya dalmak değil. Önemli olan bu süre boyunca gözünü kapatmak, dünya ve etrafında olup bitenle ilişkini kesmek. Uyuyakalabilmek elbette en güzeli; ama ne uyanık ne uyuyor olmak, bu sürede dinlenip günün geri kalanı için enerji depolamak da hiç fena değil.

 Şekerleme sonrası kendinize gelmek için birkaç dakika daha verin. Bir bardak su için, gün ışığına çıkın. Tıpkı Nasa pilotlarının 26 dakikalık kısa uykularından sonra yaptıkları gibi…

* görsel www.inquisitr.com dan alınmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Gezgin Anne

  Deniz Sütlü Özgül • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi