Sağlıklı Yaşam Yaşam Yemek

Herkes Ekmek Yapabilir..

Merhaba Uykusuz Anne,

Ben Yeliz Sönmez, 1980 yılında Almanya’da doğdum. Hobbach adında küçük bir köyde büyüdüm. Ormanda ağaç evim vardı, çimlerde oynadım, süt kovasıyla süt almaya gittim, derede balık tuttum, meyveleri dalından yedim ve köyün fırınından aldığımız ekşi mayalı çavdar ekmeği ile büyüdüm. Çok mutlu bir çocuktum.

Sonra yıllar geçti, üniversiteye başladım ve köyden doğadan tamamen uzaklaştım. Yazılım uzmanlığı okudum. Dünyanın en büyük araba şirketlerinden bir tanesinde tez yazdım ve yine büyük bir telekomünikasyon şirketinde çalışmaya başladım. Sanırım hayatımda en çok gezdiğim yıllardı, Avrupa’nın bir çok şehrini gezdim. 20’li yaşlarımın ortasında artık tam bir şehirli olmuştum.

DSC_4744-001 (2)

Sonra eşimle tanıştım. Evlendik. Defne adında minik (prematüre) bir kızımız oldu ve 2008’de kendimizi dünyanın en büyük kaosunun içinde yani Istanbul’da bulduk. İlk başta çok mutluyduk. Istanbul inanılmaz farklı, kalabalık ve güzel bir şehirdi ve biz bu şehrin tam ortasındaydık.

Istanbul’a geldikten 6 ay sonra Defne’nin ek gıdaya geçiş dönemi ve benim Istanbul’da deli gibi doğal gıda arama dönemim başladı. Sağlıklı ekmeğin tadını çok iyi biliyordum ama o tadı koskoca Istanbulda bulamadım. Kendi ekmeğimi kendim yapmaya karar verdim ve Ekshi Maya doğdu….

DSC_96192 (1)

6,5 yıldır kendi ekmeğimi kendim yapıyorum. ‘Herkes ekmek yapabilir’ sloganıyla herkesi sevdiklerimizin sağlığı için ekmek yapmaya davet ediyorum. Eviniz mis gibi ekmek koksun, çocuklarınız sizin ekmeklerinizle sağlıklı ve mis gibi ekmek kokusuyla büyüsün. Onlara nasıl güzel bir anı bırakacağınızı tahmin bile edemezsiniz….

DSC_5127 (1)

Artık Ekshi Maya İzmir’in Urla ilçesinde yaşamını sürdürüyor ve buradan tüm Türkiye’ye hatta dünyaya hızla yayılıyor. Ekshi maya organik çavdar unu ve su dışında yapılan ilk ekmeklerin mutluluklarıyla besleniyor 🙂

DSC_9679 (1)

Bundan sonra buradan sadece uykusuz annelere özel ekmek tariflerimi, ekmek sırlarımı, püf noktalarımı paylaşacağım. Sağlıklı tahıllar, antik ekmekler ve beslenme hakkında da edindiğim bilgileri yazacağım.

Herkes ekmek yapabilir…. Korkmayın sizde deneyin….

Yeliz Sönmez

Ekshi Maya

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi