Uncategorized

İdeal puset hangisidir?

ideal puset hangisi

Yoldan çevirip şu soruyu yönettiğiniz her anne “en iyi puset hangisidir” sorusuna farklı yanıt verecektir. Hele ki yeni anne olacak bir kadın “hangi puseti alayım” demeye görün. Tavsiyede bulunan anneler bu konuda ufak çaplı birbirlerine bile girerler.  Bu durum son derece normaldir. Çünkü her kesin yaşamı ve ihtiyaçları dolayısıyla puseti farklıdır. Puset seçme işi hakikaten ciddi bir iştir yanlış puset insanın hayatını karartır. Sonuçta 3 sene boyunca puset annenin organıdır. Bu yazıda genel kriterler açısından ihtiyaçlarınızın ne olduğunu belirlemenize yardımcı olacağız.

Pusetleri çok sayıda kategoriye ayırmak mümkün. En temel iki kategori ile başlayalım. Baston pusetler, yani tek parça olan kolayca açılıp kapanan ve kapandığında adı üstünde neredeyse bir baston büyüklüğünde olan pusetler, ve diğerleri. Diğerlerini sözünü açmak gerekirse, genellikle 2 parçadan oluşan pusetler (çocuğun oturduğu koltuk bölümü ve bu bölümü taşıyan tekerlekli kısım)  Puseti kapadığınızda elinizde bir baston değil iki ayrı kısım kalır.

Kendinize sormanız gereken sorularla başlayalım.

Nerde yaşıyorsunuz?

İlk soru bu olabilir. Dar kaldırımları olan, kalabalık bir muhitte yaşıyorsanız, baston puset tercih etmeniz daha mantıklı olabilir. Zira baston olmayanlar daha hacimli ve geniştir. Dar kaldırımlı kalabalık bir semtte zorluk çekebilirsiniz.

Arabanızın bagajı ne kadar büyük?

Bu da sorulması gereken önemli bir sorudur. Eğer küçük bir bagajsa baston olmayan bir puset sığmayabilir sığsa bile başka hiçbir şeye yer kalmayabilir.  Baston pusetlerle ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli şey tam yatıyor olmasıdır. Çünkü ilk 3 aya kadar bebeklerin dümdüz yatırılması gerekir.

Baston olmayan pusetleri seçmek için de sayısız neden vardır. Bu pusetler genelde iki yönlü kullanılabilir. Yani çocuğunuzun yüzü hem size dönük, hem yola dönük şekilde kullanabilirsiniz. Hemen hepsine araba koltuğu yine iki yönlü monte edilebilir. Tam düz yatar hale getirilebilirler.

Hatta kimileri uzun bacaklıdır ve çocuğa daha sizin perspektifinize yakın bir görüş sunar. Yine çoğunlukla tekerlekleri daha büyüktür ve puset bebeğin konforu açısından daha az sarsılır.

Hatta bu tür pusetlerin bir kısmı kumda, toprak yolda sürülmeye müsaittir. Eğer bu tarz tatilleri tercih ediyorsanız baston puset işinizi görmez.  Öte yandan bu tarz pusetler elbette daha ağır ve hacimlidir. Açılıp kapanması baston püsteler kadar kolay olmayabilir.

komik puset

Puset alırken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Yaşadığınız yer ve tatil alışkanlıklarınız
 • 0 Aydan itibaren kullanıma müsait olması. Tam yatması.
 • Bagajınızın büyüklüğü
 • Açama kapama kolaylığı
 • Açıldıktan sonra ve kapandıktan sonraki büyüklüğü
 • Araba koltuğunun tam olarak monte edilip edilmediği
 • İki yönlü kullanım isteyip istemediğiniz
 • Hangi yol şartlarında kullanacağınız ve çocuğunuz için ekstra konfor isteyip istemediğiniz.
 • Bez biberon çantası gibi şeyler için ekstra gözü olup olmadığı

 

*görseller babycenter.com dan alınmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi