Yaşam

İkinci çocukta her şey daha farklı..

 

ikinci cocuk

Biz demiyoruz, ikinci çocuğunu kucağına alan anneler söylüyor.

Neler mi oluyormuş… Alman Eltern sitesinde gördük. Biz de kendi eklemelerimizi yaptık. Sizin de varsa, yorum olarak bırakırsanız şahane. Böylelikle ikinci çocuğunu doğurmak üzere olan annelerle biraz deneyim paylaşmış oluruz.

 • E tabii ikinci çocuk olduğu için neler yaşayacağımızı bilerek işe başlıyoruz. Yani 1-0 başlıyoruz maceraya. O yüzden de ne başkalarının söyledikleri aklımıza takılıyormuş ne zamansız ziyaretler rahatsız ediyormuş.
 • Beklenmeyen ya da beklense de hazır olunamayan şey kıskançlık krizleri. Her ne kadar büyük çocuğunuzu hazırlasanız da hepsi sanki kardeşleri doğar doğmaz oynayacaklar sanıyor. Minicik bebek görünce de şaşırıyorlar, e tabii sürekli ilgi isteyince de hafif bozuluyorlar. Ama geçecek, geçiyor…
 • Ağlamalara karşı tecrübe kazanıyorsunuz. Hemen ilk başta neden ağladığını anlıyor, çok daha tecrübeli yaklaşıyorsunuz.
 • İlk başta neler olduğunu şaşıran babalar, bu kez hazır ve nazır karşılıyorlar bebeklerini.
 • İlk çocuklarında biberon vermeye çekinen anneler, ikinci de tecrübeli olduklarından daha rahat davranıyorlarmış. Hatta emzirirken de “ya doymazsa” diye yaşanan kaygı azalıyormuş.
 • Yine anneler diyorlar ki, kendilerini daha güçlü hissedip, daha az hasta oluyorlarmış.
 • Bir yere giderken hazırlanmak daha kolay oluyormuş. E eskiden yok yere taşınan eşyalar bu kez dolapta kalıyor.
 • Aile büyüklerinden daha rahat yardım isteniyormuş. Düşünün, büyük okuldan alınacak ama küçük evde uyuyor. İşte o zaman destek istemek şart. “Her şeyi kendim yapacağım” iddiamız azalıyormuş. Ki zaten azalsın, bizi en çok yoran o değil mi?
 • Uykusuzluk? ? En uzman olduğumuz konu. Bu kez başımıza gelecekleri bildiğimiz için uykusuzluğa da daha çok dayanıyormuşuz ya da belki uykusuz kalmamak için önceden uyku konusunda kararlar almış oluyoruz.
 • Çift kişilik yataktan gece bir saatten sonra 4 kişi uyunabildiğini de görüyormuşuz.
 • Belli yaşa kadar televizyon izletmediğimiz büyük çocuğumuz ekran başındayken kardeşi de ondan faydalanabiliyormuş.
 • Ek gıdaya geçme, tuvalet eğitimi gibi konularda daha rahat oluyormuşuz. “Yemedi mi? Tamam yemesin, nasıl olsa yer. Bezsiz alışamadı mı, e demek ki zamanı değil, isteyince bırakır” gibi cümleler çıkıveriyormuş ağzımızdan.
 • Büyükle etkinlik yaparken o sırada küçüğü de eğlendirmeyi öğreniyormuşuz.
 • Strese, depresyona girmeye, küçük şeyleri kafamıza takmaya zaman kalmıyormuş.

 

Her ne kadar 2 çocuklu hayatın zorlukları farklı olsa da ikinci çocuk her zaman daha kolay diyor anneler. İki çocukla organize olmaya başlayınca, yeni hayat dengesini kurunca inanın eğlence ve sevgi de 2 katı 🙂

 

Fotoğraf http://www.eltern.de/kleinkind/erziehung/geschwisterchen-kriegen/5-dinge-die-ueberraschen-werden-wenn-das-zeite-kommt adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets. Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
 • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
 • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi