Anne sütü Anne sütü ve emzirme Bebek Emzirme

İkizleri Emzirmek Mümkün Müdür?

ikiz

Evet, iki bebeğiniz için de rahatlıkla yeterli miktarda süt üretiminiz olacaktır. Emzirme, arz ve talep esasına dayanır.

Ne kadar çok emzirirseniz, vücudunuz da o kadar fazla süt üretir. Bunun emzirdiğiniz bebek sayısıyla ya da göğüslerinizin büyüklüğüyle ilgisi yoktur.

Eğer sütünüzün az olduğundan endişe ediyorsanız, daha sık emzirerek bunu arttırabilirsiniz.

Bebeklerinizin göğsünüzden emme pozisyonunun doğru olduğundan emin olmalısınız. İlk günlerde çok aldatıcı olabilir. Bu iş için ellerinizin yetmediğini düşünebilirsiniz. Dolayısıyla ailenizden ve arkadaşlarınızdan ilk günlerde yardım isteyin.

Aslında, bebeğiniz doğmadan önce destekçilerinizi belirlemeniz iyi olacaktır. Doğumdan sonra başa çıkmanız gereken yeteri kadar işiniz olacağından, yardım edecek kişi aramanın baskısı da bunlara eklenmesin.

Her ne kadar birden fazla bebeği emzirmek zor olsa da, biberon mamalarına gereksinim duymamalısınız. Emzirmeye hazır olmak için yapmanız gereken bazı şeyler var:

  • Doğum planınızı yaparken emzirmek istediğinizi netleştirin.
  • Doktorunuzla veya emzirme danışmanı gibi kişilerle, çevrenizde size fikir vererek destek olacak kişiler hakkında konuşun. Belki sizi daha önce ikiz bebek emzirmiş başka annelerle tanıştırır veya iletişim kurmanızı sağlarlar.
  • İkiz bebeklerle ya da çoğul gebeliklerle ilgili topluluklardan, faydalı yazılar ve bilgiler edinmek için araştırma yapın.
  • İkizleri emzirmek ile ilgili videolar da izleyebilirsiniz.

 

Bebekleriniz doğduğunda, hemşireden emzirmeniz için yardım isteyin.

Emzirdiğiniz zaman vücudunuz çok fazla su kaybeder; ve susuzluk hissedersiniz. Yanınızda çok fazla su bulundurun ya da birisinden büyük bardakta, şişede su isteyin.

Eğer bebekleriniz ilk günlerde hastanede tutuluyorsa, onlara yine de sütünüzü verebilirsiniz.

İlk günlerde gelen kolostrum denen zengin sütünüzü elinizle sağabilirsiniz. Eğer elektrikli pompa kullanmak daha kolay gelirse, sütünüz gelmeye başladığında iki göğsünüzü de aynı anda sağın. Hemşireler bu konuda size nasıl olduğunu öğretebilir. Daha sonra sütünüzü buzdolabında ya da derin dondurucuda saklayabilir, bebeklerinizin ihtiyacı olunca verebilirsiniz.

 

Bunları da mutlaka okumanızı öneririz:

Anne sütü nasıl artar?

Emzirme

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi