Anne Yazıları İkiz anneleri

İkizleri Uyutma Çabaları

İster tekiz, ister ikiz, üçüz, beşiz…

Şu uyku sorununu bir çözsek eminim bütün anneler olarak hayata daha parıldayan gözlerle bakacağız. Saatinde uyuyan ve sabaha kadar deliksiz bir uyku çeken bebek hangimizin hayali değil ki? Bizim yatma saatlerimizle ilgili çok büyük bir problem olmasa da gece odalar arası o kadar çok gidip geliyoruz ki bazen isyaaaaeeen dıye bağırmak geliyor içimden 🙂 Ve malesef bazı sabahlara bizim yatağımızda başlıyorlar.

Uyku alışkanlığı öyle hoop diye kazanılan bir beceri değil maalesef. Kararlı ve sabırlı olmak en büyük mesele bence.

Peki biz neler yaptık? Ne kadar başarılı olduk?

Bütün kitaplarda okuduğumuz, uzmanların ağzından düşmeyen “rutin” kelimesi yasam biçimimiz oldu. Her akşam aynı saatte banyo ve arkasından hafif, kısa bir masaj. Önceleri bu rutinin hemen arkasından kucağımızda sütlerini içirip, uyumalarına yardımcı olduk. (Uyumalarına yardımcı olduk diyorum çünkü denediğimiz uyku eğitimi yöntemlerinde pek başarılı olamadık ve hafif hafif sallamaya devam ettik) bu rutine alıştıkları zaman ise yine aynı adımları uyguladıktan sonra ellerine biberonlarını vererek kucağımızdan indirdik. Yastıklarında kendileri sütlerini içmeye başladılar. Bir sonraki adımımız ise banyodan sonra pijamalarını giydirip yataklarına bırakmak oldu. İlk gun gerçekten çok büyük bir direnç gösterip çok ağladılar. Sonra yavaş yavaş o yatağa yattıklarında sütlerinin geleceğini ve arkasından uyumaları gerektiğini öğrendiler.

Şimdi babamız ben sütlerini hazırlarken odalarında hafif bir müzik açıyor. Sütlerini verip iyi geceler öpücüklerini aldıktan sonra odalarından çıkıyoruz. Bazı geceler, Atlas uykuya direnip ağlamaya başlıyor. Yanına gidip sakin bir ses tonuyla yanında olduğumu uyuması gerektiğini anlatıyorum. Biraz sırtını sıvazlayıp pışpışlıyorum ve tekrar çıkıyorum.
Yazarken her şey çok kolaymış gibi dursa da başta da söylediğim gibi gerçekten sabır çok önemli.

Ve tabii ki bazen sabırlar tükeniyor 🙂

Misafir yazar: Sinem Toksoy
www.2den4e.blogspot.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yoruma açık değil.
genografi

Yalnız değilsiniz

  • Virginia Donohoe kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jeremy Venn kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi