Anne Yazıları Teknoloji Uncategorized Yaşam

Kabuslar Başlayınca Uyku Eğitimi!

Merhaba sevgili Uykusuz Anneler,

Henüz bizi tanımayanlar için hemen söyleyelim: Biz teknoloji seven dünyanın iki farklı ülkesinden bir blog yönetmeye çalışan iki anneyiz.

Çocuklarımızı büyütürken uyku, beslenme vb. eğitimlerini önemsediğimiz kadar teknolojiyle ilişkilerini de önemsiyoruz ve Onlineanne’ler olarak Uykusuz Anneler Kulübüne katılmış olmaktan dolayı çok mutluyuz.

Yaşları 3,5 ile 8 arasında değişen 2 erkek ve ikiz kız çocukları olmak üzere 4 çocuğun anneleriyiz. Bunu duyunca ‘Ooooh, siz çocukları çoktan büyütmüşsünüz, artık sizde uykusuz geceler filan kalmamıştır’ diye düşünmeyin hemen. Moralinizi bozmak istemeyiz ama maalesef böyle bir durum yok. Ama tabii ilk bir iki yılki kadar da yoğun değil.

Bizim bu aralar ortada hastalık gibi belirgin, gözle görülen bir sebep yokken bölük pörçük uykularımızın sebebi, genellikle kabuslar ve kötü rüyalar. Yavruların dünyaya geldikleri ilk günden itibaren “kayıt makinesi” gibi çalışmaya başlayan beyinleri bilinç altını da devreye sokmaya başladığı için korkular, kabuslar da dönem dönem artıyor.

Yani tam şöyle kesintisiz 7-8 saatlik uyku dilimine geçtik rahatladık derken, gecenin köründe uykunun en tatlı yerinde, yataktan 2 metre yukarı zıplatacak bir çığlık ve ağlamayla uyanmak var ya, işte bir anda 5 yaş filan yaşlandığımızı hissettiğimiz anlardan biri. Hatta bizimkilerden bir tanesi 2-3 yaşlarındayken bu konuda o kadar başarılıydı ki, o çığlıktan sonra yatakta gözleri açık oturmuş ve ağlar durumdayken bile bir şekilde aslında uyumaya ve rüyaya devam edebiliyordu. Onu sakinleştirebilmenin tek yolu da tam olarak ayıltıp, uyandırmak oluyordu haliyle (bkz. gece terörü). Sonra tekrar uyutmaya çalışmak da cabası. E n’oldu bizim uykuya?

Aldı bizi bir merak, bu konuda biraz araştırmaya başladık ve gördük ki bu konuda pek çok çalışma var. Bunlardan bir tanesi bizim oldukça ilgimizi çekti, sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Rüya Araştırmaları Birliği (Association for the Study of Dream) http://www.asdreams.org çocukların yatmadan önce video oyunları oynamaları halinde, rüyalarını kontrol edebildikleri ve farkındalıklarını artırdığını belirtiyor. Çocuklara video oyunlar oynatarak, onların korkularıyla yüzleşmelerine ve kabusların durmasına yardımcı oluyorlar.

Kulağa tuhaf geliyor ancak oyuncuların, rüyalarında çok daha kontrollü ve soğukkanlı olabildiklerini ve rüyalarında gördükleri onları tehdit eden/sıkan/korkutan durum her ne ise bununla savaşabildiklerini, dolayısıyla genel korku düzeylerinin azaldığını tespit etmişler. Jayne Gackenbach, bu konunun başındaki lider araştırmacı olarak, video oyunlarının beynin ürettiği fantezilerin kontrol altına alınması için bir eğitim aracı olduğunu söylüyor. Yani eğer bir oyuncuysanız, uyuduğunuzda ve rüyaya geçtiğinizde, beyniniz bunun bir video oyunu olduğunu ve kontrolün sizde olduğunu söylüyor.

İyi güzel de yine çelişki, yine çelişki. Yani uyku öncesi ekranın zararları bir yanda bir de bu yeni araştırmalar sürekli kafamızı karıştırmakta. Çocukların teknolojiyle ilişkisini her zamankinden daha çok sorguladığımız bu zamanlarda, aileler olarak buna izin verecek miyiz? Siz ne diyorsunuz, sevgili Uykusuz Anneler?

Bir de çocuklar biraz daha büyüyüp, ‘Kabus gördüm, çok korkuyorum, yanımda kaaal, yanımda yaaat, anne yatağında yatıcaaam!’ diye sinsice sizin yatağınıza sokulduklarında ya da sizin ‘Yok olmaz, bebekken çocuğum kendi yatağında uyusun diye o kadar uyku eğitimi verdim’ diye düşünerek, gecenin köründe üşüyerek odasındaki koltuğa sığınmak durumunda olduğunuz durumlar var ya, sizi bilemeyiz ama işte o zamanlarda biz asıl bunun bir video oyunu olmasını ve oyunu kapatıp uyumaya devam etmeyi çok istiyoruz.

Herkese hiç bölünmeyen huzurlu uykular dileriz.

Misafir yazar:Online Anneler
www.onlineanne.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. Skylanders’ın var mı derdin var | ONLINEANNE

    […] geçenlerde Uykusuz Anneler Kulübü’nde yazdığımız bir yazıda da belirttiğimiz gibi, video oyunlarının çocukların gece gördükleri kabuslarını ve […]

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi