Röportajlar

Kemal’in Londra Günlüğü

kemalin londra günlüğü
Şehrin Çocuk Hali ve Kemal’in annesi, aynı zamanda bir seyahatperest olan sevgili Özge Lokmanhekim’e yeni çıkacak çocuk kitabı “Kemal’in Londra Günlüğü“nün hikayesini sorduk.
Kemal’in günlüklerini ilgi ile takip edeceğiz. Sevgili Özge’ye hikayesini biz uykusuz annelerle paylaştığı için teşekkür ederiz.
Çocukken en sevdiğini kitabın hangisiydi ve neden, hatırlıyor musun Özge?
Çocukken en çok Gilbert Delahaye’nin yazdığı ve Marcel Mariler’in çizimlerine hayran olduğum Ayşegül serisini severek okudum. Ayşegül’ün ve kardeşi Arda ile köpeği Fındık, kedisi Bıyıklı’nın her kitapta yeni şeyler öğrenmesi, farklı maceralar yaşamasını seviyordum. Büyüyünce, Belçika’da yaşarken de kitabın asıl dili olan Fransızca versiyonlarını satın aldım. Kitabın bana hatırlattığı güzel anılarım var. Annem kardeşime hamileyken öğlen uykusu öncesi okurdu bana bu kitabı. Sonra ben de kardeşime okudum o bebekken. Şimdi de evde zaman zaman oğlumla okuyoruz.

Şu anda Kemal’e kitap alırken nelere dikkat ediyorsun?
Çocuklar için didaktik ve eğitici, illa bir mesaj vermek isteyen kitaplar satın almayı sevmiyorum. Hayal gücünü geliştirecek, gerçek bir hikayesi olan ve çizimlerini beğendiğimiz kitapları alıyoruz. Kemal kendi kitaplarını artık kendi seçiyor. Dili benim için çok önemli, bazı çeviri kitaplar o kadar kötü bir Türkçe ile yazılmış oluyor ki, ben bile okurken zorlanıyorum. Resimleri detaylı olan kitapları seviyoruz, kitabı okuduktan sonra resimleri ayrıca inceleyip üzerinde konuşmayı seviyoruz. Bir de yapacaklarımıza göre kitap alabiliyoruz. Örneğin ilk uçak yolcuğumuz öncesi uçakla seyahati anlatan kitaplar aldık. İlk diş hekimi ziyaretimiz öncesinde de bir çocuğun diş doktoruna gittiğini anlatan bir kitap okumayı istedik. Böylece neler yaşayacağını kitaptan öğrenen oğlum daha rahat bir şekilde yola çıkıyor.
Özge’nin kitabını bize anlatır mısın, doğuş hikayesi nedir? Çocuklar okurken ne hissetsin, ne hayal etsin istedin? Peki ya anne-babalar okurken sence neler hayal edecekler?
Kitap benden oğluma bir hediye. Erkek çocuk annesiyim, arabalar, legolar benim pek oynamayı becerdiğim şeyler değil. Arabaların çoğunun markasını bile bilmiyorum. Ben oğlumla iki şeyi yaparken keyif alıyorum ve aynı keyfi ona da bulaştırıyorum, bunlar kitap okumak ve seyahat etmek. Bu nedenle birlikte yaptığımız iki şeyi birleştirdim bu kitapta ve oğluma hediye hazırladım aslında. Londra benim için çok özel bir şehir, yurtdışında ilk gittiğim şehir olarak ve sonra da staj yaptığım yaşadığım şehir olarak kalbimde yeri ayrı. Kemal’le de gittiğimiz şehir olunca Londra ile başladık. Çocuklar ve aileler bu kitabı okurken keyif alsın, Londra hakkında faydalı ve eğlenceli bilgiler öğrensin ve seyahat etmeyi planladıklarında Londra’da çocukla yapılabilece ne kadar çok şey olduğunu görsünler istedim. Anne babalara da aslında seyahat etmenin, çocukla gezmenin o kadar da zor olmadığını anlatıyor kitap bir yandan da. Bu kitabı okuyanlar; “Biz neden gitmeyelim, gezmeyelim?” diye düşünsün istedik. Bu nedenle tek bir kitap değil, seyahat serisi olarak planladık. Sırada Brüksel var ve diğer şehirler de eklenecek. Kitap Şehrin Çocuk Hali sitemizin de ilk ürünü oldu.
kemalin londra günlüğü2
Okuma etkinliklerin olacak mı? 
Evet, ben çocuklarla uzun zamandır okuma etkinlikleri yapıyorum. İlki 19 Aralık’ta – bu cumartesi – saat 14:00-16:00 arasında Tırtıl Kids Kitapevi, Maslak’ta olacak. Sonrasında başka çocuk kitapçıları ve mekanlarda da okuma günlerimiz olacak. Bunları www.sehrincocukhali.com’dan takip edebilirler.
Kitabını nerelerden temin edebilirler?
Kitabımızı d&r, idefix başta olmak üzere pek çok sitede ve kitapçıda bulabilirler.
Bu keyifli röportaj için teşekkür ederim.
Özge Lokmanhekim

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Geoffrey Colvin kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Stacy Wanliss kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL